Krasznaja Moszkva
48Valaha volt gyermekkoromban ilyenkor, húsvét előtt, már mindannyian a locsolkodásra készültünk. Ezért igyekeztünk beszerezni valami pacsulit, amivel ürügyet szolgáltattunk a háziaknak, hogy vendégül lássanak bennünket. Mivel mindez a korai szocialista korban játszódott, ez nem is volt olyan egyszerű.
Két megoldás kínálkozott. Az első és egyszerűbb az volt, hogy a locsolkodó anyjának pipereszerei közül szerezte be az anyagot és azt egy csinos üvegbe töltötte, utána – a megfelelő, gazdaságos mennyiség elérése érdekében – vízzel hígította. Ez persze nem volt veszélytelen módszer, mert lebukás esetén azonnali retorziót vont maga után, egy olyan korban, mikor még a gyerek pofozása nem számított emberiség elleni bűnnek. Sőt.
Akik pedig nagy erkölcsi tartással és zsebpénzzel rendelkeztek, vagy csak féltek az anyai pofonoktól, azok megpróbálhatták más úton beszerezni a muníciót. Ne feledjük az emberarcú szocializmus korát éltük, ahol a fő cél az ügyes, találékony, mozgékony és strapabíró szocialista ember kinevelése volt.
Ezért aztán alig lehetett valamit kapni, de szinte mindent meg lehetett szerezni.
A bemegyek a boltba, megveszem, kifizetem, hazaviszem – nos, ez a primitív eljárás kapitalista csökevénynek számított. Mindenhez, ami csak kicsit is kívánatosabb volt mint a lódenkabát vagy a svájcisapka, protekció, összeköttetés kellett. Ezért a drogériában, a fejlett árúellátás jegyében, néha 2-3-féle kölni között is válogathattunk. Ezek közül a sztár, a címben emlegetett Krasznaja Moszkva volt, melyet a baráti Szovjetunió biztosított a magyar proletariátus és vele szövetséges parasztság számára.
A Krasznaja Moszkvát, meggyőződésem szerint, valamely szovjet vegyifegyver gyárban állították elő a legmérgezőbb anyagok gyártásának melléktermékeként. Ha nyílt területen kinyitottad az üveget, az ég madarai nagy magasságból is magatehetetlenül hullottak alá, mikor elrepültek felette. Na, ebből öntöttünk jókora adagokat – nehogy fukarnak nézzenek – szerencsétlen nőnemű embertársaink fejére. Ezek a jókora adagok voltak a kölni vásárlásának indokai is, mert nagy kiszerelésben és viszonylag olcsón árulták, mi pedig sok-sok helyre akartunk eljutni.
A locsolkodásnak ez a kölnis válfaja lehet, úri, városi huncutságnak tűnt, hiszen a tanyavilágban még mindig a meglehetősen rusztikus vödrös módszer volt uralkodó. Én azonban sohasem voltam híve ennek. Méghozzá azért, mert elképzeltem, hogy engem öntenek nyakon egy vödör hideg vízzel, és – lehet, hibás általánosítással – úgy képzeltem, hogy a lányoknak is ugyanolyan élmény lehet. Persze, gondolom, a sokféle pacsuli sem lehetett valami felemelő élmény, de szokás az szokás.
És különben is, már akkor tudtam, hogy a nők különleges, férfiak számára felfoghatatlan észjárással rendelkeznek, és sohasem lehet náluk tudni egészen pontosan, hogy mikor fog nekik tetszeni valami. Csak kísérletezni lehet. Hogy mi a jó a nőknek, azt férfiember csak találgathatja és csak a tett elkövetése után tudhatja meg. A nők úgy működnek, mint Marx elvtárs szerint a piacgazdaság törvényei: utólag, spontánul és pusztító erővel. Ez később, hosszú hányatott életem során annyiszor bizonyosodott be, hogy máig alapigazságnak gondolom.
Miután megvolt a felkészülés, indulhatott az akció. Először is el kellett jutni a városba, mert ott sokkal nagyobb sűrűségben voltak izgalmas nőnemű iskolatársak. Ezt én biciklivel abszolváltam, mivel vagy hat kilométerre laktam a tanyán. A barátomnál gyülekeztünk, négyen-öten, és onnan indultunk portyázni. Minden jól ment, mindenütt úgy tettek, mintha örülnének nekünk és vendégül láttak bennünket. Kaptunk tojást, néhol pénzt is és megkínáltak bennünket – hamvas ifjúságunkra tekintettel – mindenféle édes italokkal, mert valamiért meg voltak győződve róla, hogy az kevésbé árt a fiatal szervezetnek.
