Tudományos boldogság
42„Ne kívánj állni végre mint tanú
Saját halotti ágyadnál. – Ez óra
Csodálatos átvizsgálása ám
A gazda nélkül készült számvetésnek.”Madách: Az ember tragédiája
„… fölösleges minden véleményt megvizsgálni, amelyet egyesek a boldogságról alkottak. Hiszen sok olyan dolog ötlik fel a gyermekekben, a betegekben és a gyengeelméjűekben, amelyen egyetlen épeszű ember sem töpreng.” – írja Arisztotelész az Eudémoszi Etika lapjain. A filozófusnak ez a mondata jutott eszembe, mikor olvastam az Index című kiadvány cikkét, egy bizonyos Paul Dolan viselkedéskutató professzor, a boldogságot illető véleményéről, hiszen önmagában a „brit tudósok” kifejezés is hordoz már valami utalást a betegekre és a gyengeelméjűekre.
Az eredeti irományban – mely a ballibsizmus orákulumában, a Guardien-ben jelent meg – ez a jóember kifejti, hogy szerinte a „házasságon kívül és gyermektelen nők a társadalom legboldogabb alcsoportja”. A jeles professzor hangot ad abbéli véleményének, miszerint csak társadalmi elvárás a család és a gyerekek, mint a nők „sikerességének” elengedhetetlen feltétele és valójában az egyedülálló, gyermektelen nők boldogabbak. Ezt egyfelől azzal indokolja, hogy valami felmérés szerint a házas nők csak addig vallják magukat boldognak, amíg a házastársuk is ott van, amint kimegy, bevallják, hogy életük „fucking miserable” (már bocsánat, de szó szerint: kibaszottul nyomorúságos). Másfelől pedig azzal, hogy az ilyen nők – állítólag – tovább élnek.
Amint a ruházatban, a hajviseletben vannak divatok, úgy léteznek intellektuális divatok is. Ez a Dolan nevezetű fickó is nagy magyarázóerővel bíró példája ennek. Az épp divatban lévő felfogás szerint az ember kizárólag társadalmi konstrukció. Ez – a haladás hívei szempontjából – roppant praktikus felfogás, mert bármiért, ami valakinek rossz, azonnal a társadalom megváltoztatását lehet követelni és nem kell azon a kínos és messzire vezető gondolati úton elindulni, hogy netalán az illetőben magában van a hiba.
Így aztán a tyúkszemtől a boldogtalanságig bármiért forradalmat lehet hirdetni.
A boldogságért hirdetett forradalom után rögtön az örök élet követelése következik, amiért aztán, hasonló sikerrel, szintén lehet forradalmárkodni.
E divat teljességgel figyelmen kívül hagyja, hogy az utódok világrahozatala és felnevelése nem társadalmi elvárás, hanem sokkal mélyebb, a gének szintjén kódolt, ösztönszerű késztetés. Az emlősök között, az állatvilágban az utódok gondozása, védelme sok mindent, olykor az életfenntartást is felülíró parancs. Félreértés ne essék, nem azt állítom, hogy az ember kizárólag ösztönlény, hanem azt, hogy a pusztán társadalmi kreálmányként tekinteni elnagyolt, hibás, szélsőséges nézet.
Van aztán egy másik, szempont is. A jó professzor, láthatóan, a nem túl bonyolult, hedonista életvitelt preferálja. Ez pedig összekeveri a boldogságot az élvezetekkel, ami a boldogság fogalmának igencsak primitív meghatározása, és ha életcéllá emeljük akkor többnyire függőséghez vezet. Azt egyébként sem tudjuk, hogy mi is a boldogság. Maeterlinck Kék Madara is elrepül, mikor pedig megfogják színét váltja, vagy elpusztul.
A carpe diem életvezetés azonban erősen életkor függő.
Van egy életkor, ami után már szinte lehetetlen, mert az idő megbüntet bennünket, és végül valóban tanúként állunk majd saját halotti ágyunknál, mert gazda nélkül készítettük a számvetést, ahogyan Madách írja. Ha csak az örömöknek éltünk, akkor egy idő után, mikor elmúlik azok élvezete, semmi sem marad. „s fejem belepte régesrég a hó:/ s megtört derékkal és lecsukló arccal/ vánszorog így, mint egy bolygó bitó.” – ahogyan Faludy írja a „Ballada a szép fegyvermesterné vénségéről” című Villon átköltésében. Az elhallgató telefonok, üres lakások és házi kedvencek nem tervezett kora jön el. Így az örök fiatalságnak – ami a hedonista élet mögött, mintegy peremfeltételként meghúzódik – még a gondolata is mérgező.
