A párt ökle
19„Munkásőrnek egy baja, így van-e,
Mért nincs három élete, élete:
Egyiket a pártnak adja, másikat a párja kapja,
Harmadikkal egy a fegyvere, Hej!”Munkásőr induló
Történt, hogy a nagy francia forradalom egyik különösen vérgőzös időszakában, a királypárti felkelés leverése során, nyílt csatában álltak egymással szemben a királypárti és forradalmi seregek. A forradalmi erők vezére a jeles hadvezér Kléber tábornok volt. Az akit azután Napóleon Egyiptomban felejtett és – az első konzul szándékaitól nem eltérő módon – valami mohamedán meg is orgyilkolta, ahogyan ez arrafelé már akkor is szokásban volt. Állítólag a későbbi császár tartott Kléber hadászati képességeitől és népszerűségétől. Tehát szemben állt a két had egymással, mikor a forradalmi sereg tisztjei nagy derültséggel tapasztalták, hogy a konvent által kinevezett komisszár vadul igyekszik minél hátrébb kerülni a hadsorokban. Kléber megfeddte tisztjeit: „Ne nevessenek uraim! Ő majd csak a csata után kezd el gyilkolni!” És lőn.
Olvasom, hogy a távoli Hódmezővásárhelyen – ahol katonaidőm nagyobb részét leszolgáltam – kiállítás nyílt a „Kádár-huszárok és pártkatonák. Munkásőrök Hódmezővásárhelyen, 1957–1989” címmel. Dicséretes dolognak tartom, hogy megemlékeznek erről a szervezetről, hiszen lassan már felnő egy generáció, akik oly szerencsések, hogy személyes élményei nem lehetnek a „magyar munkásmozgalom” eme furcsa manifesztációjáról. Úgy gondoltam, hogy magam is csatlakozom a kezdeményezéshez és megosztom a nyájas olvasókkal saját élményeimet is a csőcselék hadseregéről.
A munkásőrséget tulajdonképpen a szégyen és az önigazolás hozta létre.
Az ’56-os események egyik alapvető tanulsága a kommunista párt, az erőszakszervezetek végtelen és a szovjet elvtársak által is észlelt megalázó gyávasága volt. A forradalmi események hatására, a nemrég még oly veszettnek és marconának tűnő államhatalmi szervek, egyszerűen szétszaladtak. Szenespincékben és mosókonyhákban rejtőzködtek, elégették irataikat, egyenruhájukat. Illetve az okosabbak kezdtek a forradalomhoz pártolni.
Ha valamit nem tudsz megakadályozni, állj az élére – tartja a mondás.
A felkelés leverésére orosz csapatokat kellet tömegével bevetni, mert a kommunista párt felfegyverzett, kiképzett és kivételezett erői szertefutottak az első lövések hallatán.
A besorozott AVH-s katonákat meg lehetett érteni. Nyilván semmi kedvük sem volt veszélynek kitenni magukat olyanokért, akiket ők is kellően utáltak. Menthetetlen viszont a tisztikar és a magas beosztású pártfunkcionáriusok viselkedése. Amilyen felfuvalkodott és brutálisan kegyetlen módon bántak mindenkivel mikor biztonságban érezték magukat, olyan félénknek mutatkoztak akkor, mikor fennállt a veszélye, hogy visszalőnek.
Kádár felismerte ezt és úgy gondolta, létesíteni kell egy, új igazán hatékony hadsereget a párt katonáiból, hogy a legközelebbi ellenforradalmat saját erőből verje le. Az mégiscsak más.
A kezdeményezés azonban halálra volt ítélve, hiszen ugyanazok léptek be a munkásőrségbe, akik már egyszer kínosan kudarcot szenvedtek. Nem voltak ugyanis mások, akik jelentkeztek volna.
Kis ország vagyunk, csak egy csőcselékünk van.
Nem is sikerült valami fényesen a dolog. A söpredék söpredék módra viselkedett, és mikor fegyver volt a kezükben – és nem kellett ellenállástól tartaniuk – akkor különösen veszélyesek voltak. Önmagukra is egyébként. Ahogyan Kádár elvtárs éleslátóan megjegyezte: „az összes baj forrása, hogy berúgnak és fegyver van a zsebükben”. ’67 után aztán el is vették tőlük a fegyvereket és csak gyakorlatok, vagy őrködés során kapták vissza. Ahol egyébiránt pontosan olyan ittasak voltak mint annakelőtte, így a részegen lövöldözés nemes hagyománya egy percre sem szakadt meg.
Az Sz.-i Tsz-ben, ahol napjaimat mulattam,minden esztendőben behívták a munkásőröket gyakorlatra. Nagy nap volt ez az ő unalmas életükben. A Tsz teherautói szállították őket az imperializmus elleni harc gyakorlásának színterére, a teherautókat is behívták ugyanis. A gyülekező – roppant praktikusan – a „Sport” nevezetű italmérés előtt volt, ahol a hős harcosok indulás előtt pálinkával és csillagvizsgáló állásba fordított sörösüvegekkel üdvözölték a felkelő napot. Sietni kellett és siettek is, mindig volt néhány harcos, akit nem is vittek magukkal, mert túlságosan gyorsak voltak. Valami olyan szelekciós szempont működött, hogy aki nem tudott magától felmászni a teherautóra az otthon maradt. A dolog azután folytatódott a gyakorlaton is.
