A kommunizmus áldozatairól
45„We killed the wrong pig.” (Nem a megfelelő disznót vágtuk le.)
Winston Churchill
A nem megfelelő disznóról szóló kedves, keresetlen szavakkal Sir Winston Churchill búcsúzott az angol parlamentben Adolf Hitlertől, akivel szemben, ekkoriban már, a „megfelelő disznónak” valószínűleg Sztálint tartotta volna. E két név azóta is fej-fej mellett bukkan fel, mikor azokat keressük, akik a legtöbb kárt okozták az emberiségnek. Pedig a mezőny roppant erős.
Az emberiség – minden ellenkező híreszteléssel szemben – nem túl találékony. A kártékony eszméknek, így a kommunista utópiának is évszázados előtörténete van, ami elsősorban keresztény szerzők műveiben bukkan fel, elég csak Morus Utópiájára gondolni, amely 1513-ban jelent meg. Azután sorra jöttek a kommunista lázálmok egészen Saint-Simon, Robert Owen és Charles Fourier műveiig. Ugyanígy az sem volt túlságosan új dolog, hogy a zsidók a felelősek minden rosszért, ezért aztán harcolni kell ellenük, mi több, a legjobb lenne végleg megszabadulni tőlük. Az efféle gondolatok mondhatni egyidősek hát az emberiséggel, a kérdés akkor az, miért a boldogtalan huszadik században kelt életre a két, egy tőről fakadó ordas eszme, a nácizmus és a kommunizmus, olyannyira, hogy százmilliók halála és szenvedése járt a nyomukban?
Nos, a válasz a tudomány gyors térhódításában keresendő. A felvilágosodással kezdődően a nyugat embere elfordult Istentől és az üresnek talált ég alatt új idolt keresett magának, olyat mellyel kapcsolatban nem kellett elfogadni az alávetettség magalázó állapotát. Önmagát emelte hát fel, pontosabban önmaga legnemesebbnek, legemberibbnek vélt képességét: képességét a rendszeres tudomány művelésére, mely a ködös vágyak és hitek helyett a tények napfényes bizonyosságát ígérte és megoldást a megoldhatatlanra.
Nagy ára volt ennek, nem véletlenül mondotta Alasdair MacIntyre, hogy a felvilágosodás az a projekt volt, melyet el sem lett volna szabad kezdeni.
Mindkét gyilkos eszme ebbe, a nagybetűs tudományba eresztette gyökereit, egy olyan korban, mikor még nem látszottak a tudományos megismerés korlátai és esetlegességei, és nem derült ki, hogy az egymást követő tévedések adják a tudomány tulajdonképpeni történetét. Amire a tudomány felkent papjai, a tudósok rátették megszentelt pecsétjüket, az a bizonyosság indexével lett ellátva és minden további nélkül igaznak lett elismerve.
A kommunista eszme a történelemben, a közgazdaságtanban és az ideologizálódó, akcionista marxi filozófiában találta meg a saját „tudományos” alapját, míg a nácizmus a darwinizmusban és a eugenikában kereste és lelte meg ugyanazt.
Márpedig a komolyan vett tudomány nem tréfadolog.
Amint a tudomány „bizonyít” valamit, azzal együtt, a felismerésből fakadó cselekvéseket is szentesíti, mi több, szükségszerűvé teszi, hiszen azok a legszigorúbb és legnemesebb tudományos álláspont következményeiként, szükségszerűen adódnak. Elég volt a szócséplésből, cselekedni kell.
Mindez azonban – talán – önmagában nem lett volna elegendő. Az ember, valamennyire mégiscsak erkölcsi lény és a normális többség bizonyára elborzad a tömeggyilkosságtól, bárhogyan propagálják is azt számára.
Mindkét ordas eszme a nagy háború lövészárkainak véres sarából emelkedett ki.