A nagyszerű professzor gondolatai szépen illeszkednek a családnak küldött általános libsi hadüzenetbe. Ne vállalj felelősséget másokért! Ne dolgozz másokért! Ne kockáztass! A tökéletes szerelem az, amit önmagad iránt érzel, mert azt biztosan viszonozzák! – kiáltják, és mindehhez szemrebbenés nélkül veszik igénybe a kontroll nélküli „tudomány” és „tudósok” szolgálatait, az eredeti parancsolatokhoz hozzátéve a „Ne szaporodj!” parancsát is. Az így létrehozott, arc és gondolatok nélküli tömeg aztán ideális fogyasztóvá válik, hiszen bármit megadna, hogy hozzájusson élvezete tárgyaihoz, horribilis profithoz juttatva azokat, akik ezt szállítják neki.
Csakhogy ez a malom a semmit őrli, hiszen azok, akik hasznát húzzák, maguk is olyanokká válnak, amilyenek a fogyasztóik, az ő életük is ugyanolyan üres és haszontalan lesz.
Végezetül nem nyernek semmit, a végső elszámoltatásnál ők sem lesznek nyugodtak.
Hogy mit tehetünk? Nos, ne törődjünk velük, éljük úgy az életünket, ahogyan azt ránk hagyományozták az előttünk járók, tanuljunk tőlük és nevessünk azokon akik ezt meg akarják tagadni, mert végső soron nevetségesek. Továbbá reménykedjünk, hogy ostobábbak, mint amilyen gonoszak.
Manó
2019-05-29 @ 11:24
Nevetségesek? Nem. Kártékonyak!
Hazádnak
2019-05-29 @ 15:23
Akkor csak közel ötven évi házassággal(ugyanazzal a nővel) a hátam mögött.
Sok, ahogy szokták mondani „tányércsörgés” volt ez alatt, de mindíg volt egy OTTHON ahol volt egy TÁRS, GYEREK, MELEGSÉG, ahova jó volt hazatérni.
Ezzel szemben TAPASZTALATBÓL tudom, egy SZINGLIT még egy több szobás lukszusban is csak az ÜRESSÉG fogadja, és ez különösen idősebb korban válik nyomasztóvá, amikor a kutya sem nyit rá ajtót.
Szóval hagyjuk ezt a sz@r szöveget, hogy a „házasságon kívül és gyermektelen nők a társadalom legboldogabb alcsoportja”
Theo
2019-05-29 @ 18:02
Ez igy van. Azert mert unalmukban este szorakozohelyeken rohogcselnek attol meg nem boldogok. 40 eves korig meg elmegy, de en is tapasztalatbol tudom, hogy afolott mar belebetegszenek abba, hogy nincs meg egy gyerekuk se, nemhogy igazi tarsuk. Meg sokszor meleg, biszex nok is banjak addigi eletuket, akkor dobbennek ra, hogy mit vesztenek. A genek, a termeszet megszolal, hiaba nyomtak el addig. Irto nagy gonoszsag ilyen eletmodra raszoktatni gyanutlan fiatal lanyokat.
Molnár József
2019-05-29 @ 11:33
Már ott kezdődött a probléma, hogy megengedtük a politikailag korrekt beszédet.
Mert ugye az USA-ban amióta nem négerek vannak hanem afroamerikaiak, azóta nekik sokkal jobb a sorsuk.
Ugyanígy ha cigányt mondok az probléma, de, ha romát, az már csodálatos.
A buzi is ugyanez, ha homokost mondok az jó?
Én inkább büszke homofób vagyok. Az miért baj?
sanyi
2019-05-29 @ 15:28
Sok elnéptelenedő kanadai kisváros összes gazdasági problémáját megoldotta, hogy az összes zebrát és köztéri padot szivárványszínűre festették. A fűrészmalom ugyanúgy be van zárva, az házárak a föld alatt, de legalább a buziknak jó (lenne, ha lenne munkájuk).
botocska
2019-05-29 @ 11:54
Teljesen el vagyok fajozva, mert nem csak szüleimre, de nagy sőt dédszüleimre is
szeretettel emlékezem és örömöm lelem gyermekeim és unokáin létében is.
