Az ideológia találkozása a valósággal
23„Az adócsalás az egyetlen szellemi tevékenység, ami némi hasznot hoz.”
John Maynard Keynes
A történelem során az adó és az adóelkerülés kézen fogva jártak. Az uralkodó vagy az állam, vagy bárki, akinek joga és/vagy ereje volt hozzá adókat vetettek ki, melyeket aztán az alattvalók megkíséreltek elkerülni.
Hogy mit adóztassanak meg abban végtelenül kreatívak voltak. Ékes példája ennek a sok befalazott ablak a régi angol házakon, melyeket nem azért falaztak be, mert a nép viszolygott a napfénytől, hanem azért, mert III. Orániai Vilmos 1696-ban elmés módon bevezette az ablakadót. Az ő népe pedig ily módon csökkentette az adóalapot. Mert, ugyebár két különböző dolog az adót kivetni és beszedni.
Az adózás, és különösen az adók mértéke, igencsak kényes kérdés.
Az emberek már csak olyanok, hogy a pénztárcájuk többnyire sokkal érzékenyebb, mint a lelkük. Így aztán nem csoda, hogy a kampány felfokozott hangulatában a „demokratikus” ellenzék igyekszik elkerülni ezt a kérdést. Ígérnek fűt-fát, virágot, örök életet, ingyen sört, ám szemérmesen tartózkodnak mindezen áldások anyagi fedezetének részletezésétől. Így aztán, ha az egyszerű állampolgár tájékozódni kíván, el kell olvasnia a pártok ún. „programjait” és azokban keresni utalásokat az adott párt által elképzelt adózási módokról és mértékekről. Ám többnyire hiába.
Amiben egyetértés látszik kialakulni az a jövedelemadó többkulcsossá tétele, illetve az ún. „alapjövedelem”. „Fizessenek a gazdagok!” – ahogyan a szerencsétlen emlékezetű Botka, a nyúlfarknyi miniszterelnök-jelölt meghirdette, a régi baloldali elveknek megfelelően.
Zárójel. Szögezzük le, hogy az emberiség ismert története során az igazán gazdagok sohasem fizettek adót. Már csak azért sem, mert többnyire ők szedték be. Manapság ez még inkább így van. A pénzt egyetlen enter billentyű lenyomásával expediálni lehet valamely kellemes klímájú karibi szigetre, és ott lehet majd kokaint szippantani hozzá a mesztic kurvák köldökéből. Mert ez a gazdagok álláspontja szerint ez sokkal jobb felhasználása a pénznek, mint kifizetni belőle Kalányos Nitendó hatodik gyerekének családi pótlékát. Megjegyzendő, hogy fordított helyzetben ezt ugyanígy gondolná a nevezett Kalányos is. Zárójel bezárva.
Sohasem tudtam megérteni, hogy miért „igazságtalan” az egykulcsos személyi jövedelemadó.
Az emberek persze – kivéve a gazdagokat – elfogadják azt, hogy az egyenlőtlenségek valamiképpen „igazságtalanok”. Pedig hát, pontosan az egyformaság igazságtalan, és az az igazságos, ami méltányos, figyelembe véve az emberek teljesítménye közötti különbséget.
Ennek homlokegyenest ellenkezője – például KariGeri által is favorizált – „alapjövedelem” gondolata is. Szerinte Európában 20 év múlva mindenkinek jut majd ilyen munka nélkül járó jövedelem. Szerintem viszont Európában 20 év múlva – ha így mennek a dolgok – nem alapjövedelme, hanem legalább két alapmigránsa lesz mindenkinek, és fizethetik dzsizját, a hitetlenekre kivetett adót. Ami 50%-volt – amúgy.
Az LMP – brutális, sávos gépjárműadón túl (mert első a környezet, vagy a bevétel) – az ingatlanadó számtalanszor hősi halált halt gondolatát is felmelegíti. Igaz, ők az ÁFA-emelést is belengetik. Ezzel az ingatlanadóval azonban az a baj, hogy sem megállapítani, sem pedig beszedni nem nagyon lehet. Tudniillik ki tudja megállapítani, hogy egy pontosan ugyanakkora, ugyanakkor épült lakás mennyit ér a Rózsadombon, és mennyit Bivalybasznád külsőn. Nálunk történelmileg úgy alakult, hogy rengetegen építettek házat maguknak a falvakban, aztán most munkanélküliek vagy nyugdíjasok, a ház meg eladhatatlan.
Rajtuk egy élvezet lesz Szél Berninek behajtani az adót.