Ott átkozták el a túlélők millióit a mindennapos, értelmetlen halál közömbös elfogadásával, és küldték haza az üres tekintetű, már minden borzalmat látott gyilkosokat, hogy térjenek vissza a békés mindennapokba, mintha mi sem történt volna. És senki sem magyarázta meg nekik, mert nem is nagyon lehetett, hogy miért kellett mindezt átélniük; csak – mondták nekik – mert a világ már csak ilyen.
A „tudományosan” igazolt eszmék és a mindenre kapható, szenvtelen, gátlások nélküli végrehajtók, akikből a háború borzalmai kiölték a szánalmat és az együttérzést, egymásra találásával készen is volt a bomba, amely levegőbe röpítette az egész XX. századot. A „tudomány” pedig utóbb nekiállt egykedvű arckifejezéssel összeszámolni a halottakat, mert az olyan igazi tudományos feladat.
Össze is vesztek rajta, mert az ugyancsak roppant tudományos dolog.
Most ott tartunk, hogy úgy 100 millió körülire teszik világszerte a kommunizmus áldozatainak számát. Ez persze változik a számítási módszerek változásaival, de – mondhatjuk – néhány tízmillió ide vagy oda nem számít sokat.
Persze most arról illenék beszélni ami nálunk történt a kommunizmus áldozataival, illetve azok emlékezetével és hogy mi történt azokkal, akik áldozattá tették őket. Mert hiába fakadtak egy tőről a kommunizmus és a nácizmus, hiába okoztak felfoghatatlan mennyiségű halált és szenvedést, valahogyan – mióta a „nem megfelelő” disznót vágták le – mégsem mérik/mérték egyenlő kézzel az igazságot számukra.
A náci bűnösökre, vagy akikre a kommunisták egyszerűen haragudtak, azokra kötél vagy hosszú börtön várt, míg a kommunista bűnösök – ha csak elvtársaik nem gondoskodtak idejekorán kivégzésükről – ágyba párnák között, kiemelt nyugdíjjal léptek át egy másik igazságszolgáltatás hatáskörébe.
És nem csak nálunk van ez így.
Mindenfelé a kommunistákat valamiféle naiv, ám jóindulatú embereknek tüntetik fel, akik egyszerűen eltévedtek a számukra idegen valóságban és csak belesodródtak mindenféle bűnös cselekedetekbe, de szándékaik alapvetően tiszták és jóindulatúak voltak. Ennek megdönthetetlen bizonyítéka pedig az, hogy a kommunisták ezt állítják magukról és ők híresen igazmondóak. Az ő szándékaik tiszták és nemesek voltak, nem úgy mint a náciké mondják, én meg sohasem tudtam eldönteni, hogy miért jó az, ha valaki – azon kívül, hogy aljas gyilkos – még hazug is.
Mindez alapvetően azért alakulhatott így, erre mifelénk, mert a kommunisták tetteinek súlyát és következményeit maguk a kommunisták bírálták el és ők – hogy, hogy nem, de teljesen objektív módon – arra jutottak, hogy azok a tettek nem is voltak olyan súlyosak és különben is már megbánták.
Itt tartunk most, mikor tizenhatodszor emlékezünk meg a kommunista diktatúrák áldozatairól az emléknapon. A kommunisták már megbocsátottak maguknak és talán áldozataiknak is (ez nem biztos) minket pedig nem kérdeztek meg róla, hogy megbocsátottunk-e. Bizonyára azért, mert nem kíváncsiak rá.
Hirundo
2017-02-26 @ 14:26
Hát igen. A románok legalább le tudták géppuskázni a kamerák figyelő tekintete előtt a Kárpátok géniuszát, de a többi mocsok náluk is túlélt. Sehol, de sehol nem kerültek ezek a tetvek bíróság elé. Megúszták ugyanúgy nálunk, mint Lengyelországban, Oroszországban vagy akár Kambodzsában.
Fábián Ferenc
2017-02-26 @ 16:55
A románok? A klán egyik ága leszámolt a másikkal. Semmi több.