Teknős
2019-05-29 @ 12:23
Az Isten éltessen téged őseiddel, gyermekeiddel és unokáiddal együtt! Egy másik elfajzott! (Bár unokám még nincs, de jövőre már nősül az első gyerekem a tízből)
csakafidesz
2019-05-29 @ 12:28
Én is el vagyok fajulva, mert örömöm lelem a családomban. Amúgy olyan szívet melengető élmény amikor beállít az ember gyereke, hogy „Apa vettem neked egy sapkát, jó lesz a kobakodra.” Valahogy ez jobb érzés, mint amikor én megyek el -angolul- shoppingolni. A sapkát sem én választottam ki, de van valaki aki gondol rám, ha hidegebbre fordul az idő..
csakafidesz
2019-05-29 @ 12:20
” Az épp divatban lévő felfogás szerint az ember kizárólag társadalmi konstrukció. ”
Nos:
A képlet fordítva van. A társadalom az ami emberi konstrukció.
Prágában van egy szobor, a Lucera Házban található felakasztva.
https://vilagutazo.net/wp-content/uploads/2016/10/Vencel_David-Cerny_Praga-640×427.jpg
Nemcsak fordítva ül a lovon, de a ló is fordítva van, döglött lovon ül a vitéz. A liberálisok lova is ilyen döglött ló. (Tévesen fogalmaztam, mert sohasem volt, fantomlóra ülnek fel..)
doktor_hetes
2019-05-29 @ 13:21
Olvastam egy könyvet, amely kifejezetten a boldogságról szólt. A szerző nagyot nem alkotott. A végső konklúziója: „a boldogság az, amikor a dolgok váratlanul jobbra fordulnak”. A probléma szerintem az, hogy a szerző (és sokan mások is) összemossák a boldogságot az örömmel és az élvezettel. A boldogság szerintem valami tartós, nem pillanatnyi dolog – leginkább olyankor érezzük, amikor megbékélünk önmagunkkal és a világgal, és élvezzük, hogy szeretteink körbevesznek minket (ilyet a ballibsik soha nem fognak érezni, mert ők az egész világot akarják megváltani – akár akarja az, akár nem).
A boldogság csúcsa pedig a beteljesült szerelem, mert akkor a tartós és pillanatnyi örömök egyszerre vannak jelen 😉
Visszatérve a libsikre, szentelhetne egy bejegyzést a Mester Delhusa Gjon munkásságának. Igen, ő az a tolvaj, aki az összeállt a talán legnagyobb magyar gyűlölővel, az amerikai népszavás Bartussal, hogy most már egyesült erővel fikázzanak minket.
Tóth Lajos Balázs
2019-05-29 @ 13:30
Egykori barátom mondta, hogy annyi eszed sincs mint egy döglött hintalónak.
Angol professzorkám…
Sting
2019-05-29 @ 13:53
Az államnak nemzeti kincsként kell kezelnie a gyerekeket. Amíg úgy érzik az emberek, hogy a kormány a gyerekek érdekében cselekszik, örömmel tűrik szabadságuk vagy bármilyen más joguk korlátozását.
(Adolf Hitler)
Theo
2019-05-29 @ 18:38
Most jol megmondtad.
Neked ne is legyen, boldogan halj ki.
csakafidesz
2019-05-29 @ 19:39
Nem az államé a gyerek, de nem is a szüleié. Egy önálló ember, tőlem független, de mégis hozzám tartozik. Én is figyelemmel kísérem őt, és ő is aggódik, ha valami bajom van. Amikor a szívemmel bent feküdtem a kórházban bejött többször is. Mondta az orvosom, hogy ez jó, mert akit látogatnak a gyerekei azok sokkal hamarabb gyógyulnak.
Klárika
2019-05-29 @ 20:22
Marhaság. Még csak nem is döglött hintaló.
Nem kérek bocsit, mert itt az iskolapéldája a szándékosan gonosz manipulációnak vagy a manipuláltságnak (csak ezek lehetnek ostobák).
Mi köze van itt akárminek Hitlerhez? Az angol „tudós” nem emlegeti!
De igenis és egyfolytában emlegeti Hitlert a korrupt ballibsi szegmens a magyar családtámogatással kapcsolatban!