Ha meg kiveszik őket belőle, akkor az összes rózsadombi villa hirtelen a kisnyugdíjas szülőké lesz, a családi szeretet nagyobb dicsőségére. Közbevetőleg jegyzem meg, hogy az LMP-nek csak új, nagy barátjukhoz, Fletóhoz kéne fordulniuk ez ügyben, ő a szemlőhegyi rablott birtok kapcsán elmesélhetné nekik, hogy miképpen lehet az ingatlanadót elkerülni például egy Fitellina nevezetű Kft. segítségével.
A jelenlegi adórendszer a fogyasztási típusú adókat favorizálja. Ennek alapvető oka az, hogy ezeket viszonylag könnyű beszedni, hiszen csak a cégekkel kell foglalkozni, és nem mindenkivel külön-külön. A személyi jellegű adók azokban az országokban dominálnak, ahol a lakosság nagyobb része kötelességnek tekinti az adózást, ezért precízen be is fizeti az adókat.
Bár ez is változik, kíváncsi vagyok van-e olyan kimutatás, hogy mondjuk Németországban a migránsok mennyi adót fizetnek be.
Nálunk ez egyáltalán nem így van, adóelkerülő ország vagyunk, aminek történelmi tradíciói is vannak. Ha eltoljuk az adózást a személyes jellegű adók felé, akkor hirtelen a hatóságok tízmillió potenciális adócsalóval kerülnek szembe. Ezért aztán irdatlan számú adószedőt kell felvenni, akiket fizetni kell, és akik főállásban vegzálni fogják az embereket – a beszedés költségeihez képest nevetséges – néhány tízezer forintos ügyekben. Így a bevételek aránytalanul agy részét viszik el a behajtás költségei, ami aztán újabb adóemeléseket jelent.
De legalább mindenki rosszul érzi majd magát. Hát ezt (is) lehet várni, ha beszavazzuk őket.
csakafidesz
2018-04-06 @ 17:15
„Kalányos Nitendó hatodik gyerekének családi pótlékát. Megjegyzendő, hogy fordított helyzetben ezt ugyanígy gondolná a nevezett Kalányos is. Zárójel bezárva.”
Jó, nevezzük „Kalányosnak”…
Ez a Kalányos Nitendó soha a büdös életben nem fizetett adót, mert soha nem volt kimutatható jövedelme. Időnként eltűnt egy-egy disznó a faluban és a Kalányos család füstölt sonkát evett. Ha biciklire akart ülni a Kalányos gyerek akkor ráült, ha a bicikli gazdája háborgott emiatt akkor az egész Kalányos család megjelent a lecsillapítására. Mesztic kurvákra sem volt különösebb igényük, mert mindig találtak kreolbőrű kislányt a környéken, legfeljebb sírt a lelkem, hogy nem szereti, ha ennyien fogják le egyszerre. Pénzbevételre ami a kocsmázáshoz is szükséges lehet gyűjteni mindenfélét. Fát az erdőből, aknafedelet az út széléről. A Tüzép és MÉH vezetői boldogan és olcsón átvették tőlük, mert sokat kaszáltak rajta. Szóval a „nagyon szegény” Kalányos család legalább olyan gondtalanul él, mint a nagyon gazdagok. A tengerpart sem hiányzik. Ha a fürdőkád se kell, akkor minek a tenger? Folytatnám, de mindenki ismeri ezt a létformát. A szociológusok „máról holnapra élésnek” szokták eufemisztikusan nevezni. A szókimondóbbak lumpeneknek nézik őket, de hát azok rasszisták.
Michael Braun
2018-04-06 @ 18:56
Nagyon jó.
csakafidesz
2018-04-06 @ 17:24
„A személyi jellegű adók azokban az országokban dominálnak, ahol a lakosság nagyobb része kötelességnek tekinti az adózást, ezért precízen be is fizeti az adókat.”
Egészítsük ki: Az adózás alapja a látható jövedelem. Minnél gazdagabb valaki annál jobban el tudja dugni a jövedelmét. A másik út a fekete gazdaság amit szoktak szürkének is nevezni. (A fekete olyan gyászosan hangzik) és annak a forrását is nehéz megadóztatni. Ha valaki huszonkét kishúgát futtatja -óvszerrel bőven ellátva őket- arra az adóhivatal nem tud rámászni, mert TEÁOR száma a tevékenységnek.
Kéfa
2018-04-06 @ 20:58
Szerintem az ingatlanadó a gazdag rétegnek kedvez, nekik van módjuk megfizetni a törvényi kiskapukat jól ismerő szakembereket.