Fábián Ferenc
2017-02-26 @ 17:36
Aristo Mester! Mikor megtaláltalak a Tutiblogon, ültő helyemben olvastam-faltam végig, amit tőled ott találtam. Itt viszont amatőrhöz illő óvatossággal vitatkoznék. „Mindkét ordas eszme a nagy háború lövészárkainak véres sarából emelkedett ki.”
Szamuelyk és kunbélák biztos távolban voltak a lövészárkoktól. A tömeggyilkos filozófusok szintén. A had(!)ügyminiszternek jó oka volt, hogy ne akarjon katonát látni, nem éppen holmi kórosan túltengő pacifizmus miatt. Akik onnan hazajöttek, legtöbbje örült a túlélésnek, elgyászolva az ottmaradtakat.
Aristo
2017-02-26 @ 17:51
Én nem a forradalmi vezérekre, hanem azokra gondoltam, akik a piszkos munkát végezték, a Csekánál, vagy Lenin-fiúknál. Azokból mindig sok kell-
Matyko-X
2017-02-26 @ 23:30
No igen. A tömegméretűvé alakított hübrisz legjobban azokat fertőzte és fertőzi, akiknek alapjában véve nem sok alapjuk volt saját „tudományukra” büszkének lenni. Komcsiknál, náciknál egyaránt, a múltban.
A Múltban? Hiszen ha ezt az újmódi „liberális” tombolást nézzük, a 30-as évek kedélyes pogromjai és leszámolásai köszönnek visza: „még mindig itt vagyunk” üzenettel.
Az a generáció, az az ország, ahol gond nélkül el lehet hitetni gyakorlatilag mindenkivel, hogy a zsebében hordott célszámítógép-rádió-fényképezőgép öszvérke „okos”, nos, ott sok – sok ostobaságot el lehet hitetni. A „klímaváltozástól” a tudomány mindenhatóságán keresztül a világ értelmezésének a helyes voltáig sok mindent.
Legjobban persze azokkal a tizen-huszonévesekkel, akik sajátmaguktól megrészegülve habzó szájjal üvöltöznek és akarnokoskodnak. Szívesen megszabadulnának mindenkitől, aki nem az ő kottájukból akar játszani.
Sok aljasságot humánusnak, ravaszul elrejtett szándékokat őszinteségnek állítani – ez csak azoknak új trükk, akik még nagyon elején járnak a megtapasztalásnak.
Bizony az emberi találékonyság nem általános jellemzője a homo izének. Tessék megnézni, például a mai televíziós kínálatot! Az ötletszegénység és utánzás furcsa, és igazából elég unalmas keverékét látják: amit valaki egyszer kitalált, azt 5-10 évig semmi újabb nem követi. Az egymásra hasonlító amerikai CIS, NCIS, washingtoni, angyalok városai, nyúrlinszi, nyújorki és hasonlóoihoz német, franszia és „európai” hasonszőrűek kitalálói egyedül plagizálási képességük különféle színvonalát demonstrálják. Nem egyedi a dolog persze.
Ha a múlt század 20-30-as éveinek art deco kisplasztikáit tetszenek megnézni: Chiparus, Descomps és francia társaik mellett a belga és német szobrászok is tömegével „termelték” a bájos táncosnő szobrocskákat – bronzból, elefántcsontból, porcelánból, márványból.
Ahogy még ma is – jó 25 évvel a ’90-es évek után – még mindig az a „vállalkozói vízió”, hogy a már sikeres élelmiszerbolt mellett nyitnak két, három vagy négy kicsi hasonlót – és húzzák le a redőnyüket 2, 3 vagy 4 hónapon belül.