Katonaként volt módom éleslövészeten részt venni a párt ökleivel együtt. Szerintem mindannyian konkrét életveszélyben voltunk a részegen lövöldöző barmok között. Akkor állapítottam meg, hogy a munkásőrtől csak akkor vagyok biztonságban, ha rád céloz. Akkor ugyanis bizonyosan nem talál el.
Este azután hazatértek az imperialistákkal vívott harc fáradalmaitól megtörten, és ugyanott, a „Sport” előtt tették ki őket. Szó szerint tették, mert volt, aki már nem tudta a platót önerőből elhagyni.
Ezeket bajtársias gondossággal az árok szélére fektették, hogy pihenjenek.
A had még mozgásképes alegységei pedig berontottak a műintézménybe, hogy feltegyék a koronát a napra. Aki már megkoronázta az kibotorkált és csatlakozott az árokparton pihenőkhöz. Ezekben, az osztályharc szempontjából oly kritikus pillanatokban, aztán jöttek a riasztott hozzátartozók, és ők szállították haza a vitézeket.
Mi, akik a gyorsabb lakás- vagy telefonkiutalás ígérete ellenére sem léptünk a proletariátus fegyveres erejének kötelékébe, eleinte meghökkenten, később a megszokás egykedvűségével figyeltük az eseményeket.
Így éldegéltünk a csőcselék alkohol fűtötte uralma idején.
Ezért nem osztottam én sokak félelmét a rendszerváltozás körüli időkben. Szerintem egy munkásőr megmozdulás legfeljebb a detoxikálókra rótt volna megoldhatatlan feladatot.
Már csak rossz álomnak tűnt az egész, mikor ’94-ben váratlanul újra láthattuk őket a hatalom aurájától övezve. Ma pedig gyerekeiket és unokáikat szemlélhetjük, amint ugyanattól az internacionalista hévtől áthatva, ám a barikád másik oldalán küzdenek. Talán nem isznak annyit, de ez csak nekik rossz, mert mint a hallhatatlan doktor Samuel Johnson találóan megjegyezte. „Az élet többnyire elviselhetetlen, hacsak nem ittas az ember.”
khm
2017-04-09 @ 12:57
Amilyen felfuvalkodott és brutálisan kegyetlen módon bántak mindenkivel mikor biztonságban érezték magukat, olyan félénknek mutatkoztak akkor, mikor fennállt a veszélye, hogy visszalőnek.
Felénk,még lakik egy volt munkásőr. Elég régóta nyugdíjas,de azért,ha újra szoríthatná a dobtáras „davaj” gitárt…..
Elég az hozzá,hogy jött egy elég agresszív társaság,hogy maga rendelt a házára csatornát,hát fizesse ki ! Ez úgy elszaladt a kertjébe,hogy még az autó rendszámát sem írta fel. Akkor még volt neki szép termetes Német Juhásza. (magázni lehetett,olyan szép volt. És képzett is. ) ez a barom,meg megszaladt a kisebbségi „csatornázóktól”. És még el is panaszolta. 🙂
Mivel nálunk is próbálkoztak(édesanyámnál),utánuk eredtem bringával,de ez felesleges időtöltés volt. Sajnos,nem álltak meg,máshol „üzletet” kötni.
Számomra ennek a „kommunista hősnek” a jelleme,viszont erősen kitüremkedett.
Nem tehetek róla,azóta csak röhögök,ha látom. Azt viszont nem felejtem,hogy mekkora hős volt ez is,amikor a határon áttörtek a „diverzánsok”. Főzött egy pacalt.
És valóban ittak. S nem keveset.
Mostanában,nem szokott hősködni,mert amúgy is röhögés a vége. (ja? Sokan patkánynak hívták ezt is. Ugyanis jelentett.)
khm
2017-04-09 @ 12:58
Szerintem ezekről a selejtekről,sok embernek lehet még sok története.
vektortér
2017-04-09 @ 14:05
Pityeregve fognak hazamenni ma is.
Matyko-X
2017-04-09 @ 16:28
A párt öklendezéséről csak 2 gyorsreakció: az idézett dalocska korabeli átköltése a „Munkásőrnek egy baja: nincs agya, nincs agya!” refrénnel volt ismert – köreinkben.
A másik személyes: akkori munkahelyem vezetőségét megkereste a kerületi PB, hogy kell nekik egy vegyész, mivel a vegyvédelmi feladatok ellátatlanok (valószínűleg a pálinka minőséggel lehettek bajok). Maga a főigazgatónk (akadémikus, volt dékán stb.) személyesen kapacitált: „Vállald el, nem fogod megbánni!” felkiáltással.
Meg is bántam: nem volt könnyű a „kedves” ámde heteken át tartó nyaggatásból kibújni. Sikerült. Nem is lett sörönkívüli karrier a vége.
