Nacionalizmus
26„Azok, akik nem emlékeznek a múltra, arra kárhoztatnak, hogy megismételjék azt.”
George Santayana
Sajnálatos módon Techet Péter újabb cikkel örvendeztette meg a nagyérdeműt. Nem kellett volna, de hát tehetetlenek vagyunk ebben az ügyben. A cikk lényegében a haladó libsizmus egyik legnagyobb ellenségének, a nacionalizmusnak ostorozásáról szól, amely – a szerző szerint – a legnagyobb rosszal, az EU széthullásával is fenyeget.
Mondandója illusztrálására a volt Jugoszlávia széthullását választotta, mint analóg eseménysort. Ez rossz választás volt, mert alkalmat adott a szerzőnek arra, hogy bemutassa, fogalma sincs a volt balkáni állam történelméről. Mint írja: „Zágrábban vagy Szarajevóban sem lehetett még a nyolcvanas években sejteni, hogy nemsokára véres etnikai konfliktusoktól kísérve fog szétesni Délkelet-Európa egyetlen sikeres és élhető államalakulata.” – hát, ő bizonyára nem sejtette. Aki azonban aki ismeri Jugoszlávia rövid, ám annál véresebb történetét, az azért sejthetett valamit.
Jugoszlávia a 20., sőt 21. század legtöbb bajt okozó aktusainak, a Párizs-környéki békéknek következtében jött létre. Tulajdonképpen senki sem akarta megszületését – a horvátok és a szlovének végképp nem – csak a hatalmi vágyakat dédelgető szerbek és a béketárgyalások asztalánál ülő leghülyébb delegáció, a franciák. Ez a béke – melyet John Maynard Keynes „karthágói békének” nevezett és profetikusan megjósolta belőle a második világháborút – életképtelen, egymáshoz nem illő népekből összetoldozott államokat hozott létre Közép-Európában, elvetve ezzel az etnikai, vallási és gazdasági villongások magvait.
Amint a franciák gyáván szétszaladtak és a német csapatok díszmenetben felvonultak Párizsban, Jugoszlávia azonnal szétesett.
A horvátok az usztasákkal az élen, azonnal kinyilvánították függetlenségüket és szövetséget kötöttek a németekkel. Jugoszláviában pedig a kommunista partizánok, a csetnikek, az usztasák és a német megszállók folytattak kaotikus háborút egymással. Közben minden fél a lehető legállatiasabb kegyetlenkedésekre ragadtatta magát, amúgy jó balkáni módra. A német vereség után Jugoszláviát újra egyesítették Tito partizánjai.
A maguk módján.
Egyedül Bleiburg környékén mintegy 190 000 embert rejtenek a tömegsírok, köztük asszonyok és csecsemők. Ők, nagy többségükben, menekülő horvátok voltak akiket, a Churchill miniszterelnök és Tito között megkötött egyezmény értelmében fegyverrel kényszerítettek vissza a „felszabadított” Jugoszlávia területére, ahol azután a Milan Basta vezette kommunista partizánok vadállati kegyetlenkedések közepette lemészárolták őket.
És ugyan ez volt szerte mindenütt a „Délkelet-Európa egyetlen sikeres és élhető államalakulatában”.
Az események után – természetesen – csend lett. Ki mert volna szólni? A hivatalos „jugoszláv” (értsd: szerb) történetírás szerint, kegyetlenkedéseket csak a magyarok, horvátok és más „nemzetiségek”, a „fasiszták” követtek el, a partizánok még véletlenül sem. Olyannyira így van ez, hogy még legutóbbi időkben is csak vonakodva járultak hozzá a szerb hatóságok a vajdasági tömeggyilkosságok sírjainak feltárásához. Most is csak azért, mert be akarnak lépni az Unióba – ők tudják miért – és szükségük van a magyarok támogatására.
Így valósult meg tehát a szerző által oly szépnek emlegetett békés együttélés.
