Ott voltunk mind II.
28„Azért minden fa, a mely jó gyümölcsöt nem terem, kivágattatik és tűzre vettetik.”
Máté 3:10
Ott tartottunk, hogy a rendszerváltozás nem sikerült túl jól. Miután akkor, ott abban a rövid történelmi pillanatban elmulasztottuk szétválogatni a „konformizmust” a kollaborációtól, megkülönböztetni a rendszer fenntartóit, haszonélvezőit a rendszer elszenvedőitől, ne csodálkozzunk, hogy ma könnyedén össze lehet keverni a két csoportot. Nagyon rossz ez, hiszen a közelmúlt – hasonlóan történelmünk korábbi időihez – torzan és hazug módon él az újabb generációk fejében.
El kell mondjam azonban, bizonyos mértékig megérdemeljük. Na, nem azért, amit az emberarcú kádárizmus alatt tettünk, vagy nem tettünk, hanem azért, amit nem tettünk a rendszerváltozás során. Az Apró Antalok, Biszku Bélák és a kommunizmus többi véreskezű, undorító figuráját hagytuk ágyban párnák között meghalni, hasonlóképpen, ahogy mi is fogunk feltehetőleg. Így aztán, távolról és felületesen nézve pontosan olyannak is tűnnek, mint mi; mintegy felemeltük magunkhoz őket. Jó, nem egészen hasonlóak hozzánk, hiszen sokkal gazdagabbak nálunk. Most azután – történelmileg rövid, az emberélet szempontjából hosszú – idő elteltével már csak hülyének, vagy rosszindulatúnak kell lenni, hogy egyformának tűnjön a két csoport.
Ez pedig nem véletlenül alakul így.
A volt állampárt korifeusainak és ivadékaiknak elemi érdeke, hogy mindenki egyformán tűnjön bűnösnek. Ez ugyanis kisebbíti, negligálja az ő szerepüket. Ha mindenki egyformán volt bűnös, akkor miért kéne pontosan őket megbüntetni? Ez merőben igazságtalan lenne. Azt szeretnék, hogy legyen csak az egész ország, annak minden lakosa, egyformán piszkosszürke színű, megkülönböztethetetlen. A hóhér és az áldozat azonossága ez, azon az alapon, hogy mindkettőjük életében központi szerepet játszik az akasztófa.
Látszólag bonyolult, ám valójában roppant egyszerű dolog ez. Mindenki bűnös, tehát senki sem az. Nem lehet tízmillió embert börtönbe zárni, mert akkor ki őrizné őket? A módszer nem új, hiszen azt tanítják, hogy a háború alatt is mindenki, minden magyar fasiszta kollaboráns volt és ezért szégyellje magát. Bár, azért ők, mikor tehették, nem tartóztatták meg magukat az akasztófától sem. Akiket mégsem vontak felelősségre, azoknak azt üzenték: örüljetek, hogy ti megúsztátok, pedig ti is, mind megérdemeltétek volna.
De miért történt így?
Fontos kérdés ez, hiszen azt mondják, a rendszerváltozást is mi csináltuk. Ha nem sikerült, akkor az is a mi felelősségünk. És valóban, kívülről úgy tűnik, ez igaz is.
Csakhogy a gondos tervezés általában felülkerekedik a spontaneitáson. Márpedig – én meg vagyok győződve róla – az uralmat gyakorlók a ’80-as évek második felétől, de az is lehet, hogy már hamarabb, tudatosan készültek arra, ami ’89 után történt. Terveik között szerepelt a politikai hatalom gazdasági hatalommá konvertálása – ami lehetővé tette, hogy a megszerzett gazdasági hatalomból újra politikai hatalom keljen – és szerepelt benne a felelősségre vonások elkerülése is.
