A Lebensraum
25„Szükségem van Ukrajnára, hogy ne éheztethessenek ki bennünket ismét, mint az utolsó háborúban.”
Adolf Hitler
Anno, a náci ideológusok azt találták ki – többek között valami középkorias romantika hatására – hogy meghódítják a hatalmas keleti sztyeppéket, Lengyelországot és a Szovjetunió nyugati területei, ahol berendeznek egyfajta árja mennyországot. Az elképzelés szerint hatalmas birtokokat hoztak volna létre, közepén az árja földesúr lovagvárával, körben pedig a szláv jobbágyok túrták volna a nagyszerű termőföldet, megtermelve a németek számára szükséges minden ennivalót. Miután nem voltak híján tettrekészségnek, neki is láttak a megvalósításnak. Küldtek tankokat, katonákat, hogy meghódítsák a reményteli Lebensraumot. Hiba volt. A háború elveszett, a terv nem sikerült. Ám az eszme, a gondolat – ha már megszületett – nem tűnt el, az már örökké velünk marad.
Olvassuk a sajtóban, hogy az IMF megtagadta Ukrajnától a következő hitelrészlet átutalását. Nem kevés pénzről van szó, 1,9 milliárd dollárt vártak az ukránok a jeles intézménytől. Most azután várhatnak, mert – mint írják – legközelebb az ősszel kerülhet sor a tranzakcióra. Már ha meg tudnak egyezni addig. Érdemes tán néhány mondatban összefoglalni a tanulságos történetet, hogyan jutottak ide az Ukránok.
Előre kell bocsájtani, hogy Ukrajna egy sohasem volt ország.
Előbb Lengyelországhoz tartozott, majd egy véres háború után az orosz cárok uralkodtak felette. Egy roppant rövid időre, a breszt-litovszki béke idején, Németország kegyelméből és nagyhatalmi taktikázások okán, rövid ideig „független” lett – már amennyire az függetlenség volt. A bolsevikok aztán vérbe fojtották a függetlenséget és kegyetlen megtorlásokat, éhínséget szabadítottak a szerencsétlen ukránokra.
A második világháborúban újraéledtek az ukrán remények, még a németek oldalán harcolni is hajlandóak lettek volna az oroszok ellen. A németek ezt ideológiai okokból nem tették lehetővé, valószínűleg az egyik legnagyobb hibát követve el.
Ukrajna „szabadsága” a Szovjetunió felbomlásával jött el.
Ki is alakult a poszt-szovjet államokra jellemző kleptokrácia, melyben néhány oligarcha lopta el a nemzeti jövedelem nagyobb részét. A nevezett oligarchák természetesen nem nagyon fértek meg egymással. Állandóan becsukták,száműzték, meggyilkolták egymást és ehhez ideológiai hátteret is próbáltak teremteni maguknak. Egy részük a legszélsőségesebb nacionalizmusra tette a tétjeit. Voltak ennek persze problémái kezdve az orosz és az ukrán nyelv megkülönböztetésétől az országban élő többi nemzetiség jogainak elismerésééig. Ők – történeti és ideológiai okokból – erősen oroszellenesek lettek hiszen, jellemző módon, az „ukránságot”, csak az oroszokkal szemben lehetett valamennyire meghatározni.
Az oligarchia másik része az oroszokkal való szoros együttműködésben látta a boldogulásának zálogát. Természetesen a saját boldogulásukra gondoltak, mert az ország nem igen érdekelte őket.
Az ország pedig a nagyhatalmi játszmák játékterévé vált.
