A Kormányzó III
36„Egy ezeréves nemzet erkölcsi tőkéjével, a magyar föld őserejével és magyar nép lelkének keresztény hitével bátran nézünk szembe a jövendővel.”
Horthy: A magyar nemzethez! Kiáltvány 1920.
Nagyanyám története szerint azt, hogy Magyarország belépett a háborúba 1941.június 27-én, a másnapi újságból tudták meg. Nagyapám, aki tanyasi tanító volt, lévén nyugdíj nélküli nyugdíjas katonatiszt, leült az ebédlőasztalhoz egy demizson borral, hogy gondolkozzon a világ állapotáról. Segítségként magához vett egy afféle iskolai atlaszt, melyen fel volt tüntetve az egyes országok lakossága, területe és szén, valamint acéltermelése. Egy darab papírra, gondosan két oszlopba rendezve felírta a németek és szövetségeseik adatait és az ellenségét, majd összevetette őket. Elnézve az eredményt indignálódva csak annyit mondott: „Végünk van.” És ivott rá egyet. Számukra így kezdődött a világégés és tartott a tanyasi iskolától a doni poklon át a Népbíróságig.
Mikor Horthy politikai pályáját értékelik, előbb-utóbb eljutnak Magyarországnak a II. világháborúban játszott szerepéhez. Szemére hányják az országvezetésnek, hogy miért lépett be a háborúba és miért kellett kiküldeni a doni hadsereg rosszul felszerelt és rosszul kiképzett katonáit az orosz pusztákra.
Azok, akik főbenjáró bűnnek tekintik ezt – és mindenek előtt Horthy bűnének – jó néhány dologról nem vesznek tudomást.
Mindenek előtt, a kommunista történetírás hagyatékaként fennmaradt egy olyan beállítása a Szovjetuniónak, amely ártatlan áldozatnak tünteti fel azt. Nem volt ártatlan. Sztálin maga is támadó hadműveletet tervezett Németország ellen, ezért volt gyakorlatilag az egész hadserege nyugat-Ukrajnában. Továbbá a támadás idejére már a kommunista csapatok agresszív hadjáratokban elfoglalták Lengyelországot, megcsonkították Finnországot, annektálták a balti országokat. A megszállt területeken a GPU brutális kegyetlenkedésbe kezdett, melyek semmivel sem maradtak el az SS Sonderkommandóktól. Elég talán csak Katynra és az ott lemészároltakra gondolni.
A Szovjetunió borzalmas kommunista berendezkedése semmiben sem maradt el a hitleri Németországtól. Sőt. Nem véletlenül mondta Churchill, hogy szövetséget kötöttünk az ördög ellen a Sátánnal. Nekünk, magyaroknak pedig a legrosszabb rémálmunk volt a szovjet segítséggel uralomra jutó kommunista rablógyilkosok újabb országlása, mi már tudtuk milyen az.
Hogy ez a félelem mennyire volt megalapozott, azt tanúsíthatja az elkövetkező hatvan év.
Mikor a hadüzenetről gondolkodunk, figyelembe illik venni azt is, hogy 1941-ben Európa legyőzötten hevert Németország lábai előtt, a messzi északon lévő Narviktól Kréta szigetéig. Mindezeket az országokat a Wehrmacht néhány hét alatt taposta el, példátlan technikai és taktikai fölényről téve tanúságot. Nagyon kevesen adtak esélyt az oroszoknak, nagyapámon kívül. A német csapatok, a háború első napjaiban, néhány nap alatt több száz kilométert haladtak előre Ukrajnában, megsemmisítve, bekerítve százezres szovjet seregeket.
Nem tűnt túl kockázatosnak részt venni ebben a háborús kalandban.
Magyarország válaszút előtt állt. Felkészületlen hadseregével belép a németek oldalán a háborúba, vagy távol tartja tőle magát, kockáztatva az egyre monomániásabb Hitler haragját. Amint az utóbbi ötszáz évben annyiszor, az ország a rossz és a rossz között választhatott.
A fő ellenség, Románia a németekkel együtt lépett be a háborúba és próbált minél előnyösebb pozíciót kiharcolni agyőzelem utáni osztozkodáshoz. Tiso Szlovákiája – a másik ősellenség – már június 23-án hadat üzent. Talán az sem volt elhanyagolható körülmény, hogy Antonescut – a „Vasgárda” parancsnokát és román vezért – Hitler kifejezetten kedvelte, ellentétben Horthyval.
A hadsereg, élén Werth Henrik vezérkari főnökkel, egyértelműen háborúpárti volt és siettették a belépést, román és szlovák példára és várható előnyökre hivatkozva. Ezek után következett a máig sem tisztázott a kassai bombázás. Az esetet Horthy casus belli-nek tekintette és az ország hadat üzent a Szovjetuniónak. Elsietett lépés volt, kétségtelenül.