Ezeket azidőtájt maguk a háziasszonyok készítették, túlnyomórészt bizonyára cukorból és a szegedi „jugó-piacon” beszerezhető tiszta szeszből. Gyakorlatilag bármiből lehetett ilyet készíteni. Akik kínáltak, nem vették figyelembe ama biokémiai tényt, hogy az alkohol, bármivel körítik is, hibátlanul, megbízhatóan teszi a dolgát a szervezetben.
Így aztán úgy dél körül, mikor megérdemelt pihenőt tartottunk, már fogékonyak voltunk az extravagáns megoldásokra. Kiderült ugyanis, hogy a bőkezű öntözések hatására, mindenkinek fogytán van a muníciója. Ekkor az a megoldás született, hogy a maradékokat összeöntjük egy mutatós, imperialista üvegbe és egyenként megyünk locsolni, stafétaként átadva egymásnak a segédanyagot. A gondolatot tett követte.
Azt senkinek sem kívánom, hogy átélje azt a szagot, ami így kialakult. Olyan büdös lett, hogy arra nincsenek szavak. Ez azonban az adott helyzetben egyáltalán nem zavart bennünket, sőt a nők iránti elemi empátiát is nélkülöztük már. Az ezután következő események megmutatták a nők másik alaptulajdonságát, a képmutatásra való hajlamot. Tömegével tettek ugyanis úgy, mintha mi sem történt volna, mikor leöntöttük őket a pokoli eleggyel.
Utoljára – mindig peches voltam, engem a fehér holló is leszar az erdőben – jutottunk el titkos szerelmemhez. Persze csak én gondoltam érzelmeimet titkosnak, neki bizonyára feltűnt, hogy az összes szünetben meredt szemmel bámulom. Erre készültem egész nap, és bizonyára azért is maradt utoljára, mert kellettek a likőrök a bátorság összeszedéséhez. Hát a bátorság az összejött végül, ám a szóbeli kifejezőkészség már nem, és még ott volt az irtózatos lötty is. Valahogy úgy alakult, hogy becsöngettem, ő nyitott ajtót, én pedig dadogtam valami kevéssé érthetőt és nyakon öntöttem azzal az irtózattal. És ő mosolygott, isten bizony mosolygott, mi több, be is hívott és hosszan beszélgettünk. Illetve ő beszélgetett és meg bárgyún és részegen bámultam. Életem legszebb délutánja volt.
Később – a gimi végéig – együtt „jártunk” ahogyan ezt akkoriban nevezték. Hát ennyit a Krasznaja Moszkváról.
Theo
2020-04-12 @ 13:25
Szep tortenet!
Es szerencses holgy! :))
heroes_never_die
2020-04-12 @ 13:50
Megpróbáltam elhessegetni az egyszer szagolt szovjet vegyifegyver penetráns büzének emlékét, miközben nagyokat nevettem kis Aristo válogatott húsvéti kalandjain.
Merci Aristo 🙂
csakafidesz
2020-04-12 @ 22:14
Csak egyszer szagolt! Óh te boldog némber, te! Ha elmondanám, hogy volt egy elvtársnő a csaptunkban (munkahelyünkön). Nos a férje aki Moszkvában dolgozott és csak időnként jött haza. Két dolgot hozott onnan a feleségének. Friss trippert és Krasznaja Moszkvát. Kitartó ember volt, mert úgy kéthavonta jött haza és hozta mindig mind a kettőt. Az asszony a parfümöt (Rá volt írva az üvegre ‘parfum’, de a franciák mégse pereltek érte..) magára kente, a másik problémával gyakori vizelésekkel küzdködött. Ez a két dolog meg is mentette őt attól, hogy kikezdjenek vele a férfiak, noha a férje mindig távol volt..
Hát ezt kellett nekem, nekünk nap mint nap szagolnunk, és nagyon örültünk amikor éppen nem jött be, vagy elment valahová.
Hazádnak
2020-04-12 @ 14:35
„És ő mosolygott, isten bizony mosolygott, mi több, be is hívott és hosszan beszélgettünk.”