Nehéz nem észrevenni ezt a tervszerűséget, kezdve a rabló-privatizáció lehetőségének megteremtésétől az „ellenzék” vezéreinek gondos kiválogatásán át addig az ijesztő pillanatig, mikor Szűrös Mátyás – pont ő! – kikiáltja a demokráciát a parlament erkélyéről.
Abba a förtelmes gesztusba belesűrűsödött a múlt és a jövendő.
Persze nem háríthatjuk el a felsőséget magunktól sem. Mi, akik beleszülettünk a szocializmusba, a ratkó-nemzedék, nem tapasztaltuk meg a szabadságot. Vágytunk ugyan rá, de tulajdonképpen nem tudtuk, milyen is az. Legfeljebb olvasmányélményekből. Azok meg ugye nem pótolják a tapasztalatot. Naivak voltunk, nem tudtuk, nem akartuk tudni, hogy a szabadság magába foglalja a rosszindulat szabadságát is, hogy amire vágyunk az egyúttal a legrosszabb tulajdonságokat is szinte korlátlanná teszi.
A hatalom és bírvágy egyidősek az emberrel magával, ha hagyjuk, biztosan felül kerekedik. És mivel mi nem vetettük ki magunk közül azokat, akikről tudtuk, hogy romlottak, ilyenre sikerült a dolog. Hogy közhelyes legyek, a gonoszok győzelméhez bőven elég a jók passzivitása.
És mit tehetünk most?
Sokan vannak barátaim, akik megkeseredetten beszélnek a dolgok rosszra fordulásáról és a tehetetlenség bénító érzéséről. Úgy érzik, egy leélt élettel a hátuk mögött, hogy megcsalattak reményeikben, törekvéseikben és nem tudnak egy jobb országot hátrahagyni a gyerekeikre, unokáikra. Mindenkiben csalódtak, legyen az kormány vagy ellenzék és tulajdonképpen csalódtak saját magukban is, hiszen tehetetlenek.
Én úgy vélem mindezen csak mi magunk segíthetünk. Nincsenek gyors megoldások, csodagyógyszerek és megvilágosodások, bármennyire türelmetlenek is vagyunk.
Annyit tehetünk, hogy felemeljük a szavunkat, beszélünk a múltról, úgy, ahogyan az volt, ahogyan mi megéltük. A jövő – és ez túl van az emberi elhatározásokon – mindig az eljövendő nemzedékek kezében van. A harc az ő lelkükért folyik.
Hátrányban vagyunk persze, elvágva a nevelés hivatalos, szervezett módjaitól, ám én hiszem, hogy a következő generációkat nem az iskolában, hanem otthon kell felnevelni. Olyanná, amilyenné nekünk – saját hibánkból, vagy a kényszerítő történelmi körülmények miatt – nem sikerült válnunk.
Keserűen lassú lesz és nem hogy nem éljük meg, nem is láthatjuk a végét, de a kötelesség, velük és önmagunkkal szemben, nem enged mást tenni.
legyetek
2017-02-05 @ 17:23
Ami ide van írva, az a lelki nyomorúság és tehetetlenség, az, hogy nem
tetszettünk forradalmat csinálni, nos mindez így együtt nem más, mint
1956 leggyalázatosabb hagyatéka.
Hol lehet altiszt, azt kutatja,
holott a sírt, hol nyugszik atyja,
kellene megbotoznia.
Bolá
2017-02-05 @ 17:53
Péter Gábor!!!
sanya
2017-02-05 @ 19:51
Nemrég olvastam egy idézetet Mark Twaintől, lehet, hogy nem pontosan adom vissza: Ha szavazatainkkal változtatni tudnánk, nem engednék nekünk
matyko-X
2017-02-05 @ 20:58
Jó Aristo, ez viszont nagyon komolyra sikerült. Persze igaz. A kortárs keserűsége viszont nem kellene, hogy legyőzze az embert: nekünk ez jutott.
Apánknak, nagyapáinknak meg egy vagy – rossz esetben – két világháború. Mi fog jutni a gyerekeinknek?