A halál békéje és csöndje volt ez, egy írni olvasni alig tudó, az általános iskolából is kimaradó, véreskezű diktátor uralma alatt, akit Techet egyébként „apafigurának” nevez. Ezúton is kívánunk neki ilyen apát.
A nagy népirtás után Tito – ügyes diktátorként – egyensúlyozni kezdett a két hatalmi tömb, a Varsói Szerződés és a NATO hatalmai között. Ettől lett „élhető” és viszonylag sikeres az ország – a vendégmunkások hazautalt nyugatnémet márkáiból. A hamu alatt azonban izzott a parázs. Nem volt olyan „jugoszláv” család, melynek ne estek volna áldozatul hozzátartozói a szerbek, a horvátok, vagy a bosnyákok kegyetlenkedéseinek. És – Techet vélekedésével ellentétben – ezeket az emlékeket nem nagyon homályosította el az, hogy lehetett farmert kapni.
Nem élt a jelszó: nagyapámat a farmeremért.
Amint lehetett, a „tagköztársaságok” elindultak az önállóság útján, amerre mindig is menni akartak. A szétválás természetesen szintén véres és kegyetlen lett, a balkáni tradícióknak megfelelően – mindenkinek volt törleszteni valója.
Techet írásának lényege – jugoszláv történelem negligálásán túl – a nagy háború a rém ellen. A rém pedig a nacionalizmus. A nacionalizmus szó tartalmát – a szokásos libsi közbeszéd igénytelenségével – nem határozza meg ő sem. Tulajdonképpen nem tudjuk mit ért rajta, csak az tűnik ki, hogy biztos valami rossz, hiszen ez okozta Jugoszlávia és okozhatja, az EU feloszlását is. Mármost ebből az következik, hogy mind Jugoszlávia, mind pedig az EU valami „jó”. Hogy Jugoszlávia mennyire volt „jó”, azt fentebb láthattuk. Hogy az EU miért jó? Nos, arra nem kapunk választ.
Jó és kész, Schulzostul, Junckerestül, ahogyan van.
Kapunk azonban tájékoztatást a gonosz nacionalizmus egy sajátos tulajdonságáról. Jelesül arról, hogy azt szítani kell. „A jugoszláv példa bizonyítja, hogy a nacionalizmus valóban egy értelmiségi konstrukció, amely azonban olyan erős érzelmi hatást tud kiváltani, hogy egymás mellett élő emberek, barátok, családtagok fordulnak végül egymással szembe.” – írja. Techet, akinek lázálmaiban a nép nem nacionalista magától. A nép – mint a juhok – eszik, böfög, kérődzik és emészt. Nem gondol nemzettel, hazával, történelemmel. Vannak azonban a gonoszok és ők szítják. Ekkor pedig a jámbor nép egymás torkának ugrik és kő kövön nem marad.
Nem tudom lehet-e ennél megvetőbben nyilatkozni az emberekről és ennél jobban felértékelni az „értelmiség” – ahová Techet is nyilván sorolja magát – szerepét.
A „jugoszláv példa” nem bizonyít mást, minthogy évszázados sérelmeket, eltérő szokásokat, vallást nem lehet a viszonylagos anyagi jólét szőnyege alá söpörni. És ami nem tartozik össze, az nem is nő össze soha.
Gábor
2016-07-06 @ 14:17
Perfecto.
dusomoja
2016-07-06 @ 15:23
Az.
100km
2016-07-06 @ 15:51
Jugoszláviáról az Utazás a föld középpontja felé című rajzfilm sorozat – amit a Novi Sad-on adtak magyarul és Dunaújvárosban még ha rosszul is, de lehetett fogni – valamint a szünetben leadott „cipiripi – centro proizvod” reklám jut az eszembe. Már ha ez érdekes lehet….
Gondolom Techet is a Novi Sad-ból tájékozódott, csak ő a híradót is nézte…
khm
2016-07-06 @ 16:02
A nacionalizmus a nemzetek kialakulásának, a nemzetté válás folyamatának ideológiája.