ÉS, EZ VOLT BENNE A SZÉP ARISTO.
Erre jó most idős fejjel emlékezni.
Naprózsa
2020-04-12 @ 15:54
Aranyos történet. De mi városi lányok a másik oldalról másképp éltük meg. Már héttel korábban nekifogtunk a suvickoláshoz, ami utolsó fázisa volt, nagyvasárnap becserkésztük az ebet is, nehogy csatakos szőre rossz fényt vessen a családra. Hogy az ebünk mennyire utálta a húsvétot! Pedig szörnyen kedvesek voltunk vele, még cobákkal is csalogattuk, miközben megeresztettük a meleg vizet a kádban, de ő csak bekucorodott a háza mélyébe, és onnan morgott ki: „Elmentek a fenébe ezzel húsvétotokkal!” – úgyhogy apu felemelte a házat és kirázta a lakóját, aki csak efféle látványos sértődési alkalmakra szokta amúgy is használni „otthonát”, mert velünk a szobában lakott. Apa tehát letartóztatta az ebet és ölben bevonszolta a kádba egy jó kis háromlábon állásos, méla undoros pofácskájú vidám kutyanyúzásra.
Úgyhogy elsőnek tőle kaptunk sprickolást, mikor elengedve kiugrott a kádból és megrázta magát.
Aztán jöttek a fiúk csordában, de sose azok akiket mi vártunk. Mi meghallgattuk a zölderőben opuszt századszor azokban a szűk, kemény lakkcipőkben és kitáguló gumi miatt folyton bokánkra összeroggyanó térdharisnyában díszpintybe vágva magunkat. Kicsik, jöttek, ismeretlen haverjaikkal anyám osztályaiból, s büszkén számolgatták a tanárnéninek kitől mennyi lóvét lejmolták eddig és mennyire számítanak összesen. Mi meg végiggondoltuk, hogy nekünk egész évi zsebpénzünk is kevesebb, s még ehettek szendvicset is, meg kaptak csokitojást, amit mi nem ehettünk el előlük.
Akkor határoztam el, hogy következő életemben fiúnak születek.
S amikor már mihozzánk is jöttek komoly legények, végül vőlegények, abban sem volt köszönet, mert locsolás, egy pohár pia férfias fölhörpintése, nyakunkba végigfolyó protekciós bőségű kölni és már siettek is, végig kellett járni az összes rokon hölgyet is, úgyhogy ránk nem várt hosszú beszélgetés, mint szerencsés Aristora. Amúgy se lett volna értelme, mert lovagjaink nyelve déltájra már erősen akadozott.
Úgyhogy estére mi ráztuk le vízcseppeket a hajunkról, hogy kevésbé legyünk pacsuliszagúak, és az ebbel egyetértésben elhatároztuk, hogy kell a fenének jövőre azért a pár percért ez az egész hercehurca, megyünk inkább kirándulni a Hármashatárra!
De valami furcsa nőies téboly okán egy évvel később már megint kergettük a kertben az ebet „te sem úszhatod meg a húsvétot” – szertartás céljából…
homoródkarácsonyfalváért
2020-04-12 @ 16:11
Kedves…
Alma
2020-04-12 @ 18:46
Felididéződtek a régi emlékek, kedves Naprózsa. Látszik, hogy vannak örök érvényű univerzális törvények a világegyetemben, ezek köze tartozik a löttyedt lecsúszkáló térdharisnya, és hogy sosem azok jöttek, akiket vártunk…
Zsanett
2020-04-13 @ 17:59
🙂
Kriszta
2020-04-17 @ 06:29
??
Netuddki
2020-04-12 @ 19:24
repulotereken ha atvagom magam az illatszerek dutifrisopjan akkor mindig a krasznajamoszkva illata jut eszembe. De mindig. 30 ev nagyon keves hogy kimenjen az ember orrabol
Klárika
2020-04-12 @ 21:54
Köszönet a szokásosan, szellemesen pazar írásért.
Hát Istenem, nincs az teljesen rosszul berendezve, hogy „a nők különleges, férfiak számára felfoghatatlan észjárással rendelkeznek, és sohasem lehet náluk tudni egészen pontosan, hogy mikor fog nekik tetszeni valami.” Egyesek szerint az az élet sava, borsa; ha nem is mindenkié.