Végül – nyilvánvaló amerikai-európai hátszéllel – kitört a „narancsos” forradalom és „Ukrajna” a nyugati orientációt választotta. Természetesen nem „Ukrajna” döntött így, hanem az EU és Amerika támogatta komprádor oligarchák. Sietve létre is hoztak egy „nemzeti” kormányt, mely olyannyira nemzeti volt, hogy tagjainak egy része még csak ukrán állampolgársággal sem rendelkezett. Miután az un. „forradalom” csak a szélsőjobboldal segítségével sikerülhetett (Ők voltak hajlandók gyilkolni is) rossz idők kezdtek járni a nemzetiségekre. Első lépésként eltörölték a kisebbségi nyelvhasználatot lehetővé tévő törvényt és további kellemes meglepetésekre készültek. Az oroszok mindezt Amerika és a NATO terjeszkedéseként élték meg (amint az is volt egyébként) és egy ravasz hadmozdulattal visszavették Ukrajnától a Krím-félszigetet, majd ezt – Koszovó mintájára – egy népszavazással szentesítették is. Lett nagy üvöltözés a területi sérthetetlenségről és a szuverenitásról. Érdekes módon ezek például Koszovó kapcsán nem merültek fel.
Zárójel. Ukrajnának a Krímhez pontosan annyi történelmi köze volt, mint mondjuk Kamcsatkához. A Krímet az ukrán Hruscsov az ötvenes években csatolta Ukrajnához, csak úgy, feltehetően azért, mert megtehette. Zárójel bezárva.
A történtek hatására a donyecki milliós létszámú orosz kisebbség – joggal félve a retorzióktól – fegyvert ragadott és orosz segítséggel, elszakított egy jókora területet.
Így aztán már polgárháború is van. Szegény embert az ág is húzza.
Ukrajnát, az ott élő népeket az EU és Amerika azzal csalogatta magához, hogy megmentik az országot az államcsődtől és tengernyi pénzt adnak. Annyit, hogy miután a nagy részét mindenképpen ellopják, még mindig elég marad. Kaptak is, csakhogy az mind hitel volt, amit vissza kéne fizetni, kamatoskamattal együtt. Az már a hitelek folyósításánál is nyilvánvaló volt, hogy visszafizetni nem lesz miből, legfeljebb újabb hitelekből. Ki is alakult a kívánatos adósságspirál, az ország tökéletesen belebonyolódott az uzsorások hálójába.
Az USA és az EU részéről – az oroszok értelmetlen és roppant veszélyes bosszantásán túl – a dolog lényege az ország minél teljesebb kirablás volt. A kezdetektől megjelentek azok az óriáscégek melyek – a nálunk is látott módszerek szerint – nekiláttak fillérekért felvásárolni mindent, ami értékes volt Ukrajnában.
Az IMF most azért nem folyósít több pénzt, mert az ukránok vonakodnak eladni a legnagyobb kincsüket a világon talán legjobb adottságokkal rendelkező termőföldet. Természetesen a tőke szabad áramlása érdekében kizárólag. Már a háborúban is a német vonatok kivitték a tankokat a frontra, visszafelé pedig a termőföldet szállították Németországba. Amit aztán a Hanzi, illetve mivel ő fronton volt, helyette a Brünhilda puttonyba hordott fel a hegyre, hogy teremjen a káposzta.
Most ugyanezt akarják csak a tankok már nem kellenek.
A Tigrisekkel elvesztett háború megnyerhető lett Volkswagennel, mi több, már meg is nyerték. Meg fogják kapni a földeket is.
Aztán ha majd olcsón megvették a hatalmas területeket, a közepébe felépíthetik a romantikus lovagvárat is, az ukrán paraszt meg túrhatja tovább a földet. Ekkorát változott a világ.
Röszkei Emília
2017-07-06 @ 14:50
Ezért nagyon ki fog kapni a „nyugatos demokraták”-tól. Talán épp azért mert így igaz. És Orbánbasival is az a legnagyobb bajuk, hogy (többek között ezt is) nálunk megfúrta …
Röszkei Emília
2017-07-06 @ 14:53
Ez egyben kapcsolódik is a Kormányzóhoz: akkor is most is, széllel szemben kellene, ha nem is száraznak maradni, de legalább megmaradni …
Péter Pál
2017-07-06 @ 15:30
A „nyugatos demokraták” tehetnek egy jó nagy és kedves szívességet !
medvefalvy
2017-07-07 @ 18:46
úgyúgy
homoródkarácsonyfalváért
2017-07-06 @ 14:58
He-he, az amik azzal kezdték a „narancsos forradalom” (valójában önvalagbarugás) után görtön, hogy Ukrajna teljes aranykészletét felrakták egy repülőre, és elvitték. Gondolom azóta, és még jó sokáig vigyáznak is arra.