Érdekesség, hogy ez az ember sokáig emlegette akkori csop. vezetőmnek, hogy nem erőltette eléggé „önkéntes” belépésemet az általa csak „Rongyosgárdának” nevezett gyülekezetbe.
Fábián Ferenc
2017-04-09 @ 20:22
Rongyos Gárda? Azok szent magyar legények voltak. Hogy merészelte ezt a szót használni. .. ezekre? …
Matyko-X
2017-04-10 @ 16:39
Ez a dolog érdekessége, többek közt. A pali egy óhitű, aligha jobbos hivatalnok volt. Az a fajta, aki tudta, hogy kell … mondjuk finoman, „helyezkedni”.
100km
2017-04-10 @ 09:40
még az érettségi meg jogi egyetem előtt elvégeztem a makarenkóról elnevezett helyi inasképzőt. így aztán van egy „becsületes szakmám” is!!! (szerszámkészítő)
egyszer csak bejött a szakrajtanár, hogy itt ma mindenki belép a szakszervezetbe. hát mint afféle lázadó – inkább tini, mint politikai lázadó – két hülye haverommal nemet mondtunk. na elkezdődött a vegzáslás. pár szünet eltöltése a tanáriban elég volt. gondoltuk hagyjuk magunkat előbb szabadulunk (utána vagy 10 évig voltam szakszerv tag. a szokás nagy úr!)
aztán jöttek az ifjúgárdisták. ők hízelegtek. aki jön az rögtön puskát kap a kezébe. hóhóóóóó, ez nekem való gondoltam. aláírtam, mentem. első nap kivittek a focipályára alakizni. többet nem mentem, hiába könyörögtek.
aztán mikor feloszlottak, vagy feloszlatták őket, fillérekért lehetett megvenni az egyenruhájukat. valamilyen perverz megfontolásból vettem vagy 5 che guevara sapkát (nem jut eszembe mi volt a neve), meg pár rangjelzést:-))
nem tudom minek kellett, valszeg olcsó volt. :-))))
Károly
2017-04-09 @ 17:05
Egerben a privatizáció során létrejött vállalkozások tulajdonosai, csak a volt munkásőröket alkalmazzák biztonsági szolgálatra.
Messze még a rendszerváltás.
Alex
2017-04-10 @ 15:26
Munkásőröket? Azok végkép alkalmatlanok voltak mindenféle fegyelmezett szolgálatra. Pl. komoly helyzetben, felfegyverzett ellenséggel szemben szóba se jöhettek. Egyedül a fegyvertelen dolgozók megfélemlítésére voltak jók, és erre megfelelt ez a rosszul öltözött csürhe.
medvefalvy
2017-04-09 @ 17:32
Ma is behurcoltak az EU területére 3-4000 zombit.
Ez a lényeg.
A munkásőr-téma meg amolyan kis színes nekünk, pihenőidőre.
Aristo pedig álomból keltve, csuklóból jobb, mint.
Do-Mi
2017-04-09 @ 19:47
Qrvául irigyelem az Arisztó tehetségét. 🙂
Schenkhyalfonz
2017-04-10 @ 09:34
Nagyanyám mesélte, hogy a korai május 1-i felvonulásokon (amire spontán elvárták a nézőket) masíroztak ezek a fajankók és nagy részüket a parancsnokkal együtt felismerték korábbi vonulásról, csak akkor más színű volt a ruhájuk.
Szénási Imre
2017-04-10 @ 10:02
Tehetség? A pártnak való benyaláshoz?
Alex
2017-04-10 @ 15:19
Gyomor kellett hozzá nem tehetség..
Alex
2017-04-10 @ 15:19
Egyik ismerősöm az ipari minisztériumban dolgozott. Átmentem hozzá, kedélyesen fogadott.
– Nagyszerű időket élünk, elutazott a főnök három napra.
– Hová ment?
– Gyakorlatra.
– ??
– Tudod az ő posztján kötelező munkásőrnek lenni, most egy hétig nem látom.
– Egy hétig?
– Ja igen, utána a hét végéig pihenni fog, mert elfárad…
Szóval így ment. Szerencsére ahol én dolgoztam osztályvezetői szinttől volt kötelező a párttagság, de munkásőrnek nem kellett beállni.
Mami
2017-04-10 @ 17:16
Akik itt gyávának, mindenre alkalmatlannak minősítik a volt munkásőröket, azt hiszem tévednek. Én is ismertem néhányat, köztük nem egy akadt, aki az anyját is lelőtte volna, ha azt a parancsot kapja
Alex
2017-04-11 @ 13:42
„ismertem néhányat, köztük nem egy akadt, aki az anyját is lelőtte volna, ha azt a parancsot kapja”
————————————————————————————————
Hát a saját anyja lelövésére talán alkalmas lett volna. Lukács György nem ellenezte a szülők megölését, ha azok „osztályárulók”.
vektortér
2017-04-11 @ 14:21
Ennél nagyobb gyávaságot nem tudok elképzelni.
khm
2017-04-11 @ 16:01
Higgye el,fegyvertelen emberek ellen fel mertek volna lépni.
Ha ott a másik félnek is van,akkor teleszart gatyával,szaladtak volna a szélrózsa minden irányába.