Annak pedig ez a lényege: A gyerek nemzeti és családi kincs. Amíg úgy érzik az emberek, hogy a kormány a gyerekek érdekében cselekszik, örömmel VÁLASZTHATJÁK a gyermekáldást.
A kapott támogatás pedig MENTESÍT jónéhány lemondástól.
Nem tilt el töle és/de nem is kényszerít megélhetési munkavállalásra.
Nem tilt el a gyerekek okozta boldogságtól és/de nem is kényszerít gyerekvállalásra.
Elvetemedettnek kell lenni, ezt a nagyon is világosan meggondolt, humánus programot szándékosan átértelmezni. Egyúttal újabb közéleti törésvonalat okozni a MI és a TI kirekesztés mentén.
csakafidesz
2019-05-30 @ 09:48
Klárika! A Fidesz kormány sem tekinti saját tulajdonának a gyerekeket. Abból indulnak ki, hogy a kormányok feladata a normális társadalom megerősítése, az emberek boldogulásának elősegítése. Mivel a társadalom nem normális és az emberek nem boldogak gyerekek nélkül, ezért segíteni kell a gyerekvállalást.
Dexter
2019-05-30 @ 09:55
Ha a kormány segíti a gyerekvállalást, miért menekülnek külföldre a fiatalok és miért születik EGYRE KEVESEBB gyerek??? http://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/gyor/nep/nep1903.html
csakafidesz
2019-06-01 @ 10:37
Mivan?
Kara Kozgun
2019-06-03 @ 04:46
PÓGÁROK MENNYORSZÁGÁBAN!
Az emberek nem akarnak megszületni. Az emberek elmennek innen, ha már élnek. nem házasodnak, óvakodnak az utódoktól! Sietnek meghalni, mert már nincs mód élni. Ady Haldoklunk 1906. “Vezető státusz férfiakról, előkelő politikusokról, társadalmi vezéremberekről, kedves, hízelgő elismeréssel szoktuk megállapítani, hogy nagy gazemberek” Ady, 1902, orr báb qurmány 2012—
Klárika
2019-05-30 @ 23:18
Dehát ki mondta, hogy a Fidesz kormány a saját tulajdonának tekintené a gyerekeket?
Ott az áll, hogy: „A gyerek nemzeti és családi kincs.” hiszen az ide-oda áradó szeretet, gondoskodás, izgalom, életben tartják azt az érzelmi és lelki doméniumot ami megörzi az embervoltot. Amellett rajtuk keresztül marad meg a nemzet, a saját nép, a hagyományok, amelyek ismert, bizalmas, nyugodt, légkört biztosítanak. Rajtuk keresztül tudom, remélem, hogy azt amit a felmenöim megvalósítottak az „tovább él” mint példa vagy bölcsen elkerülendö tapasztalat. Legalább is eddig.
Ha pedig a Fidesz nemzeti államot akar biztosítani a magyar népnek, akkor támogatja azokat, akik családot akarnak.
Kara Kozgun
2019-06-03 @ 04:50
Szarba vagytok! Mennyországotokban az igazhitű izraelitáknak se kell gyerek! Ne osztódjék a rablott vagyon, mint paraszti sorsban a főd!
Klárika
2019-05-29 @ 14:00
Köszönet, Ariszto!
( igaza van, ez csak egy pédája annak, hogy mennyire nö a mai angol tudósok „tudásbeli csalhatatlansága”. Egy trotty a nök boldogságáról; siratódal a nyomdaipar s a papír toleranciájáról )
Idézem:
„Legyen ez önmagam, s talán más néhányak számára némi megnyugtatás, hogy elmondhassuk:
Én szóltam.”
idirablo
2019-05-29 @ 15:37
„a házas nők csak addig vallják magukat boldognak, amíg a házastársuk is ott van, amint kimegy, bevallják, hogy életük „fucking miserable””
Ami annyit jelent, hogy társ nélkül boldogtalanok. Ezt eddig is tudtuk.
Jóska
2019-05-29 @ 16:25
Paul Dolan „professzor” úr rossz helyen hirdeti a gyermektelen nők határtalan boldogságát, hasznosabb lenne ha áldásos tevékenységét Afrikában végezné.