Mindenesetre az, hogy 70 fele cammogva az világos, hogy a máról holnapra jobbat hazudóknak, „a megforgatjuk a világot” hirdetőknek még a kérdéseit se hisszük el, az bizony teleszájjal kiabálandó tudás!
Igen, naivak is voltunk, és igen, ezek a „forradalmi” változások valóban gondos, jól fedett manipulációk eredményei is, nem csak a lelkes vágyakozáséi.
Ahogy a jelenben is hasonló manipulációk tucatjainak körvonalait látjuk, hetente, naponta – ha van szemünk hozzá, és sejtjük, hogy a véletlen nem oka semminek: a semmi csak semmit csinál.
matyko-X
2017-02-05 @ 21:00
P.s.: Signo helyett: egy 48-as.
Alex
2017-02-05 @ 21:06
Figyelj kérlek! 1945-ben több maradt a magyar iparból, mint 1990-ban!
Agnieszka
2017-02-20 @ 09:20
Ez a lényeg.
Ennek a szerencsétlen országnak a népe -túlnyomó többségében- a leghalványabb segéd fogalommal sem rendelkezik arról, kiknek a jóvoltából.
A rendszerváltás kori média működése, működtetői semmivel sem kevésbé bűnösök, mint a privatizátorok, bankvezérek, vagyis az akkori gazdaság irányítók.
Alex
2017-02-05 @ 21:04
Drábik egészen pontosan leírta, hogyan „privatizáltak” és tüntettek el milliárdokat. A pénz jórésze külföldre ment, a bagóért eladott magyar ipar egyben a magyar jövő is volt. hazugság, hogy nem lehetett volna gazdaságossá tenni. persze nem a lepusztult Csepelt, vagy a Ganz-Mávagot. De ott volt a modern gépsorokkal rendelkező Tungsram, Medicor, a gyógyszergyártók, stb. A külföldi tőke nemcsak felvásárolta, de le is rombolta a termelő üzemeket. A nyugati hitelekből épült, viszonylag új kabai cukorgyárat az uniós kvótáknak megfelelően kellett felrobbantani..
(a kamatokat ezután is fizetjük még..) és ma is azon vannak, hogy ÖNÁLLÓ magyar ipar és gazdaság csírájában se legyen. Uniós pénzt kapunk kutyakozmetikára, falusi főterek díszburkolatára, közlekedési lámpákra, ha azt egy nyugati cég szállítja, stb.
warriorhun
2017-02-05 @ 21:19
A nemzeti gondolat, a nemzeti eszme nem halt meg!
Én a most 30-as generációhoz tartozom. Ahhoz a generációhoz, mely ott volt 2006-ban az utcán, melyet ugyanúgy le-„fasiszta csőcselék”-eztek, mint 56-os példaképeinket. MI MEGPRÓBÁLTUK! Le is vertek minket, minket is…
Rosszak voltak az utána következő évek. Sokan drogosok lettek közülünk, sokan nyugatra mentek közülünk. De a magyarság megmaradt a szívünkben.
A világ pedig változik. Paradigma-váltás van a világban, a polkorrektségnek Trump-pal vége, a kulturális háború zajlik, és most mi állunk nyerésre. Nem szabad feladni!
Lesz itt még magyar világ, csak győzzük kivárni! Ha nekünk nem is, de az unokáinknak, talán…
napvilág
2017-02-05 @ 23:07
„nem vetettük ki magunk közül azokat, akikről tudtuk, hogy romlottak”
Bizony, aktívabban kellett volna politizálni. A legtöb persze tényleg azt kutatta, hol lehetne altiszt.. és passzívan, nézőként várta, mit fog kihozni a ki tudja honnan, hogyan összeverbuválódott kerekasztal. A kulcspozíciókban aztán ott ültek a fiatal demokrácia „fékei és ellensúlyai”: Sólyom és „alkotmánybíró” társai gondoskodtak róla, hogy ne legyen elszámoltatás. Az európai jogfelfogással szemben nálunk a diktatúra alatt, úgymond, nem szünetelt az elévülés.. Ott és akkor lett a rendszerváltás elsikkasztva. Az egész le volt zsugázva, Antall, Göncz, Sólyom ugyanabból az istállóból jöttek.