Legfontosabb jellemvonása a nemzet fogalmának előtérbe helyezése, az a nézet, hogy a nemzeti azonosság (nemzeti identitás) az emberi élet alapvető értéke, amely szélsőséges esetekben megelőz minden más szűkebb és tágabb csoporthoz (például társadalmi osztály, párt, vallás) való tartozást, kötődést. A nemzetet a területi egység, a közös nyelv, kultúra, értékrend és szokások, a közös mítoszok és történelem, valamint mindezek tudata jellemzi.
A nacionalizmus gyakran a nemzet és állam egységéből indul ki, azt hirdeti, hogy a nemzetet a teljes szuverenitás joga illeti meg. A nacionalizmus kiindulópontja, hogy mindenkinek van nemzetisége, a politikai közösség, a nemzetállam pedig ezen az alapon nyugszik.
Alex
2016-07-07 @ 01:12
A nacionalizmus nem ideológia, hanem egy természetes érzés. Az állat is a sajátjai, a falkája, nyája, csordája, stb. között érzi jól magát. Az ember is a saját népe, nemzete körében, ahol a vele azonos nyelven beszélők, gondolkodók élnek.
Azoknak akiknek se Istenük, se hazájuk nincsen, mint a liberálisoknak, nos azoknak ez „szörnyű” dolog, hiszen ők sehová nem tartoznak. Ez olyan erős frusztrációt idéz elő ezekben a hülyékben akik azt sem tudják, hogy ők fiuk vagy lányok, hogy még a futballt is a nacionalizmus melegágyának tekintik, hiszen „nemzeti” csapatoknak drukkolnak az emberek.
Amúgy a nacionalizmus nem bűn, sőt pont ellenkezőleg!
khm
2016-07-06 @ 16:05
Amúgy mindig érdekessé válik a nacionalizmus értékelése,ha a történelemhamisítóink (liburnyákok) vitatkoznak róla. Van egy olyan kis sajátos bukéja. Olyan „bal”oldali.
Pityu
2016-07-06 @ 18:18
Mint a „demokrácia” értelmezésének, ami a 60-as, 70-es években ez volt: a többség uralma. Ma viszont demográcia van, mindenféle kisebbség korlátlan előnyöket élvez a többség felett (pl. látott valaki cigány tanulóvezetőt az utakon?)
bölcsuhu
2016-07-06 @ 19:03
Miért kellene csodálkozni az internácik és kozmopoliták sajátos nacionalizmus -jelentés kifordításán, elferdítésén? Számukra a nemzet, s a nemzeti identitástudat megnyilvánulásaként a nacionalizmus vörös posztó a szemükben. Ők korunk janicsárjai, akik bárhol élnek a mának, minél kevesebb ott a kötelezettségük, annál szívesebben.
legyetek
2016-07-06 @ 19:51
Ha Jugoszláviát modellnek tekintjük, akkor a következőket látjuk:
(1) Kettős kulturális törésvonal egyrészt a nyugati és a keleti
keresztényég között, valamint a kereszténység és az iszlám között.
(2) Albán demográfiai bomba.
(3) Eltérő történelmi sorsvonal.
Ezek bármelyike elég egy széteséshez. Az EUnak is.
Én azt nem értem a liberálisokban, hogy mindig, mindenben az egyéni
szabadságra apellálnak, ugyanakkor be vannak szarva attól, ha nem
Brüsszelből mondják meg neki az uborka görbületi sugarát, hanem saját
maguknak kell azt eldönteni.
Alex
2016-07-07 @ 01:29
Én azt nem értem a liberálisokban, hogy mindig, mindenben az egyéni
szabadságra apellálnak, ugyanakkor be vannak szarva attól, ha nem
Brüsszelből mondják meg neki az uborka görbületi sugarát, hanem saját
maguknak kell azt eldönteni.
Válasz
Válasz
Mégsem
Neve *
Emaicíme *
Weboldal
heroes_never_die
2016-07-06 @ 20:22
Top komment, nagyon találó ?