Élesen pontos megyfigyelés, hogy „Csak kísérletezni lehet. Hogy mi a jó a nőknek, azt férfiember csak találgathatja és csak a tett elkövetése után tudhatja meg: utólag, spontánul és pusztító erővel.”
A férfi oldal dolga a kísérletezés nem a nöié, hiszen ezeknél üthetnek be a lehetséges következmények. Itt is csak utólag, spontánul, s ha nem is mindig pusztítóan, de elég cirkusszal és erösen ordibáló hangerövel. Különösen éjszakánként. (modernül decibel. Bel nélkül, ami nem is magyarul van, csak egy pár deci okából, valamikor, egy romantikusabbra sikerült Húsvét másodnapján)
—————————
Aristo éles megfigyelése egy másik feltételezést sem tesz teljesen lehetetlenné, hogy az idézett, moszkvás idökben nem lehetett túl nagy különbség a locsolásra felhasznált és a locsolás köszöneteként alkalmazott alkoholos folyadék között.
Túléltük, ahogyan mindent túlél a zember, kivéve azt amit nem él túl.
Valahogy mégis meglett „az élet legszebb délutánja”. Szinte hihetetlen, hogy teljesen egyedül maradt légyen.
Miért kéne tagadni haladók módjára, nem elismerni azt az igazságot is hogy „a nők másik alaptulajdonsága, a képmutatásra való hajlam.”
„Tömegével tesznek úgy,…” mégis, a legtöbbször azt juttatja tovább a lénye sikeres szaporításának az ösvényén s a nem teljesen megszakítatlan boldogsága fészkébe, akit ez az „úgy tesznek, hogy..” nem tántorít el végérvényesen.
csakafidesz
2020-04-12 @ 22:35
Anyám 4711-es kölnijét 1945-ben egy szovjet katona megitta és be rúgott tőle. De apám szerint már ivott előzőleg mást is. Minden esetre ez volt a legdrágább féldecije..
Az oroszoknál az eredeti Krasznaja Moszkvát is megitták egyesek, a nép az ilyen kissé szagos leheletű egyéneket „Odekolonyik”-nak nevezte némileg megkülönböztetve a férfiasabb illatokat felböfögő továricsoktól. Évek teltek el amig meg nem jelent Mihail Gorbacsov és az alábbi fontos bejelentést nem tette: „Elvtársak! A szocializmust nem lehet úgy felépíteni, hogy az emberek fele részeg.” Nos akkor világossá vált mindenki előtt, hogy ebből az okból kifolyólag a Szovjetunióban soha nem fog felépülni a szocializmus.
🙂
csakafidesz
2020-04-12 @ 22:27
El ne felejtsem a szegényebb rétegek kölnije a szappanos víz volt. Én úri gyerek voltam olyan szempontból, hogy eredetei Eau de Cologne azaz valódi kölni volt a zsebemben, Hollandiából hozott, de tényleg Kölnben gyártott 4711-es. Anyám nagylelkűen odaadta nekem, majd odaszólt telefonon a rokonoknak, hogy hozzanak a legközelebb is belőle..
Epilógus:
Ma is van a vitrinben egy üveg 4711. kölni. Anyám halála után eltettem az utolsó üveget emlékbe, senki sem nyúlhat hozzá.
Klárika
2020-04-13 @ 00:46
Az általam hallott összes háborús történetben a szovjet katona csak a fixbe kapott golyót nem élte túl. Mit számíthatott neki egy üveg otkolon?
Az otkolon volt nálunkfelé az Eau de Cologne 4711 domesztikált neve és kölnivíz a minden egyéb szagosvízé.
A gyermeki ragaszkodás: én is, vagyis csak hasonlóan, évekig hurcoltam magammal édesanyám hátramaradt „kölnisüvegét”, amíg egy költözéskor mégiscsak nyoma veszett.
csakafidesz
2020-04-13 @ 04:09
Klárika! Szomorúan kell tudatnom, hogy a német kölnivíz (Kölner Wasser, oder Kölnisch Wasser) olasz bevándorlók terméke. Maria Joseph Farina (=Giovanni Maria Farina) a Német-Római Birodalom lelkes polgára kutyulta híres főzetét az 1700-as évek közepén a 4711. számú házban. Egyébként Bonaparte Napoleon is ezt használta. Anno ugyanis ezzel mosakodtak..