A kemény mag nagyon meg volt ijedve, hogy a gólem felébredt, az ávósok, gyilkosok, hazaárulók most megütik bokájukat és holdudvaruknak sem terem több babér. Néhány hónapig tartott. Amikor kiderült, nem lesz itt semmi, először hitetlenkedve, aztán óvatosan, majd egyre magabiztosabban levonták a következtetést: itt (ezzel a mamlasz néppel) mindent meg lehet csinálni, itt semminek nem lesz következménye.
Most talán megint olyan idők vannak, hogy sok minden lehet, akár paradigmaváltás is.
napvilág
2017-02-06 @ 10:34
Akkor még Péter Gábor és jó pár társa is élt még. Szörnyű, émelyítő érzés volt, amikor az alkotmánybíróság elkaszálta a Zétényi-Takács törvényt, pedig majdnem kétharmados többséget kapott a parlamentben. Az alapozta meg az erkölcsi rothadást, ami azóta végbement. Jó nagy lapáttal rátett 56 leverésének hatásához.
Néhány éve elindult egy bíztató folyamat, de legalább egy-két újabb korrekció és minimum három generáció kell még, hogy valami regenerálódjon. Sok függ a külső környezet alakulásától is. Trump maga nem tünik alkalmasnak, de talán kinyit egy zsilipet. A dolog rizikós, de anélkül sajnos nem megy.
Do-Mi
2017-02-07 @ 12:02
Akik 56-ban,ugyanazok vágtak a pofánkba 2006-ban is. Keményen ! De legalább látni tessenek ! Az is valami !
medvefalvy
2017-02-06 @ 07:44
Komoly cikk, de elkésett, mintegy 27 évet.
Pláne egy kortárstól.
Ott álltam Szűröstől 30 méterre, és meg voltam hatva.
Örülök hogy nem folyt vér.
Károly
2017-02-06 @ 08:24
Tökéletes helyzet ismertetés. Minden szava tény és igaz.
Mintha semmi nem történt volna. A visszaszivárgott diktatúra haszonélvezői ,Egerben továbbra is osztályellenségként kezelik az ős, egri – lakosság nemzeti érzelmű utódait. (pl munkavállalóként, csak minibálbéren bejelentett, zsebből fizetést kapnak. A munkaügyi központban nyolc osztályt végzett volt munkásőr-hölgy, előadóként reszeli a körmét. Minden hol, kiszbizottság, pártbizottság állambizttánság hívatásos állományának tagjai köszönnek vissza, mint a régi időkben. egészségügy, oktatás, közigazgatás, civilszervezetek stb. stb.))
Alex
2017-02-06 @ 14:54
Anno egy kollegámat majdnem elvitték, mert amikor bemutatták a párttitkárnőnek, az a nő a maga ávós stilusában, összehúzott szemmel megkérdezte:
– Elvtárs! Nem találkoztunk már valahol?
Mire a kollegám aki utálta ezeket buzgó párttikárnőket:
– Dehogynem! A bordélyban..
balbako
2017-02-06 @ 15:26
Csakugyan nem tehetünk mást, mint – megkockáztatva azt is, hogy összenevetnek mögöttünk – újra, meg újra elmondjuk kifélék, mifélék azok akik összemaszatolják a múltunkat, rámutatunk a hazugságokra és mondjuk a magunkét…..Kötelességünk ez!