Válasz
heroes_never_die
2016-07-06 @ 20:23
@legyetek-nek szántam, bocs
Válasz
Tom
2016-07-06 @ 22:01
Igen igényes írás és igényes kommentek. Én csak így lazán beúsztatnék balról a nacionalizmus apropóján egy közel-keleti államot képbe. Aki esetleg Shlomo Sand könyvét olvasta, az tudja, hogy pontosan mire gondolok. És épp ez a baj. Aki a nacionalizmust ki akarja irtani, annak sajnos az említett állammal kell kezdenie. Ez persze némi ellenállásba ütközik, de már dolgoznak az ügyön.
(Név és cím a szerkesztőségben…:)
Válasz
Alex
2016-07-07 @ 01:23
Nos figyelj! Amerikában tényleg mindenféle gyülevész népek élnek, mégis erős a nacionalizmus. Azért is érdekes a dolog, mert a “szovjet ember” nem volt nacionalista abban az értelemben, hogy ő magát szovjetnek, szovjet identitásúnak tartotta volna. Az amerikaiakban van egyfajta nemzeti büszkeség és büszkék arra, hogy amerikaiak, holott olyan, hogy “amerikai nép” nem létezik. Arrafelé a melléképületre is kiteszik a zászlót (nem pfújolhat érte senki) és rettentően beképzeltek olyan vonatkozásban, hogy minden ami jó dolog az amerikai..
Vagyis egységes náció hiánya ellenére is lehetséges a nacionalizmus. (A nacionalista európaiak számára is meghökkentő mértékben.)
Válasz
Bemutatkozás
A józan észbe vetett hit az egyetlen hit, amely a mindennapokban is igazolódik néha. G B Shaw
Blogot azért ír az ember, hogy sokan ne értsenek egyet vele. Ezt nekem, eddigi blogírói pályafutásom során sikerült megvalósítani. Manapság – úgy tűnik – a józan ész vesztésre áll a világban.
Mindent áthatnak és mindent legyőznek az ideológiának becézett fantazmagóriák; valóság öreganyánk vesztésre áll az emberek fejében.
Legyen ez önmagam, s talán más néhányak számára némi megnyugtatás, hogy elmondhassuk:
Én szóltam.
PestiSrácok.hu
PestiSrácok.hu
És akkor jött Cristiano Ronaldo! Döntőben a portugálok!
Féltette a migránsokat, ezért elhallgatta hogy megerőszakolták
Bródy énekelt a kitelepített Ligetvédőknek
Archívum
2016. július
2016. június
2016. május
2016. április
2016. március
2016. február
2016. január
2015. december
2015. november
2015. október
2015. szeptember
2015. augusztus
2015. július
„Én azt nem értem a liberálisokban, hogy mindig, mindenben az egyéni
szabadságra apellálnak, ugyanakkor be vannak szarva attól, ha nem
Brüsszelből mondják meg neki az uborka görbületi sugarát, hanem saját
maguknak kell azt eldönteni.”
———————————————————————————————————————————
A liberálisok azt sem tudják eldönteni saját magukról, hogy ők fiúk vagy lányok és a „gender” nevű hülyeség jegyében semleges vécét követelnek. (Ki kellene próbálni: Kapnak egy kis ricinusolajat, majd megfigyeljük, hogy ragaszkodnak-e még semleges vécéhez, vagy a legközelebbit választják..)
Alex
2016-07-07 @ 01:31
Valamilyen okból szétesett az írásom. Tehát:
“Én azt nem értem a liberálisokban, hogy mindig, mindenben az egyéni
szabadságra apellálnak, ugyanakkor be vannak szarva attól, ha nem
Brüsszelből mondják meg neki az uborka görbületi sugarát, hanem saját
maguknak kell azt eldönteni.”