(Maga a Német Római Birodalom -amelynek Mária Terézia is csak egyik választófejedelme volt- 1806-ban szűnt meg az Austerlitz-i csata után ahol Napoleon a rongyossá vert ellenséggel kötött béke feltételéül szabta ennek a kvázi-szövetségnek felbontását.)
A francia parfümök viszont iszonyúan büdösek mai szeliditett formájukban is. Anno egy francia illatszerkutyuló, Brocar az 1800-as évek végén a Cárnő csokra néven tette ismertté azt a penetráns illatot amelyik a különlegesen büdös orosz barisnyák évente egyszer megmosott micsodájának szagát is elfedte. Nos ebből lett később -némi egyszerűsítéssel- a Krasznaja Moszkva aminek a szaga annyira eltompította az elvtársak szaglóidegét, hogy a hájas szovjet elvtársnők izzadsággal kevert illatát sem érezték.
🙁
Szerény személyem egyszer próbát tett. Szippantottam egy mélyet a Krasznaja Moszkva üvegéből és utána az orrom alá dugott Pálpusztai sajtot sem éreztem. Egyáltalán semmilyen szagot nem éreztem vagy másfél óráig. Mindenkinek ajánlom a használatát ha szart kell pucolni, vagy hasonló dolgot csinálni.
🙂
csakafidesz
2020-04-13 @ 04:21
http://illatpiramis.blogspot.com/2016/10/krasznaja-moszkva-novaja-zarja-1925.html
Klárika
2020-04-13 @ 08:50
Köszönetem a linkért, nahát, micsoda szövegek a járatosak ebben a témában!
Szóval, nem ilyen moszkvás volt az édesanyámtól hátramaradt üveg, nem emlékeztet rá semmi. Kölnivíz sem volt és 4711-es sem.
Csak az édesanyám termett rögtön ott, ha kinyitottam és akkor megfelezödtek a bajaim.
Medvefütty
2020-04-13 @ 12:43
Az Eau de Hongrie sokkal régebben létezik, már Károly Róbert óta!
https://www.fragonard.com/en/catalog/20-10-10/eau%20de%20hongrie/?country=HU
csakafidesz
2020-04-14 @ 01:09
Érdekes, érdekes. A Wiki is megemlíti.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Kir%C3%A1lyn%C3%A9v%C3%ADz
Azért engedtessék meg, hogy utaljak az ókori Egyiptomra, valamint arra, hogy Rómában az illatosított vizeket használták szépítkezéshez is. Az alkohol-alapú parfümhöz nem tudok mit szólni, de az alkoholt, mint általános oldószert -amiben a gyógynövényeket is áztatták- már sokkal régebben használták. Vélhetőleg nem eldönthető, hogy kik és hol készítettek először parfümöt.
Amúgy az Eau de Cologne 4711, és más neves illatszerek fő jellemzője az iparszerű gyártás és a széleskörű forgalmazás volt, ellentétben néhány szépasszony házi praktikákkal főzött illatszereivel.
Namond
2020-04-13 @ 00:09
Nem rossz a Krasznaja Moszkva, illata a járvány bűzét elfedi.
csakafidesz
2020-04-13 @ 04:17
Figyelj Te Virushordozó! A múltkori Aristot gyalázó cikked miatt nem vagy kívánatos a körünkben. Tisztelettel kérjük, hogy az édesjóanyádba menjél innen!
Namond
2020-04-13 @ 23:07
csakafidesz
Hogy miért nem vagyok én olyan művelt és kulturált, mint egy bölcsész?
Ha zaklatott vagy miért nem mégy sétálni a Ligetbe?
Jó levegő, csend, a gondolkodó ember ábrándozásának áldása.
Il motto tuo spirito?
Aki hiú reményeket táplál egy álom iránt, veszett ügyet hajszol.
Namond
2020-04-13 @ 23:45
Bocs öregember, ez kimaradt.
Il motto mina spirito:
Sans la liberté de blâmer, il n’est point d’éloge flatteur.
Ismerned kéne, mint belbudai/zuglói, több generációs, nyugati csomagokból öltözködő, képzett, a szocialista időkben világ járt értelmiséginek, gondolatait kulturált visszafogottsággal, de közérthetően kifejező bölcsésznek.
Klárika
2020-04-13 @ 00:57
Nagyszerü ez a társalgás itt, mint majd mindig.