Tango47
2017-02-06 @ 17:04
Rövid időn belül két olyan dolog történt Magyarországon, ami alapján a külföld a magyar népet sommásan ítélte meg: 56- a magyar nép hősies forradalma, 1957 május 1 – a magyar nép szégyene (majdnem egymillió ember Kádár hívására a Hősök terén.)
Ez a két esemény nehezen összeegyeztethető számomra.
http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=72955638&t=9170809&openwith=1
Ami a rendszerváltást illeti: én nem a forradalmat hiányoltam (akkorjában nem is volt lázadó hangulat az országban), hanem az empátiát a majdnem kétmillió ember munkanélkülivé válásával kapcsolatban.
khm
2017-02-06 @ 17:39
1957 május 1 – a magyar nép szégyene (majdnem egymillió ember Kádár hívására a Hősök terén.)
Ön szerint HÍVTÁK a dolgozó népeket? Remélem nem hiszi.
Tango47
2017-02-06 @ 22:23
Nem volt névsorolvasás. Sőt éljenezni, tapsolni sem volt kötelező Kádárt. De mindegy. A lényeg: sokkal többen voltak a téren, mint azok, akik a forradalomban tevőlegesen részt vettek.
Alex
2017-02-07 @ 17:07
Az a vicc, hogy az egymilliós szám blöff! Nem volt ott százezer ember sem!
napvilág
2017-02-06 @ 18:04
Tudja maga mi folyt 56 novembere után a rendszer börtöneiben, kínzókamráiban? Hogy hajtották ki a népet terrorral a felvonulásokra? Szerintem tudja, és helyesli is, itt pedig sandán provokál. A tatárvezetők igáját a magyar nép nyakába varrni – ez a szégyen. A rendszerváltással kapcsolatban sem azt kifogásolja, hogy a hóhérok, szochazások nem lettek számonkérve, hanem a Kádárék által folytatott pancser rablógazdálkodás roncsait kéri álságosan számon annak örökösein.
Alex
2017-02-06 @ 18:25
Megboldogult apám tudna róla mesélni. Én gyerekként arra emlékszem, hogy 57 nyarán mikor hazakerült rendszeresen járt a fogorvoshoz, mert fogsort kellett neki csináltatni.
Tango47
2017-02-07 @ 11:35
Tudom mi történt, mert családilag is érintett voltam. Unokatestvéremet 10 évre ítélték (joghallgató volt). 6 év után szabadult kihullott fogakkal. Egész hátralévő életében csak segédmunkásként tudott elhelyezkedni.
Tango47
2017-02-08 @ 12:24
Még egyszer a link. A fotó sok mindent elmond:
http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=72955638&t=9170809&openwith=1
Méla Béla
2017-02-06 @ 20:06
Ariszto, baromi rég olvaslak, szinte minden soroddal egyetértek (bocs a tegezésért, szerintem én vagyok a vénebb), mit keresel itt a Vityka csicskái közt?
Alex
2017-02-07 @ 17:12
Tudod kérlek, mi magyarok valahogy úgy érezzük, hogy jó érzés itt lenni „Vitya csicskái” között. Sőt mi több, ha minket is így neveznek akkor büszkén vállaljuk azt is. Te pedig menjél el innen a jó büdös … (ez már nem írható le.)
napvilág
2017-02-08 @ 15:39
„ezt a politikai logikát nem értette meg a rendszerváltó elitünk.”
A rendszerváltó elitünk infantilis megfelelési kényszernek engedelmeskedett, keveredett a fejekben Marx (a kapitalizmus rablás, eredeti tőkefelhalmozással indul), Milton Friedman (a piac mindent jobban tud) és a Stockholm-szindróma: üveggyöngyért, vállveregetésért odaadni piacot, termelést, hagyományokat, lelket. A francia becsületrenddel jutalmazott kótyavetyélő miniszterelnök pontosan olyan figura, mint a mezitlábas gyarmati arab segédrendőr, aki büszkén feszít nyomorúságos zubbonyában valami plecsnivel a mellén, amit gazdáitól kapott, mert nyomra vezette őket.