🙁
Alex
2017-07-06 @ 14:59
Szabad legyen példálózni Napoleonnal. Nos a császár elfoglalta Moszkvát és várta, hogy valaki jön behódolni. Később látta, hogy ez nem történik meg és a városban egyre hidegebb van elindult hazafelé, mert nem volt hadászati szempontból értelmes célja az országban. Nos akkor beállt a nagy hideg, és Szmolenszknél már méteres hó várta azokat akik megérkeztek. Aki nem, hát, nos azok belefulladtak 50 kilométerrel odébb a jeges Berezinába.
Hitler három irányba indult el, a déli irány lett a legfontosabb, mert Ukrajna elfoglalása levegőhöz és élelmiszerhez juttatta. Sajnos jelentős haderőt elküldött Moszkva felé, de az még be se jutott a városba, mert előtte pár nappal sűrű hóesésben leállt a támadás Moszkvához olyan közel, mint Gödöllő Budapesttől. De a tankok már elindulni sem tudtak. Ha csak délre összpontosított volna akkor nem Szálingrádnál, hanem Ufánál állítják meg őket, de biztosan bekövetkezett volna ez az esemény.
De az ukrán birtokvásárlás -bár viccesnek tűnik- nálunk is csali volt, és jegyezni lehetett ukrán földekre az igényeket.
DKskskdkddk
2017-07-06 @ 15:34
Az oroszoknak sem volt mas tervuk, ez esetben az ezusterem jutott nekik. Amugy – komolyan – mennyiben mas egy ukran az orosztol? Nyelv? 😀 Kultura? ( oke, en kerek elnezest ) akkor?
khm
2017-07-06 @ 15:48
Van eltérés. Kérdezzen meg egy ukránt. 🙂
Előbb Lengyelországhoz tartozott, majd egy véres háború után az orosz cárok uralkodtak felette.
És volt egy boldogságos idő,amikor az osztrákok területe is ott volt. Ha a Monarchiára emlékszik még valaki…. Meg az ott folyó első világháborús eseményekre. Amúgy a galíciai zsidóink onnan származnak.
Alex
2017-07-06 @ 20:24
Bocsi, de Ukrajna nem egyenlő Galíciával! Attól sokkal nagyobb!
khm
2017-07-07 @ 15:08
Nem tetszett észrevenni,hogy a Monarchia területéről (is) szóltam. Márpedig Galícia (Gácsország) Az egy része Ukrainának.
Gáspár Anett
2017-07-06 @ 15:59
Ukrajna = U krajina = határvidék.
Van olyan nép és nyelv, hogy „határvidék”?
Alex
2017-07-06 @ 20:16
Bocs. Van. Most ukránoknak nevezik őket, de van egy önálló szláv nyelv amit egészen pontosan definiáltak, amit tudományos szinten művelnek és amit kb. 40 milliónyian beszélnek. A cseh is eléggé különbözik a szlováktól, de az ukrán ettől sokkal erősebben különbözik az orosztól. Sokamn hajlamosak arra, hogy a szláv népeket és a szláv nyelveket egy kalap alá vegyék, pedig ez így épp olyan súlyos tévedés, mint az, hogy a holland nyelv nem más, mint a részeg angol matrózok német nyelvű beszéde…
vektortér
2017-07-07 @ 08:51
„A cseh is eléggé különbözik a szlováktól” PERSZE. Attól, hogy befestik pirosra, és húsvéti tojásnak nevezik, attól még az tyúktojás marad…
István
2017-07-07 @ 07:30
Előbb létezett kijevi fejedelemség mint valamilyen orosz állam.