Alex
2017-02-27 @ 00:28
Az eszmékkel volt a baj. A tudatosan tervezett társadalommal és a bolseviki contra nemzeti „szocializmussal”. Nos Hannah Arendt kielemezte, és azt is, hogy mind a két eszme azonos módszerekkel terrorizálta/fanatizálta az embereket. Nem kellett volna az angoloknak, amerikaiaknak beavatkozni. A nagy Oroszország nem legyőzhető. Hitler tíz évig harcolt volna, de mind a kettő népboldogító eszme, illetve annak hadserege elvérzik.
khm
2017-02-27 @ 10:20
Ez elég meredek feltételezés.
Németország a több fronton,hamarabb elvérzett,így alighanem a szovjetek megerősítésével,hamarabb lehetett a VH-t befejezni. A szovejetek nem csak pénzügyi,hanem más segélyt is kaptak. (az aranytól,a harckocsiig)
Amúgy a csörcsil félék, a sztálinnal ültek egy asztalhoz,nem hitlerrel.
Alex
2017-02-27 @ 14:49
Pont erről beszélek. Minnél jobban tolódott keletre a háború annál több haderőt küldött át Hitler nyugatról, mert semmitől sem félt jobban, mint az oroszok győzelmétől. Ki lehetett volna várni, hogy az oroszok és a németek kb. 1948-ra kölcsönösen agyonverik egymást.
khm
2017-02-27 @ 10:24
Azt sem kellene elfeledni,hogy közben Angliára hullottak a megtorló fegyverek. V1,illetve a V2. Utóbbit gázrobbanásnak kellett hazudniuk,nehogy a nép elsöpörje,az akkori elitet. Tehát a média itt is nagy szerepet játszott.
Alex
2017-02-27 @ 14:46
Nem akarom Drezdát felhozni, de az angolok tízszer annyit bombáztak Németországban, mint fordítva.
khm
2017-02-28 @ 12:57
Ez szintén jó érv,de a Németek a drezdai bombatámadást,nem tudták gázrobbanásnak beállítani.
A V2 hangsebességet túllépve érkezett,és ezért tudták a csörcsillék gázrobbanásnak beállítani,azt ami nem az volt. Sziszegő hang volt az előzmény,aztán a detonáció. Fostak tőle rendesen,és ez érthető is volt.
khm
2017-02-28 @ 13:02
Bocs
Drezdai terrortámadást
etruszkszumirszittya
2017-02-27 @ 09:52
Nicsak az Oscars hoz nem lehet irni de ehhez lehet azért irok ide.
Különben zsidó vicc:
Mi a két legnagyobb zsidó ünnepnap az év folyamán?
Hát az Oscars és a Nóbel dij átadása.
etruszkszumirszittya
2017-02-27 @ 10:17
A tudomány amúgy sem tudományos.
Például kisült hogy a DNA nem két hanem három vagy négy spirálból helixből áll 4 guanine köti össze. Ezt nem Watson and Crick fedezték fel hanem egy krisztallográfus nő és társai.
Banting és Best nem az inzulin feltalálói hanem McCloud és egy nő nevére nem emlékszem.
Dolly soha nem volt clone vagyis klón mivel csak a nDNAt tették az oocytába a mtDNA t nem.
Csak egy két évtisede kezdtek beszélni az apoptosis ról ami nélkül a sejt differenciálódás értelemezheteken.
A Darwinizmus evolúciós fele megdönthetlen azonban a másik fele megbukott.
Már pár évtizede létezik az epigenetics fogalma mostanra már tudjuk a mezhnizmusát ami valószinűleg az iRNA és még ezer új RNAn keresztül működik ami nem mRNA sem rRNA sem tRNA és a histone acetylation és methylation on át bontja a DNA t hogy használatlan DNA részek legyenek kinyitva. ez eredményezi angyon valósziműen az epigentikát. Ez nem örökölhető a DNA szintjén se a cytosol on át igen.
Tehát a szerzett tulajdonságok igy mégis örökölhetőek.
Ez felvetia Lanmarckismus győzelmét a Darwinizmus fellett.
Gyakorlatilag ha nagyanyád vagy nagyapád alkoholistává vált vagy dohányzott vagy zeneszerző volt vagy festő nagyobb az esélye hogy te is az leszel.