Klárika
2019-05-29 @ 18:21
El kéne küldeni táviratban ezt a javaslatot a nevezetesnek.
Végül is az afrikai nök boldogsága a meghatszorozódás fölé emelkedne!
Mi az az európai 0.9 – 1.2 x-höz képest?
Gijutsushi
2019-05-29 @ 16:26
Emlékezzünk az Aranyember filmváltozatának utolsó jelenetére. Apa és fia a Senki szigetén, és a kisfiú megkérdezi: – Mi az a boldogság, Édesapám? Az apa (magához szorítja, majd így szól): -Nézd, látod, ott egy lepke! Fuss, fogd meg Kisfiam! És az apa hosszan néz a szaladó gyermek után. Nos, például ez a boldogság (amit az ilyen áltudósok és szinglik soha nem tudnak meg)!
Magd@
2019-05-29 @ 17:13
Will Ferguson
„Glück” ist ein urkomisches Buch vom „lustigsten Autor Kanadas”, voller Ironie und hintergründiger Lebensweisheiten, schlägt es Seite um Seite verbale Kapriolen, der sich kein Lachmuskel entziehen kann. Bleibt nur zu hoffen, dass dies nicht das einzige Buch des Autors bleibt.
Will Freguson: Happines
Érdemes elolvasni , szem nem marad szárazon…
Rozsnyainé Valkó Etelka
2019-05-29 @ 18:34
Nagyon igaza van Arisztónak. A mai önző, elfajzott fiatalság csak a szeksznek és a drogoknak él! Ahelyett, hogy teljesítené kötelességét az állam felé 3-4 gyerek felenevelésével, hogy ne haljon ki a magyarság. Bezzeg Rákosi és Szálasi idejében a kötelesség volt az elődleges, nem az „önmegvalósítás” nevű nyugati hóbort! Azok voltak a régi szép idők! Csak úgy potyogtak a gyerkek a nemzeti érzésű asszonyokból!
csakafidesz
2019-05-29 @ 19:34
Nem kell ehhez „nemzeti érzés”, vagy rákosi meg miegyéb. Egyszerű emberi vágy, hogy legyen utódom. A férfiak éppen úgy örülnek annak, ha van gyerekük, mint a nők. Valahogy máskép élik meg az életet, más lesz a világ. Tudják, hogy van valaki aki az ő utódjuk, akit ringatnak amikor kicsi, oktatnak mikor nagyobb és felnőttként -mikor hazajön- boldogan látják a küszöbön. Akinek gyereke van annak teljesebb az élete, akinek nincsen az szánalmasan magányos lesz. Én sem látom sűrűn a gyerekeket, önállóak, külön család, de tudom, hogy vannak és néha el is jönnek. Karácsonykor igazi öröm, hogy ott ülnek mind az asztalnál, és ettől bensőséges az ünnep.
Theo
2019-05-29 @ 19:36
Ruhadék szerencsétlen véglény, te.
Theo
2019-05-29 @ 19:37
Mármint az Etelka nevű troll.
v
2019-05-30 @ 08:51
Erre gondoltál? ” Lánynak szülni,dicsőség, asszonynak szülni kötelesség!”
Ha a fityesz még sokáig marad hatalmon, nos khm, akkor az országot elöntik a fityeszes inszeminátorok és az utcán közlekedő nőket szagról fogják azonosítani,hogy ki fogamzás képes,és rögtön helyben az utcán fogják bebúgatni. Én a klárika, és a többi állítólagos nőszemély helyében meggondolnám a piacra menést bizonyos napokon.
bl
2019-05-31 @ 04:59
Hülye vagy.
Klárika
2019-05-29 @ 18:35
Most már csak az hiányzik, megtudakolni, hogy a ragyás agyú prof tisztában van azzal, hogy ötöle milyen boldogtalan lett a saját anyja?
Valszeg addig furdalta emiatt a lelkiismerete amíg felmondott a lelkiismeretnek mint olyannak s elüzte; majd kiböffentette az opuszt.
Theo
2019-05-29 @ 18:46
Csak megjegyeznem, hogy ugyanilyen okos ferfiak a szerencsetlen, kenyszeritett, narkora szoktatott kurvakat oromlanynak neveztek el…. Ez is igen eletszeru….