A kisembereknek erre gyakorlatilag nincs lehetőségük, mert részint nem tudják folyamatosan fizetni az ilyen ügyekben jártas szakembert, részint nem több forrásból származik a jövedelmük ami adna mozgáslehetőséget adóügyekben, hanem általában van a havi bérük és kész.
Ha az ingatlanadót az ingatlan piaci értékének arányában határoznák meg, akkor annak kivetése vélhetőleg ingatlan értékbecsléssel kezdődne, ami szép nagy munkát és jövedelmet biztosítana az értékbecslőknek. De csak törvényi rendelkezés kérdése lehet az, hogy az értékbecslés díját a lakosságra hárítsák. Akár mint a vizitdíj esetében, ahol bár továbbra is fizettük változatlan összegben az egészségügyi járulékot, mégis plusz teherként jelentkezett a vizitdíj. Aminek a hatékonysága a mai napig kérdéses, mert a kórházakban külön fizetésért külön embereket kellett alkalmazni a vizitdíj beszedésére.
Ha viszont teszem fel négyzetméter alapon, vagy hogy hányan lakják az ingatlant vetnék ki az az ingatlanadót, az kezdetben felmérhetetlen adózási aránytalanságokat okozhat, később ebből következően folyamatos korrigálását tenné szükségessé az adótörvénynek, ami újabb jogszabály dzsungelhez vezethet.
Az ingatlanadóval az elvieket tekintve még az lehet a probléma, hogy egy egyszer már leadózott jövedelemből épült ház után miért kellene újra, ismét és ismét adót fizetni?
Ha jól tudom nyugaton az emberek többsége (akár 80% is lehet) bérlakásokban lakik. Magyarországon ez fordítva van, ami egy jó dolog, mert így egy jelentősebb értéket a többség hátra tud hagyni a gyerekeire.
Hacsak nem az lenne az ingatlanadó célja, hogy a nyugati viszonyokhoz igazodjunk és a lakosság többsége Magyarországon bérlakásokban lakjon? Az biztos, hogy ebben az esetben ez állandó, biztos jövedelmet adna a bérház tulajdonos keveseknek.
csakafidesz
2018-04-07 @ 01:40
Az ingatlanadókat nem célszerű lakóingatlanokra bevezetni. Semmilyen formában nem célszerű, mert az alapköltségek emelkedése súlyos problémákat generál.
navisos
2018-04-08 @ 20:49
Nincs megemlitve az, hogy nyugaton az adókat havi részletben, azaz a havi fizetésből való levonás utján fizeti be az ember. Tehát ezt nem tagadhatja le. Persze ha van önálló üzlete vagy cége, akkor egy jó adószakértő sok pénzt megspórolhat neki.
Kéfa
2018-04-10 @ 01:20
Úgy hallottam Britanniában heti fizetés van, amit átutalnak a dolgozó bankszámlájára. Az adófizetés egyszerű, mert a bank automatikusan minden beèrkező pènzből X %-ot átutal a az adóhivatalnak. Èv vègèn van korrekciò, mert náluk sávos adózás van.
Kanadában úgy tudom nincs olyan, mint meghatározott minimálbèr, amit a felek megbeszèlnek az számìt. Viszont van jelentős adókedvezmény, egy komoly profit (haszon) összeghatárig gyakorlatilag nem kell adót fizetnie egy kezdő vállalkozásnak az első éveiben.
csakafidesz
2018-04-10 @ 09:54
A munkások a háború előtt itt is heti fizetést kaptak, havi fixet csak a tisztviselők. A heti fizetésből a hét végén levonták a lógást, a selejtet, stb.
Ezért is volt a dal: Havi 200 pengő fix-szel, az ember könnyen viccel. (Amúgy anyám tanítónő volt, havi 60 pengőt kapott, és ez akkor a megélhetéshez kevés, az éhenhaláshoz sok volt.)
Nézzük Londont és az ott dolgozó magyarokat. Kapnak félmilliónak megfelelő bért. Kibérelnek havi 200-250 ezernek megfelelő pénzért szobát, pontosabban többen mennek egy szobába, hogy ezt megosszák. Láttam ilyet. Egy kétszintes ház öt szobájában lakott 11 magyar. Per koponya 150 ezernek megfelelő összegbe került nekik a szállás, de volt fürdőszoba is, meg két külön vécé. Szóval lakni tudtak. A felállás az volt, hogy egy gazdag indiai pasasnak volt 4-5 háza, ezt egy-egyben kiadta egy vállalkozónak aki egyenként vette fel az albérlőket. Meggazdagodott különösebb munka nélkül a tulaj, sok pénzt keresett a főbérlő és jól lehúzták az albérlőket.