Hogy „a nők másik alaptulajdonsága, a képmutatásra való hajlam.” idézet Aristotól.
„Aztán jöttek a fiúk csordában, de sose azok akiket mi vártunk. ” idézet Naprózsától.
És mit diktált/diktál továbbra is, legalábbis az eddigi, normálisnak tartott élet rendje?
Naprózsa: „De valami furcsa nőies téboly okán egy évvel később már megint kergettük a kertben az ebet “te sem úszhatod meg a húsvétot” – szertartás céljából…”
Aristo: ” Tömegével tettek ugyanis úgy -teszünk ma is úgy, K.- mintha mi sem történt volna, mikor leöntöttük őket a pokoli eleggyel.”
Ma a végeredmény a pokoli elegy; de jó! és ma sem takarékoskodnak az öntözök.
Klárika
2020-04-13 @ 01:18
Kegyelem, kegyelem, ezt akartam idézni, ez a találóbb :
Aristo: „Később – a gimi végéig – együtt „jártunk” ahogyan ezt akkoriban nevezték.”
khm
2020-04-13 @ 08:14
Régi szép emlékek. 🙂
Köszönöm Aristo.
Pandora
2020-04-13 @ 09:39
Tisztelt hozzászólók ! Csak halkan jegyzem meg,hogy a Krasznaja Moszkvának volt egy kapitalista vetélytársa,az Opium. 1985-ben Moszkvában a Szakszervezetek Házával szemben volt egy hodály nagy illatszerüzlet,a fele polcon Krasznaja Moszkva volt,a másik felén Opium.Ez is bizonyítja hogy bűzben nem maradt le a fejletlen Nyugat.A szovjet „hölgyek „nem voltak válogatósak,mert a szállodai szobámban hagyott Madame Rochas is nagyon párolgott a moszkvai levegőn. Pedig az nem is volt büdös.
Pritamin
2020-04-13 @ 10:03
Azért legyünk egy kicsit igazságosak történelmileg. A lódenkabát, a svájci sapka ( lyukas kétfilléressel az antennáján) , amikor sör csak télen volt, idején a Krasznaja Moszkva azért luxuscikk volt. Arra is remekült megfelelt, hogy a kevésbé kedvelt lányokat erős illatával elkülönítsük a többiektől. Arra is alkalmas volt, hogy megmutassa az épülő szocializmus kétségtelen előnyét a rothadó kapitalizmus és imprizmus feleltt.
csakafidesz
2020-04-13 @ 10:34
Látom Pritamin nem éltél abban a korban. A lóden zöld volt a sapka kék. Én kivételesen egy szürkét hordtam barna svájci sapkával. A nyugati csomagok mindig megdézsmálva jöttek, de így is azokból öltözködtem. Anno a fél osztály a budai suliban. Azokban az ötvenes években a nyugati rokon nem jöhetett ide csak a csomag vagy az IKKA utalvány. A tanárom felsóhajtott amikor meglátta az Amerikából küldött bélelt kabátomat.. Döbbenetes volt a különbség a keleti és a nyugati cuccok között. Az 1956-os disszidensek csak a hetvenes években jöhettek haza, a korábban kimentek már a hatvanas években beutazhattak. Miért nem mentünk ki 1956-ban? Lett volna hová, de apám nem akart elmenni. Pedig alaposan meghurcolták 1957-ben, amit megelőzhetett volna..
Anno tényleg volt egy törésvonal a nyugati rokonnal rendelkezők és a többi ember között.
Pritamin
2020-04-14 @ 09:52
En nem irtam a színekről, csak a jellegzetes ruhadarabokról. A figyelmes olvasasnak vannak elonyei. Nekunk nem volt szerencsenk IKKA csomagokhoz. Egyszerre irigyeltük és útáltuk, aki kapott. Esetleg a kedves családod Pobjedával, vagy Warszavával jãrt ? Apám kapott egy lövést a baráti , szonjet PPS-ből, amikor kenyérér állt sorba. Úgyhogy az 1956- os túra elmaradt.
csakafidesz
2020-04-14 @ 17:05
A kedves család gyalog járt, vagy a 49. villamoson. Apámat Pobedával vitték – kihallgatásra..
csakafidesz
2020-04-13 @ 10:40
„Arra is alkalmas volt, hogy megmutassa az épülő szocializmus kétségtelen előnyét a rothadó kapitalizmus és imprizmus feleltt.”