És ez nem aDNA gének nivüján hanem az epigentikán át történik.
Ezért mondtam hogy a tudomány nem tudomány hanem ideológia és mese.
Ki kell halni egy pár generázciónak mig az újat el tudják fogadni annyira ragaszkodnak téves eszméikhez akár egy vallás vagy egy ideológia.
Ezek mögött nincsenek bizonyitható cáfolható tények csak mesék legendák blöffök.
Legtudománytalanabb eszme azt hinni hogy a tudomány tudományos.
Ezek után remélem nem is kell cáfolni sem a kommunizmus sem a nácizmus idióta baromságait cáfolni.
Még tiszta ideális formában is blőd hülyeség mindkettő degenerált formában pedig embertelen iszonyatok.
Hányszor talákoztál az urcán egy osztállyal? Vagy egy dialektikus materialista tényezővel?
Hány kiló egy gondolat? Milyen szinű egy eszme?
Valóság tartalmuk nulla.
És ezért gyilkotak százmilliókat. A semmiért.
Matyko-X
2017-02-27 @ 19:28
Első mondatoddal egyetértek.
Másodikkal és harmadikkal abszolút NEM: 40 év krisztallográfia után van némi fogalmam arról, ki volt és mit csinált Rosalind Franklin. Ahogy a double helix modell se 3 vagy 4 helix – utóbbi egy egész más történet.
Biokémiai fejtegetéseid békén hagynám, mivel a lényeg, hogy a „tudomány” NEM ideológia vagy mese.
Hanem hit. HIT, akár nagybetűkkel. Ugyanakkor persze vannak, voltak és lesznek szélhámosai, akik ideológiát és mesét is csinálnak belőle.
A „tudomány” semmi más, mint egy eszköz, egy szabálygyűjtemény, ha úgy tetszik: egy sajátos technológia! Amit lehet jól, rosszul vagy átlagosan csinálni – mint majdnem minden mást. Az eszközeit is lehet rosszul kezelni – a nagyon objektívnek hitt mérőeszközöket is.
Ami megint csak nem a „tudományt” minősíti, hanem a használóit. Ha mondjuk egy tisztességes tudóst akarsz hallani-látni, hogy nyilatkozik egy épp népszerű ideológiai ügyben:
http://www.mediatheque.lindau-nobel.org/videos/34729/ivar-giaever-global-warming-revisited/meeting-2015
Ha ezt megérted, akkor láthatod azt is, hogy gondolkodik egy becsületes – és tudós – ember.
Szóval ne keverjük a szezont a fazonnal: a szélhámozás mindig is jelen volt, hol kisebb, hol nagyobb méretben.
Az általad emlegetett „izmusok” egész más kategória: nem kis mértékben a „felvilágosodott” emberiség áltudományainak tükörképi termékei, ha úgy tetszik.
A saját mindenhatóságától begerjedt emberéi, „aki” most épp a globalizáció és egyesült Amerika, Európa, világ és más rémmesékkel eteti magát, és a nagyérdeműt.
Nagy hiba azt hinni, hogy a tudomány mindenható
Bódi Gábor
2017-02-27 @ 11:00
Nem tudom ki és milyen módszerrel számolta össze a kommunizmus áldozatainak igen divatos és szép kerek 100 000 000 -t.
Talán visszafogottan és szerényen csak annyit jegyeznék meg,hogy e szám kiszámításának módszere sajátságos.
Vajon például az Usa katonai beavatkozásainak vagy a kapitalizmusnak és a gyarmatosításnak hány áldozata volt ?
Alma
2017-03-02 @ 14:43
Jaj, te kis haladó, hát persze, hogy nem volt a kommunizmusnak százmillió áldozata, nem volt neki egy se. A százmillió, az mind holokauszt volt, meg a nácik áldozata volt, ugye.
vektortér
2017-03-09 @ 19:02
Addig örülj, míg jogod van megkérdőjelezni.