Miből élnek munka nélkül az angolok? Pl. az ilyesmiből.
Kéfa
2018-04-10 @ 13:27
Én is úgy tudom nyugaton a lakbér drága, szép nagy összeget visz el. Azért laknak többen egy szobában, hogy spóroljanak. Jobb esetben egy olcsó munkásszálló féleség, több ágyas szobák, közös zuhanyzó, wc. Az ingatlanárak is sokkal magasabbak, bár ez környéktől is függ.
Ha jól emlékszem a hatvanas években Kanadában egy családi ház, autó, némi bunda, ékszer, továbbá a feleség háztartásbeliként (nem pénzkeresőként) ami tipikusnak számított, a nyolcvanas évekbeli USA-ban a családi ház medencével, két autóval átlagosan elérhető, kidolgozható volt egy családnak ahol mindkét felnőtt dolgozott. De manapság talán már jobban kinyílt az olló és mindez nehezebben elérhető. Többek közt ezért is terjedtek el a gyorskajáldák, mert ott hamar le lehetett rendezni az evést, az idő pénz és lehetett hajtani tovább.
Szerintem az észak-amerikai átlagos otthoni ételek is inkább egyszerűek, nem olyan időigényesek mint nálunk. Pulyka be a sütőbe oszt kész, másfél óráig lehet más csinálni. Szinte kizárt, hogy nekiállnának egy töltöttkáposztát elkészíteni.
De más is drágább, ha nem figyel az ember, akkor könnyen elmegy a pénz.
Kéfa
2018-04-10 @ 13:41
Ui.: Angliában úgy tudom 14.000 font/év felett esik nagyobb adósávba a dolgozó és az is lehet, hogy ez visszamenőleg kihat a teljes bérére, de erre már nem emlékszem pontosan. A minimálbér nagyjából 1000 font/hó mínusz költségek, lakbér, kaja, stb. Persze ez a munkaadó ajánlatától is függhet, van ahol alacsony áron (pl. 200 font/fő/hó) kínálnak ilyen munkásszállás féleséget, de lehet, hogy pluszban biztosítanak dolgozói étkezést. Változó.
De a munkaidő beosztás, a követelmények is változhatnak, pl. egy turistahajón dolgozónak állandóan vigyorogni kell, ezt akár tekinteni lehetne folytonos munkában állásnak is. 🙂
csakafidesz
2018-04-10 @ 14:54
Kéfa! Az amerikai „családi ház” teljesen más, mint amit itt „ház” szóval nevezünk. Kijön egy mérnök, kijelöli a helyet és utána jön két-három teherautó. Ha hétfőn kezdenek a hét végére be lehet költözni és fautánzatú présel vacakokból összerakott típusházba, bár variációs lehetőség is van, de egyhangúak. A házak 85-90%-a nem rendelkezik kerti medencével. (Floridában esetleg többnek van.) Nos egy ilyen negyedben akinek nincsen autója az éhenhal, mert a szupermarketig gyalog menni egésznapos túra lenne.
Amerikának ez az arculata a legrémesebb egy magyar falu látványához szokott embernek. Kerítés nincsen, a falakon légkondi doboza, a ház előtt tűzcsap, hátha az egész kigyullad.
Kéfa
2018-04-10 @ 22:18
Úgy tudom règebben átlagosnak számított Kanadában az a háztìpus, amelyik egy ablakos, szuterénszerű alsò szintből ès felette még egy szintből állt. A felső szinthez ezért vezetett egy kis lépcső, amit rengeteg filmben lehet látni. A felső szint egyik fele afféle ünnepi vagy vendégszoba volt, ezt nem használták mindennap. Közèpen lépcső, stb, a ház másik felèn voltak a hálószobák és az étkezős konyha, vizesblokk. A szuterénrészben rendezték be a tèvèszobát, gyerekeknek játszòszobát, de ez az alsó rész szintén napi használatban volt. Itt az ablakok magasan, közvetlenül a plafon alatt voltak.
A nyolcvanas években a medence a háznál afféle „státuszszimbólumnak” számíthatott, mindenesetre divatos volt, aki tehette csináltatott magának. Egyébkènt ez nálunk sem ismeretlen. Én ìgy emlékszem, de azóta nyilván sok minden változhatott.