Most komolyan:
Szerintem a kapitalizmus rohadása az ezredforduló körül indult meg. Amíg létezett a „béketábor” addig a nyugat még normális volt, a szellemi elborulás a berlini fal leomlása után kezdődött..
Klárika
2020-04-13 @ 10:43
Kicsit beleolvastam a csakafidesz megadta illatpiramis.blogspot-ban elöforduló illatok leírásába. Az egyik illatszernél elöforduló ítélet-kategória:
„teljes mértékben munkahely kompatibilis,” !!! Remélem, ezt nem olvassák a fönökök
Az idén fájdalmasan kell nélkülözni a mindkét oldali hajcihönek kényeztetett rituálét, a velejáró élvezeteket, az elmaradhatatlan kommenteket, A Piros Tojás címzettjének meg festöjének az egymásra találását. Habár meglehet, hogy azok már mind régen házasok.
A mai fiatalság más,…
Ha tehetném, kitiltanám a kereskedelemböl mindenféle „mázolt tojás” árúsítását, maradjon meg a húsvéti tojásfestés kizárólag egyéni és személyes foglalatosságnak.
A viszontírásra, ha akkor és úgy okozunk jót, ha és amennyiben elkerüljük egymást!
Szedlacsek
2020-04-13 @ 11:56
Bájos történet! Tetszett.
Nem okoskodásból, de olyat is csináltunk, hogy anyuka illatos szappanját késsel megfaragtuk és a reszeléket oldottuk fel meleg vízben. Az eredmény egy opálos átlátszatlan „érdekes” szagú „izé” lett. De annak is örültek a lányok.
Régen volt. Igaz volt!
Klárika
2020-04-13 @ 15:41
Ezt abból is lehetett kikövetkeztetni, hogy szorosan marokra fogta a locsoló az öveget. Ne láttszon a házi parfüm szappanosvíz színe; meg nem is nagyon aprózott vele, elég egy jó nagy hajítás, hogy ki se csússzon a markából, ha esetleg nem százszázalékosan mosták, szárították a „töltés” után az üveget. Mert úgye, mindent megtesz a férfiember, a vadász, de nem mindig van hozzá türelme is.
Namond
2020-04-13 @ 23:21
Maga téved.
Nem a férfi, a nő a vadász, csak nem mindig van meg hozzá türelme, különösen ha nem azt ejtette csapdába akit szeretett volna.
hivő
2020-04-13 @ 13:08
Jot nevettem,főleg a nők
kiszámithatatlanságának
értékelését…Anyámnak is
felolvstam, és az volt a
hozzáfűznivaloja hogy nem
bánták a hideg vizet a falusi
lányok mert az szégyen volt
ha nem
locsolták le őket.
100km
2020-04-13 @ 13:25
apámnak is volt krasznaja moszkvája, és – mint a gyári kisztitkár fia – próbáltam megszereni a fatertól a locsolkodáshoz, mert akkor azt gondoltam, hogy ennél jobbat a földön még nem gyártottak. a tükrös fürdőszoba szekrény tetején őrizgette.
utólag sajnos mind apámról, mind a kölniről kiderült a szomorú igazság.
amúgy a barbon és a pitralon (arcszeszek volltak, és a katona koromban használta néhány bátor és/vagy hülye bajtárs, leginkább pálinka hiányában ivási célzattal) volt az alternatíva a locsoláskor…. nálunk.
Toni
2020-04-13 @ 14:15
Értem! Tehát ma drogériákban minden „fiatalító” kutyulmányt meg dohszagot idéző „menő” kölnit meglehet venni ezzel el is értünk a Kánaánba, innen egy lépéssel se tovább! Látom az agyhalál kihordható lábon is, a visszafele köpködésből pedig még mindig csurran-cseppen valamennyi baksis.
csakafidesz
2020-04-13 @ 15:51
Valaki itt szóvá tette a borotva-szeszt. Nos arra elsősorban egészségügyi okokból van szükség a szőrtüsző-gyulladás megelőzésére. Én Niveát használok, friss és nem erős illat. Locsolni ilyesmivel, meg Pitralonnal nagyon bunkó dolog lenne.
Namond
2020-04-13 @ 23:28
Meghan March: Vágy és hatalom.
Rólad szól csakafidesz?