Bódi Gábor
2017-02-27 @ 11:02
A kommunizmus megszelidült, a nácikat meg legyőzték, ez sem elhanyagolható összefüggés, ami sok megítélésbeli különbséget indokol.
Kiss Endre
2017-02-27 @ 11:22
Tragikomikus, hogy olyanok értekeznek fennhangon a kommunizmus bűneiről, akik ’89 előtt vastagon kiszolgálták a rendszert, pl. Stefka István.
Alex
2017-02-27 @ 14:53
„Legtudománytalanabb eszme azt hinni hogy a tudomány tudományos. ”
Hát az a helyzet, hogy a magyar nyelv differenciál a tudomány és a tudományosság között. A „Tudományos szocializmus” elnevezés ellenére sem volt a szocializmus „tudomány”. Egészen pontosan totalitárius rendszer volt, némileg próbálta magát mindenféle tudományoskodással legalizálni.
vektortér
2017-02-27 @ 19:42
Bármi lehet tudomány. Csak el kell hitetni a közvéleménnyel, hogy az „okosok” tudománynak tartják, például úgy, hogy elkezdik tanítani valami egyetem nevű misztikus helyen. Így lesz a pedagógia-elmélet, közgazdaság-vallás, tátika-összes, vagy éppen a kommunikáció is „tudomány”.
Matyko-X
2017-02-27 @ 23:03
Az egyik receptet erre is leírta valami Parkinson nevű. Bár, ő nem gondolta komolyan, de ezt – szokás szerint – nem vették észre.
Alex
2017-02-28 @ 02:15
Újabban a „gendertudomány” dívik és ennél a tud.szoc órákon is ezerszer komolyabb dolgokról volt szó.
khm
2017-02-28 @ 12:58
Önnél,a Vektor. 🙂
nagi69
2017-02-28 @ 06:43
Köszönöm! 1 biológus
nagi69
2017-02-28 @ 06:46
Upsz! Ezt Matyko-X tudományról szóló hosszú bejegyzésére írtam.
Matyko-X
2017-02-28 @ 21:24
🙂 Hát, a biológia is egy érdekes dolog … de ez itt nem a szaktudományok helye, sajnos. Bár ki tudja …
bubuka_visszater
2017-03-01 @ 21:02
Azt hittem a 6000 eves bibliai kreacionistak utan a jobboldal talan eszhez ter [elvegre a gamergate-sek fokent fiatal cinikus ateistak], de latom a helyi WMiki imperszonatoroknak begyakorlottan megy az undorodas a jozan esztol [ugye Aristo? Abban hiszunk nem?], a valosagtol – a tudomanytol bazmeg’ – akkor boritekolhato hogy ugyanott fogunk kikotni ahol a transzcsillamponi haladarok vannak most.
„Amint a tudomány „bizonyít” valamit, azzal együtt, a felismerésből fakadó cselekvéseket is szentesíti, mi több, szükségszerűvé teszi…. ”
facnak kellett Alan Sokal-nak (Feynmannak, Dawkinsnak, de meg a balos Chomsky is) erolkodnie a posztmodernekkel, ha mi is ilyenek vagyunk…
vektortér
2017-03-02 @ 15:51
Most leírhatná magyarul is, hogy mit szeretne bárki tudtára hozni azon kívül, hogy képes leírni pár nevet, meg eljátszani, hogy magasabb lovon ül, mint mások.
bubuka_visszater
2017-03-05 @ 23:08
Nem tudom mi volt nehezen ertheto, csak azon keseregtem hogy mikozben a progresszivekre vegre raomlik a sajat hazugsaguk akkor a zuhano hubrisz zaja miert nem eleg figyelmeztetes a jobbnak.
Hogy a jozan esz, a valosag megtagadasa mindig ide vezet.
Ha mar egyszer mi lennenk az az oldal amelyik a tortenelembol tanul, nem pedig meghaladja azt.