Naprózsa
2019-05-29 @ 21:53
Hú de sok megkeseredett vén boszorkány fordítaná vissza az idő kerekét, hogy családot alapíthasson! Ez a hedonista életfelfogás egyet takar csak:
Te annyira nem vagy értékes, hogy nem kellettél férjnek/feleségnek senkinek. Savanyú számodra, önző buta majom, a szőlő, irigyled mások boldogságát, ezért gyártasz teóriákat, hogy azzal takargasd saját kisebbrendűségi érzésedet.
Ezek a nők fiatal korukban sem kellettek tartós kapcsolatra vagy mert hisztérikák, vagy mert önzők voltak. Aztán ahogy elmúlt a fiatalság, ahol legalább pár órára, hétre még kellettek szexre valakinek, eszeveszett gyűlölettel fordulnak a normális nők és gyerekek felé, amitől aztán azok vén boszorkánynak tartják őket.
Aztán eljő a nap, amikor elbotolnak az üres lakásukban, s már csak akkor gondolnak rájuk a környezetükben, amikor szaglanak.
Ezért aztán érdemes volt, ugye, majmok?
Ti nem is tudjátok, milyen amikor az emberlánya szeme 27 év után naponta felcsillan, ahogy belép a hites párunk az ajtón, vagy mikor a gyerek ránk kérdez: „Jól vagy, anya, sokat köhögsz, ne hozzak valamit?”
Nincs az az utazás, gazdagság, karrier, macska, ami ezt akár csak részben tudja helyettesíteni.
csakafidesz
2019-05-30 @ 02:05
Pont erről írtam fentebb. Az európai emberek többsége vak erre. Már régóta az. Gárdonyi Géza ezt írta: „Akinek még soha nem fogta át a nyakát gyermeki kéz, akinek még soha nem mondta gyermek, hogy Apám, annak az élete bármilyen símán haladt, végig alagútban szaladt.”
Gárdonyi: Földre néző szem, égre néző lélek. Budapest, 1922.
Ha érdekel, itt fejezetenként is olvasgathatod:
http://www.boldogsag.net/index.php?option=com_content&view=article&id=38836:gardonyi-geza-egre-nez-lelek&catid=1302:a-teljes-elet-poezis-es-boelcselet&Itemid=986
Kara Kozgun
2019-05-30 @ 03:05
A nyomorúság, és a FIDESZ adófizetői, kizsákmányolhatói, mókuskerék továbbhajtói, újratermelése, valóban fontos! Sajnos, csak az eltartandók szaporodnak! Áldásos tevékenységük nyomán!
olszal
2019-05-30 @ 11:19
Meg az elnemvetélt anyák gyerekei. Mint te Kara Kozgun.
corvus
2019-05-30 @ 11:48
Aki szerint a szinglik boldogok akkor az nem látta még az én kedves feleségemet amikor 4 unoka van a láthatáron, ja és 40 év termése ez a helyzet, ahogy a mesékben jóban-rosszban, remélem több volt a jó!
Szőke ciklon
2019-05-30 @ 21:24
Nem kell ebben az ügyben politikáról, társadalmi elvárásról beszélni! Egyszerűen a természet törvényéről, a faj fennmaradás ösztönéről van szó. Az élővilág, azon belül az állatvilág minden teremténye ezt az ösztönt hordozza a génjeiben, ami alól egyedül az embernek nevezett emlős néhány példánya kivétel. Ezek ága természetesen ki fognak halni, ami jó is mert legalább nem szaporodnak, bár sajnos újratermelődnek. Szerencsére a normálisabb része gondoskodik a faj fennmaradásáról, és az ő esetükben a hab a tortán az az öröm, boldogság, igaz emberi érzések amit a megszületett gyermek jelent, amit ezek a szinglik sosem fognak átérezni. Ha nekik az jelenti a boldogságot, hogy csak magukról kell gondoskodni, hogy nem kell utódokkal bajlódni, rájuk költeni a keresetük, élvezzék a fiatalságukat, vásároljanak alkalmi partnert, de amikor megöregednek, magányosak és betegek lesznek, ne kérjék, család híján a társadalom segítségét, támogatását.
bl
2019-05-31 @ 04:57
Jó cikk és a címe is jó.
A boldogság a bennünk lévő irracionálisat is megbékíti. Tehát a boldogság nem lehet tudományos.
Elvárásvezérelt viszont lehet. A saját és környezeti nyomásaink elvárásai vezérlik.