fran
2017-02-06 @ 22:15
Sejtettem, hogy ez lesz a cikk végkicsengése. Hogy nekünk is le kell írnunk és el kell mondanunk azt amit láttunk, amit tapasztaltunk. Én még nem vagyok 40, de emlékszem a Kádár-rendszer szürkeségére, ami mindent áthatott, az olcsóságára, arra a giccsességre, egyformaságára. Ami már 12 évesen zavart. Ismerem azokat a történeteket, amit azóta meséltek. És nem tettünk bele energiát, hogy ítélkezzünk. Nem ítéltünk el senkit, de nem is kapott senki felmentést. Mert az előre vitt volna. Nem ítéltük el a Biszku Bélákat és nem mentettük fel azokat, akik nem a meggazdagodásukra használták fel a párttagságukat. Nem mentettük fel azokat, aki a hatalmukat jóra is használták, és nem ítéltük el azokat akik a rendszert működtették. Tudom, hogy sziszifuszi feladat lett volna, de miért nem próbáltuk meg? Mert így kicsit mindannyian sárosak lettünk.
Másrészt a rendszerváltásnak én érzem egy kettősségét. Bogár János elmondása szerint Kádárék már a nyolcvanas évek közepén a Nyugat kedvére, kérésére alakították át a gazdasági rendszerünket. Mert egyszerűbb volt akkor is vakon engedelmeskedni. Látva Fekete János MNB alelnök munkáját ezt teljességgel elhiszem. Ebből a belső kör megértette, hogy változás lesz. A nép nem érzett ebből semmit, S ez a nyitás az eladósodás kora is volt, amikor sokan javakhoz jutottak és akiknek tele a hasuk nem csinálnak forradalmat és nem csinálnak elszámolást. Ami a vesztünk volt, hogy bután adósodtunk el, mert ugye egy kommunista nem ismeri a csőd fogalmát és a Nagy Testvér a végén mindig elengedte az adósságot, cserébe engedelmességet kérve. Csak Európa soha nem enged el semmilyen tartozást és a titkos tárgyaláson megígérteket sem tartja be. Nem gondolom, hogy Hornék tudták, hogy a rendszerváltás egymillió soha többet nem dolgozó emberrel fog járni, a már meglevő egy millió belső munkanélküli mellett. Szerintem hitték, bagy hitegették magukat azzal, hogy nem lesz ez olyan kemény átmenet, hogy a Nyugat nem lesz könyörtelen ilyen téren és csorgat annyit, hogy ne legyen baj. Épp annyit csörgattak, hogy ne legyen baj és a fejesek befogják a szájukat és csak csepeli nyugdíjasok előtt sírják el, hogy őket becsapták. A jobbos hagyomány mindig tisztában volt azzal, hogy a Nyugat becsap és kihasznál bennünket, de nincs más kivel megegyezünk. És ezért szavazzunk olyanokra, akik legalább névleg szembeállnak a nyugati hegemóniával, követelésekkel. Viktor ezt pontosan tudja és ezért csinálja azt amit. Az ég óvjon minket olyan vezetőktől, akik kiszolgáltatják legalább egy kis pávatánc nélkül bennünket a Nyugatnak vagy Keletnek vagy az USÁ-nak. A Nyugattól semmilyen jóindulatra nem számíthatunk, mert ők reálpolitikusok. Érzik, hogy nem jó hogy bezárják a magyar feldolgozó ipari cégeket, de ha ez az ára annak, hogy a sajátjukat ne kelljen, akkor a lelkiismeretük gyorsan elhallgat. Zavarja őket, hogy egymillió magyar elveszti a munkáját, de ezzel 100 ezer saját munkahelyet őriznek meg akkor, gyorsan elalszik a lelkiismeret. S azt gondolom, hogy ezt a politikai logikát nem értette meg a rendszerváltó elitünk.