De neeem, kedves forumozok megint feltettek a regi lemezt, „a tudomany csak hit” (persze ez a par komment itt fent amator munka, a magyar neten WMiki a merce, ha valaki nem ismerne). Sebaj, lehet hogy majd az uj generacio, az alt-rightok, a kekistak…
Aristo-t meg lehet felreertem, lehet hogy nem, de tudomanyellenes panelok korul hol kint van az idezojel hol nem. Ha nem penget ilyen hurokat, ezennel megkovetem. Es elismeresem fejezem ki mert megiscsak az egyik legjobb jobber blogger.
Ha meg komoly, (mert viccnek azert durva), akkor fontolja meg hogy mit hozott a haladaroknak a posztmodern ismeretelmelet, a kulturalis relativizmus, az ‘nemes vadember’ antropologia, a genetika, es mara mar a biologiai nemek tagadasa is.
kis olvasnivalo kedves forumozoknak:
http://hps.elte.hu/~gk/Sokal/Sokal/Magyarul/kiszera.htm
20 eves cikk, es aktualisabb mint valaha
vektortér
2017-03-06 @ 03:06
No. Noname bloggerek ismerete, feltételezem nem alapműveltség. Nincs olyan jól behatárolható halmaz, melyet tudománynak lehetne nevezni. Ebből fakadóan nem lehet megmondani, hol van a határa, vagyis az emberiség szempontjából bármi lehet tudomány, amiről a „közvélemény” (azé is, akinek semmiről sincs igazi) úgy hiszi, hogy tudomány. Persze lehet szűk körökben egymás között megállapodni, hogy vannak (igazi) tudományterületek: elméletek, összefüggések, modellek, melyek szépek, logikusak, ismertek a korlátai, de (és ez komoly de) egyvalami biztos, hogy lehet akármilyen szép, logikus egy elmélet, soha nem lehet bizonyítani, hogy tényleg úgy működik a világ, ahogy azt az sugallja. És ez fordítva is igaz, bármennyi ideig kereshetjük a hasonlóságokat a világban, semmi sem bizonyítja, hogy közelítjük, vagy egyáltalán létezik számunkra megismerhető szabály a működésére (kizárólag hinni lehet benne), sőt a valóságot még csak vizsgálni sem tudjuk kívülről, vagy bármilyen pontossággal. Hiába találunk ki gyönyörű matematikai modelleket a téridő leírására, soha nem fogjuk tudni, hogy miért olyan, miért éppen azokat az axiómákat kell elfogadnunk igaznak a viselkedés leírásához.
Aristo írásában nem a tudománnyal van baj, hanem a „tudomány”-ra (mint valami emberfeletti dologra) való hivatkozással, és a lehetőséggel, hogy bármit be lehet „bizonyítani” olyan eszközökkel, melyeket a többség a tudomány sajátjának tulajdonít (például megírják egy „szakfolyóiratban”). Hogy a tudomány megkérdőjelezhetetlen lehet. Azzal az eszmével, mely aljas módon azt hazudja, hogy a világ az emberi elme számára teljesen megismerhető törvényszerűségeket követ, és azt ígéri, az ember is betöltheti azt a szerepet, amit addig Istennek tulajdonítottak.
Matyko-X
2017-03-06 @ 22:10
Édesem, Aristo írásával nincs baj: nem lexikont vagy szakcikket akart írni.