Recenzió.
„Tömött a pénztárcám és jó nagy a férfiasságom. Ennyit az önéletrajzomról. Azt hiszem, nem is kell többet mondanom, a nők 99 százalékának ennyi elég, hogy megkapjam őket. Hogy seggfej vagyok?Hát igen. És tudod, mit? Jól is érzem így magam. … Mit tehet ilyenkor egy ilyen seggfej, mint én? Utcára vittem a problémát. Olyan nincs, hogy nem kapom meg.”
csakafidesz
2020-04-14 @ 00:51
Látszik, hogy elkaptad a koronavírust!
Pritamin
2020-04-14 @ 10:15
Lám, lám, megérkezett a liberális kultúra gyöngyszeme. Ezek a kedves emberek, ha nem rondíthatnak bele valamibe, akkor is belerondítanak. Ez a kedves ember itt szépen kipakolta a névjegyét.
csakafidesz
2020-04-16 @ 02:00
Elnézést, hogy csak most jöttem vissza, de glóriát cserélnek nálam, mert a régi kissé megkopott. Szóval már túl vagyok a próbákon, most már csak polírozni kell, hogy fényesebb legyen. Kissé költséges, de megéri. Egészen más az ember közérzete, ha jólszabott glória ragyogja körül a fejét.
🙂
Annamarie
2020-04-13 @ 16:09
Krasznaja Moszkva…,nekem van díszdobozban. Kb.50 éves,és a megbélyegzése ellenére örülök neki,mert a szovjetek anno.atvettek a francia parfumgyartast,ill.lekoppintottak. A Mák nevű hasonlít az Opiumra,ami az egyik legfinomabb márka. A Krasznaja Moszkva parfüm,és csak a helytelen használata + a márkaneve vezetett oda,hogy mindenki utalja. A katonatisztek is használtak,így a csizmaszag,és a mertektelenul locsolt
parfüm kellemetlen szagfelhot sodort az utcan az orrunkba.
Most úgy ítélem meg,hogy egy-két csepp bizony finom,és maradandó delikat illat egész nap.
csakafidesz
2020-04-14 @ 17:01
Az oroszok nem koppintották. Bizony a Novaja Zarja eredeti, 1861-ben alapított vállalat volt Moszkvában amit a franciák gründoltak. A cég ma is működik, sőt fénykorát éli a szép, új, prosperáló Oroszországban. Ma már az Arbat ismét a világ egyik legelegánsabb utcája.
https://forumdemo.ru/hu/otnosheniya/fabrika-novaya-zarya-istoriya-sozdaniya-dom-muzei-parfyumerii/
Klárika
2020-04-14 @ 14:16
Szedlacsek!
Igenis, a szappanos kölnivíznek is örültünk, vagy ha csak két napra rá, de akkor is, hiszen a lényegek lényege a történés volt amiröl beszélni, dicsekedni, nagyot mondani, sértödni, panaszkodni, komolykodni, örülni vagy a menyország közelébe kerülni, akármit lehetett, kellett még napok múltán is, beleértve a világ legfontosabb dolgát a viszonyok és viszonylatok természetét, alakulását, alakítását,… hosszú oldalak teleírásával lehetne ábrázolni a húsvétmásodnapja locsolás teljes dramatikáját,…. hogy hogyan volt az a tavaly és mi lesz most? ha harmadnap a húsz tojásból csak kettö hiányzott, vagy ha csak ötre futotta, de tizenöt tojás is elment volna,…az apa vitte e a fiát legelsö alkalommal, vagy egyedül volt az igazi? a mamák a lányuk mögött vagy a függöny mögül, …a nagyanyák, ritkábban a nagyapák is emlékeztek még s elmeséltek egy két esetet, 50-60 év után is ..az elvárásokról, a megfelelésröl, egyforma mértékben mindkét oldalon, csak nem egyforma módon. Hál´Istennek
csakafidesz
2020-04-16 @ 08:12
Klárika! A XIX. században izgalomba jöttek az urak, ha kivillant a bokája a hölgynek a szoknya alól. Ma már komolyabb dolgok kivillanása sem okoz meglepetést.. Nagyot változtak a közerkölcsök. A mostani lányok már arra figyelnek, hogy milyen kocsin érkezik az ifjú herceg. VW-től felfelé komoly a dolog, de egy Suzuki, hát az gáz..