———————————————————————————————————————————
A liberálisok azt sem tudják eldönteni saját magukról, hogy ők fiúk vagy lányok és a “gender” nevű hülyeség jegyében semleges vécét követelnek. (Ki kellene próbálni: Kapnak egy kis ricinusolajat, majd megfigyeljük, hogy ragaszkodnak-e még semleges vécéhez, vagy a legközelebbit választják..)
heroes_never_die
2016-07-06 @ 20:22
Top komment, nagyon találó 🙂
heroes_never_die
2016-07-06 @ 20:23
@legyetek-nek szántam, bocs
Vajda Zoltán
2016-07-06 @ 21:53
1981-ben , mikor meghalt Tito, vajdasági magyarok mondták hogy hamarosan polgárháború lesz. Akkor még én is eltúlzottnak tartottam ezt a vélekedést, de igaz lett. Tehát volt nem kevés ember aki nem osztotta Techet vulgárliberális illúzióját az „élhető Jugoszláviáról”…
Tom
2016-07-06 @ 22:01
Igen igényes írás és igényes kommentek. Én csak így lazán beúsztatnék balról a nacionalizmus apropóján egy közel-keleti államot képbe. Aki esetleg Shlomo Sand könyvét olvasta, az tudja, hogy pontosan mire gondolok. És épp ez a baj. Aki a nacionalizmust ki akarja irtani, annak sajnos az említett állammal kell kezdenie. Ez persze némi ellenállásba ütközik, de már dolgoznak az ügyön.
(Név és cím a szerkesztőségben…:)
Alex
2016-07-07 @ 01:23
Nos figyelj! Amerikában tényleg mindenféle gyülevész népek élnek, mégis erős a nacionalizmus. Azért is érdekes a dolog, mert a „szovjet ember” nem volt nacionalista abban az értelemben, hogy ő magát szovjetnek, szovjet identitásúnak tartotta volna. Az amerikaiakban van egyfajta nemzeti büszkeség és büszkék arra, hogy amerikaiak, holott olyan, hogy „amerikai nép” nem létezik. Arrafelé a melléképületre is kiteszik a zászlót (nem pfújolhat érte senki) és rettentően beképzeltek olyan vonatkozásban, hogy minden ami jó dolog az amerikai..
Vagyis egységes náció hiánya ellenére is lehetséges a nacionalizmus. (A nacionalista európaiak számára is meghökkentő mértékben.)
heroes_never_die
2016-07-07 @ 09:21
Kedves Alex, ez igy volt valóban a legutóbbi idökig, de egy bizonyos Mr. O. „uralkodása” végén, de már hasonló jelenségeket 2012-ben is láttam, radikálisan megváltozott a helyzet. Az egy dolog, hogy a „confederate flag”-et, mint az „elnyomóizmus, rabszolgaizmus” jelképét betiltották, szobrokat szedtek le a helyükröl ugyanilyen indokkal, de újabban az amerikai zászlót sem lehet csak úgy kitüzni akárhová, amennyiben „zavarja” a más származásúakat, más vallásúakat (na, kik ezek vajon?), illetve a napokban olvastam, hogy egy kávézó tulajára szóltak rá, hogy távolitsa el a „God bless America” feliratot http://www.dailymail.co.uk/news/article-3674227/New-York-cafe-refuses-God-bless-America-banner-ordered-remove-Independence-Day.html
Elég jól követhetöek a „de-amerikanizálódás” eseményei az Allen B. West, Breitbart, Western Journalism oldalakon.
K.J.