Mivel senki sem definiálta MIT IS ÉRT TUDOMÁNYON (ő maga, vagy mások), így az egész diskurzus kezd egy röhejes álfilozofálgatási szeánsszá alakulni – bubuka_visszatérésével együtt …
Csak csendben jegyzem meg, hogy Sokal maga is legalább 4 féle tudománydefiníciót emleget – szóval aki nem tudja, hogy a „hit”-et ebben a kontextusban hogy kell érteni, az ne nagyon verje a dobot. Sajnos, a magyar „tudományosság” sem mentes a Sokal által IS joggal kifogásolt szimptómáktól! (Ha nem lennék lusta dög, akkor a nem is olyan régi Magyar Tudományok számaiból tudnék referenciákat mutatni – akár akadémikus áltudományra is. ) Sajna, Sokalnak sokmindenben valóban igaza van – még akkor is, ha magát balosnak tartja a faszi. Azt azért hozzáteszem, hogy NEM a „balosságra” gondolok …
Matyko-X
2017-03-06 @ 22:21
@vektortér: amúgy meg egyetértek írásoddal – ha netán az eddigiekből nem lenne nyilvánvaló.
vektortér
2017-03-07 @ 00:55
Ha mindenképpen becézgetni szeretnél, használd bátran a „veki”, „vek”, esetleg „vekker” megnevezéseket 😀
Az írás kitűnő, mind értelmét, mind megfogalmazását tekintve.
Nem az „írásával”, hanem az írásában ( = Aristo szerint) van baj a (…) . Igen, gondoltam rá, hogy nem teljesen egyértelműen fogalmaztam, de késő volt, meg más dolgom is.
Barcelona
2017-07-17 @ 09:38
A tudomány sem abszolút.
Éppencsak az elérhető legmegbízhatóbb.
Akadékoskodni pedig a napot is letagadni az égről mindig lehet.
Terjengeni a tudás elkerülhetetlen relativitásáról.
Matyko-X
2017-03-06 @ 22:18
Bátyuska, kíváncsi lettem volna a véleményedre az Ivar Giaever videóról, ha még nem Sokallod a témát … 🙂
Matyko-X
2017-03-09 @ 10:10
Ez, a félreértések elkerülése végett, NEM „veki”-nek szólt …
Matyko-X
2017-03-03 @ 17:47
Józan ész meg a posztmodernnek – na menjen má, Aladár.
Érvek helyett „tekintélyek” – Feynmann kivétel.
Bódi Gábor
2017-03-11 @ 11:54
A Magyarországon
– utólagos engedelmetekkel arról beszélek, arról amiről én akarok –
1956 és 1990 közötti szocializmus módszeres kitartó démonizálásától, nem lesz egy cseppet sem jobb az a
szép új mocsár amiben most élünk.
– Dicsértessék a Jézus Krisztus, elvtársak !
vektortér
2017-03-11 @ 12:14
Bizonyára azzal, hogy idepofátlankodsz, hazudsz és sértegetsz, nagyon sokat teszel azért, hogy jobb legyen. Szerencsétlenségetekre a rendszereteket és a jól behatárolható halmazotokat a többség nem látja szívesen Magyarországon. Őszintén remélem, hogy nektek csak rosszabb lesz.
Barcelona
2017-07-17 @ 09:34
A felböfizett gyűlöletgombócod téged minősít.
Autoriter Kleptokrata Álszant az ünnepelt rendszered.
Barcelona
2017-07-18 @ 09:06
Az, hogy különböző fórumokon a fotelfiorradalmárok és a bértollnokok milyen szájkarate csörtéket folytatnak, az szerencsére nincsen a való világ reális menetére semmilyen ráhatással.
A szitokáradatok meg csak a szellemi környezetet szennyezik.
vektortér
2017-07-19 @ 16:17
https://www.youtube.com/watch?v=KkdWzfgclLk
Dr Sorge
2017-08-14 @ 14:12
A „kummunizmus” 100 éves, de Marx Tőkéjétől – tőól 1848 számítjuk a korát akkor még sokkal több.
Ezen idő alatt elég sokminden történt négy kontiensen ami ezzel kapcsolatos.
Persze lehetséges mindebből kizárólag a Holodomorra emlékezni és ezzel minősíteni 100 év igen heterogén történéseit.
Ezekután csak az a kérdésem az Usát miért nem a ledobott atombombák, avagy a a kiirtott őslakó indiánok, avagy a vietnami háború alapján szokás minősíteni ?