Röszkei Emília
2017-07-08 @ 12:15
Valóban, de az akkor még egy svéd viking fejedelemség volt (és nem ukrán …)
homoródkarácsonyfalváért
2017-07-06 @ 17:56
Kb. Dunst Eszter fenti hozzászólása a helyes irány.
heroes_never_die
2017-07-06 @ 18:13
És hogy, hogy nem, néhány magyar oligarcha, aki pl. a DK csapatban jeleskedik elsösorban, már évek óta „budapesti Maidan”-ról ábrándozik. Vicces azonban, hogy a magyar nép a saját „Lebensraum”-ját nem akarja önként és dalolva az IMF/Soros/Wallstreet tengelynek odaadni.
Merci Aristo 🙂
legyetek
2017-07-06 @ 18:19
Valamelyik sokat tapasztalt Rothschild mondta anno: Az Isten sok nagyszerű dolgot alkotott, de mind közül legnagyszerűbb a kamatos kamat.
Szegény ukránok…végük van.
Alex
2017-07-06 @ 20:20
Előbb fognak a Rothschildok kihalni, mint az ukránok!
remete De oly Kár
2017-07-06 @ 20:43
Indulás előtt az overallos megnézte a szekereket, az autókat és egy soron kívüli rumadagot osztott ki az emberek között. Odament Polchonhoz, és megállt mellette.
– Erős egy marha maga – mondta bólogatva -, láttam, ahogy kiemelte azt a homokba ragadt szekeret.
Polchon pökött a pipája mellől.
– A breszt-litovszki béke idején véletlenül pofon vágtam egy távírdászt, hogy vitustáncot kapott.
Megkínálta a lefokozott főhadnagyot cigarettával.
Rejtő Jenő,A láthatatlan légió
Illés Márton
2017-07-07 @ 10:39
A kijevi fejedelemség jóval régebbi az orosz államnál. Ha a szerző szerint Ukrajna nem létezik, akkor Oroszország sem.
Alex
2017-07-09 @ 14:23
Óh nem, mert a vlagyimiri fejedelemség is létezett. Egységes szláv állam nem volt amelyik ellenállt volna az Aranyhordának. (tkp. az Aranyhorda kitakarodásáig ennek a feltételei is hiányoztak.)
medvefalvy
2017-07-07 @ 18:50
Az ukránok elqurták.
Mi talán nem.
Zűrös budapesti ősznek nézünk elébe.
olszal
2017-07-07 @ 20:33
Egyetértek az előttem szólóval.:-(
Sigula
2017-07-12 @ 08:09
Csak, hogy kicsit világosítsak a képen:
1. A kijevi fejedelemség attól, hogy vikingek lettek az uralkodók (Rurik dinasztia, X. század) még orosz volt – Kijevi rusz – innen származik az oroszok neve is – népes-régiesen ruszki. (magyar betüs átírásban Oroszország neve ma Rosszija, angolul Russia). Románia, vagy Görögország sem vált németté azzal, hogy királyaik annak idején németek lettek :-).
2. Mégis mi különbözteti meg egymástól az oroszokat és ukránokat? Nos a külön tudat, ami a történelem eredménye. Írták már előttem, hogy hányatott sorsa volt ennek a területnek. Az Árpád korban pl. Halics politikai tényező volt, nem jelentős, de volt. Aztán a lengyel uralom kulturális hatása – pl. az ortodoxokból akkor (XVII-XVIII. század) lettek görög katolikusok, vagy nyelvi elemek – tanácsháza lengyelül ratusz, a tanács ukránul rada.
3. A mai Ukrajna területének kevés köze a magukat ukránnak tartók által lakott területhez, az a szovjet idők adminisztratív tákolmánya. A donyecki medence csak a Szovjetunióban lett Ukrajna része (azért lakják oroszok), Krímről már szólt valaki.
4. Eddig nem hozat szóba senki a csak a történelmi Magyarországon, sehol másutt nem élő ruszinokat (látható a kapcsolat rusz-ruszin), magyarul kisoroszok, akik az ukrán nacionalisták szerint nincsenek is (mert szerintük valójában ukránok és ezen az alapon tartják magukénak Kárpátalját, amit a gonosz magyarok elfoglaltak). A ruszinok sérelmezik is, nekik nincs ‘ukrán’ tudatuk. Ma nagyobb részük Kárpánalján, kisebb részük Szlovákiában él.