2016-07-07 @ 14:56
Egyszer Déri János, a fiatalon elhunyt médiaszemélyiség, amikor amerikai utazásairól kérdezték, azt nyilatkozta az akkori egyetlen tévében egy kötetlen beszélgetésben mosolyogva, hogy az USA nacionalizmusa szinte a fasizmussal egyenértékű…
Ez persze még akkor volt, amikor a liberálisok a kommunizmusért adták volna az életünket:)
netud guy
2016-07-07 @ 09:04
egyéb nacionalista borzalmak: csehszlovákia szétesése, németország egyesítése, vissza-visszatérő kísértetek mint flandria kiválása, skócia kiszavazása, a spanyol egység meglazulása és akkor kanadában nem is voltunk, figyelmen kívül hagyva kb 50 nemlétező államot melyek között nacionalisták is vannak
Tango47
2016-07-07 @ 11:00
Valaki a nemzetiségébe beleszületik, ahogy a családjába is. Vannak szerencsések, akik mindkettőben jól érzik magukat, és vannak a szerencsétlenek akik néha egyikben sem (kedvenc mondásuk: „A barátait megválogathatja az ember, a családját nem.”)
Én nagyon sajnálatraméltónak tartom őket, így Techetet is.
Délvidékről csak annyit: mivel onnan származom, családom sok-sok tagja tudna mesélni az ott élő népek „boldog együtt-éléséről”.
Alex
2016-07-07 @ 11:41
Jugoszláviát a pánszlávizmus lelkes hirdetője, Thomas G. Masaryk is forszírozta. Csehszlovákiát is neki köszönhetjük. Utána kiderült, hogy a csehek és a szlovákok nem azonosak. Ezt már Tiso (alias Tisza József) is bizonyította akinek a sírjához Rózsahegyre ma is ezrek mennek el.
Patai
2016-07-07 @ 11:46
És ez a hávégés Techet rendszeresen írhat jobboldali lapokba…
PePi
2016-07-07 @ 23:07
Tényleg nem értem.
Hogy a firlefrancba lehet az, hogy a félműveltség már ilyen magaslatokba kapaszkodott mostanság?
Amit ez a Tessék koma itt összehord, az csak a félkegyelműeknek szól valamiről. Azoknak akiknek sem történelmi ismeretei, sem pedig személyes érintettsége nincs.
Ami azonban igazán szomorú, hogy -ahogy én tapasztalom- sajnos egyre tágabb az a kör, aki úgy bír lenyelni egy ilyen fosgolyót, hogy akár csak egy falatocskát felböfögne belőle, sőt még meg is veregeti a saját vállát, hogy hát hogy’ egyetért egy ilyen értelmiségivel mint Tecset. Mer’ végre okos is lehet valaki farvizén.
Igen! Jugóban volt csak igazán jó! Volt kóla, meg riasztópisztoly, meg farmer. Közben meg a „szoci” rejtett munkanélküliség kint volt nyugaton gürcölni (a családot nem lehetett egykönnyen egyben kivinni), a pénzt hazautalták, amit a hatalom csak úgy simán einstandolt a bankszámlákról a legújabb háborúra való tekintettel. Mekkora süti már!
Ilyenkor persze felmerül a kérdés, hogy Tesé ilyen hülye, vagy csak a céljai miatt adja elő ezt a sóműsort, . . . vagy mindkettő egyszerre?
Ebből már sehogyse jövünk ki jól.
Kaktusz
2016-07-09 @ 11:29
Inkább nacionalizmus, mint az értelmetlen liberalizmus, amiben gondolkodni sem tud az ember.
K.J.
2016-07-09 @ 16:26
Azt hiszem, ennél szimpatikusabban ezt nem lehet összefoglalni:)
Persze csillaggal jelölve a sor végén, hogy a mai „liberálisok” még véletlenül sem keverendők a XIX-ik századi liberálisokkal.
Ráadásnak a nacionalizmus is liberális találmány, de akik kitalálták, továbbra sem keverendők a mai liberálisokkal:)
A valódi liberálisok ha felkelnének a sírjukból kardot rántanának, ha találkoznának azokkal akik ma nevükben pusztítanak. Bár valószínűbb, hogy inkább a kutyáikat engednék rájuk.
Putnoki
2016-07-19 @ 00:53
A nacionalizmus a legkártékonyabb ideológia az összes közül. Csak a 20. században két világháborút robbantottak ki a nacionalisták, sok száz millió halálos áldozatot és felmérhetetlen anyagi károkat okozva ezzel.