Kéfa
2018-04-10 @ 22:27
Ja és tényleg sok fát használtak, az időjárás miatt minden évben kötelezően festeni kellett a külső deszkákat.
csakafidesz
2018-04-11 @ 00:04
Kéfa! Az USA-ról van szó, ott a fa csak vékony borítás, feltéve, hogy nem famintás préseltlemez az is. Az átlag nagyjából ilyen:
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTehrO8aQvdhl6jMOi3J-k0X1G893SkXjoiI93EstVqWUsOLfin
Pgpetike
2018-04-18 @ 11:00
Ezt rosszul tudod, ez is olyan mese, mint a kolbászból készült kerítés. Mindenki epekedve várja a payday-t, ami jellemzően a hónap utolsó napja. A bank nem von semmit, kivéve az overdraft napi kamatát (naponta). Az adót a munkáltató fizeti. Viszont sávos. Vagyis az első 12000(?) után nem fizetsz, afelett 46500(?)-ig 20%, majd 150 ezerig 40, felette 45. Szép szám ugrik a fizumból. A számok most változtak. A normál ÁFA 20%. Na ennyit a kolbászról meg a kerítésről. Címszavakban a 450 ezer forintos minimálbér éhen halni sem elég. Az én fizetésem ennek a többszöröse, de megtakarítani családdal együtt így sem könnyű.
Kéfa
2018-04-06 @ 21:16
„…KÍVÁNCSI VAGYOK VAN-E OLYAN KIMUTATÁS, HOGY MONDJUK NÉMETORSZÁGBAN A MIGRÁNSOK MENNYI ADÓT FIZETNEK BE.” – írja Aristo.
Régóta ismert az adómentesség fogalma, nagyon leegyszerűsítve ez akár liebling kérdés is lehet, okot rá mindig lehet találni, csak akarat kérdése.
Bár azt, hogy Németországban a migránsok konkrétan mennyi adót fizetnek be, én nem tudom, de azt láthatjuk, hogy a német kormány mennyire kiáll mellettük. A következtetést mindenki vonja le maga.
Követjük a német példát vagy támogatjuk a saját rosszabb sorsú honfitársainkat? Van még szegény ember Magyarországon, én ez utóbbit pártolom.
csakafidesz
2018-04-07 @ 00:21
„Van még szegény ember Magyarországon, én ez utóbbit pártolom.”
——————————————————————————————
Van. Nagyon sok van, de a támogatás sajnos csak ritkán jut el hozzájuk. Más „szegények” kapják meg, olyanok akik a papírforma szerint nagyon szegények, de Mercedesszel járnak el segélyt felvenni.
békebíró
2018-04-07 @ 12:05
Azért csak sikerült megkerülni Jézust – ugye?
neaddfel
2018-04-07 @ 18:45
„Azért csak sikerült megkerülni Jézust – ugye?”
***
Te arról beszélsz aki kiverte a kufárokat a templomból ?
Naprózsa
2018-04-06 @ 23:49
Nagyon mókás pillanat volt mikor a Hazudtunk-éjjel-nappal-úr egy füst alatt leadócsalózta az egész országot, akkor az egyik fő NAV (lánynéven APEH) tótumfaktum (de lehet, hogy valami fő könyvelői kamara vezetője, már nem tudom pontosan) TV egyenes adásban védett meg minket, hogy olyan aránytalanul magasak az adóterhek, ha a magyar vállalkozó a költészet napján (így hívtuk az adóbevallási határidő előtti estét) nem csalna szakmányban, már mindenki éhen halna kishazánkban.
S a legéhenkórászabb kényszer kisvállalkozó is a „gazdagok” sávjába esett. Pedig igazán kreatívak voltunk az adóelkerülésben úgy össznépileg.
Viszont a multik mert „munkahelyeket teremtettek” rendesen kapták az olcsó vagy ingyentelket, kedvezményeket, nekünk meg a gatyakorcunkért is fizetni kellett.
Na ezt a világot nem óhajtom többet, meg azokat se, akik az ország elsíbolása után most „lopást-korrupciót” rikácsolnak.
homoródkarácsonyfalváért
2018-04-07 @ 09:14
Hát igen, milyen jó lett volna, ha a fidesz azzal IS kampányol, hogy jobb az adórendszere, mint a mindenkori baloldalé.
Merthogy ez igen csak fontos.
csakafidesz
2018-04-07 @ 09:57
Nincsen a Földön olyan párt amelyik adókkal kampányol. „Adót és jó levegőt adunk a népnek..” No ez nem megy.
jámbor lászló
2018-04-09 @ 15:57
A Soros Gyugyó párt arra hajazott , hogy bőven van ebbe az országba annyi irigy ember hogy akár belőlük lett szavzóból akár ötven mandátum is össze jöhet