Magyardország – már csak földrajzi helyzeténél fogva is – nem kerülhette el a háborút.
A függetlenséget sem Hitler, sem Sztálin nem vette komolyan. Bulgária például nem vett részt a háborúba, ennek ellenére, mikor 44-ben a szovjet csapatok a határra értek, Sztálin hadat üzent nekik és kommunistákra cserélte a kormányt. 41-ben még lehetett volna húzni az időt. Hogy aztán mire mentünk volna vele, kevesebb vagy több halottat sirathatnánk az nem tudható. Sorsunk végül, így is, úgy is egy papírszalvétára rajzolt térképvázlattal dőlt el.
A háború alatt megmerevedtek a kényszerek. A magyar külpolitika és katonapolitika mozgástere folyamatosan szűkült, egyre inkább alávetettje lett német igényeknek. A kormány, élén Horthyval, kénytelen volt belátni, hogy a németek elveszítik a háborút és ezzel Magyarország is katasztrófába sodródik.
Az áldozatok száma nőtt, a Kormányzó is elveszítette a fiát.
A szövetségesek minden közeledési kísérletet elutasítottak és Sztálinhoz küldték a magyarokat oda, ahová a legkevésbé szerettek volna menni. Horthy és a magyarság legrosszabb rémálma látszott megvalósulni a bolsevista Szovjetunió – ahol ugrásra készen vártak a kipróbált hazaárulók hordái – döntőbíró lett országunk sorsában.
Ebben a helyzetben próbálkozik meg a kiugrással, amely meghiúsul, miután hibás alapelvből kiindulva próbálják megvalósítani. A hibás alapelv pedig azt volt, hogy a hadsereg főtiszti kara hűséges a Kormányzóhoz és az országhoz. Nem így volt. A németek előre tudtak mindenről, a katonai parancsnokok pedig tétováztak, vagy nyíltan ellenálltak. A németek pedig bevonultak, megszállták az országot. Megindultak a vonatok a vidéki zsidókkal a táborok felé.
Még ebben a helyzetben is Horthy megtett mindent, amit az ország számára hasznosnak vélt.
Így vezényelte Koszorús ezredes páncélosait Pestre, megakadályozandó a Budapesti zsidóság elhurcolását. Végül fia elrablásával zsarolva lemondásra kényszerítették és megnyílt az út Szálasi előtt, akit egyébként Horthy börtönbe vettetett szélsőséges nézetei miatt. Horthyt a családjával együtt Németországba deportálták, ott érte meg a háború végét. A háború után soha fel sem merült, hogy vádlottként idézzék bármely törvényszék elé, miközben idehaza, az ún. „Népbíróság” jóvoltából ugyancsak sok dolga volt az akasztófának.
Életét végül a portugáliai Estroil városában fejezte be. Emigrációjában azok a zsidók támogatták anyagilag, akik tisztában voltak vele, hogy neki köszönhetik az életüket.
Nagy ember volt.
Nem ő tehet róla, hogy vészterhes időben vette át az ország kormányát és éppoly vészterhes időben vették el tőle. Célja a magyarság egyesítése, az elszakított országrészek visszaszerzése csak rövid időre valósult meg.
Mindent megtett, hogy a nagyhatalmak játékszerévé vált országot szilárd partok felé vezesse. Nem sikerült. A háború elveszett és vele a magyar remények. Sem a kitörésében, sem a befejezésében nem játszottunk a lábjegyzetnél nagyobb szerepet. Sodort az ár bennünket és Horthy megpróbált a víz felett maradni és közben megőrizni az ország, a nép tisztességét is.
Csak az szidja, aki tudott volna jobb alternatívát is!
A háború után aztán mindenféle szennyet hánytak a nevére, és folyik ez a mai napig is. Könnyen tehették, nem tiltakozhatott és akik tiltakozhattak volna, azokat is elhallgattatták. Ideje lenne tisztára mosni a nevét, mert még egyszer mondom: akié a múlt azé a jövő.
legyetek
2017-07-04 @ 16:53
Szép és hasznos ez a sorozat. Köszönjük.
Alex
2017-07-04 @ 17:13
Tökéletes, helyes elemzés Aristo cikke. A háború egyébként is elveszett volna a számunkra, mert a magyar haderő 1941-ben harmatgyenge volt. Nevetségesen alul motorizált sereg. Apám először kerékpáros futás volt, szinte mindegyiket kilőtték. Később gépkocsira került (volt jogosítványa) és teherautókat vezetett. mesélte, hogy lovaskocsik is voltak kint a fronton.
Alex
2017-07-04 @ 19:06
jav. kerékpáros futár
(A kerékpárokat félév múlva motorbiciklikre cserélték, akkor Puch motorokkal vitték ki a parancsokat az egységekhez. Rádiót, telefont nem lehetett használni azt lehallgatták.)
Undok
2017-07-04 @ 17:57
Mindenfele iras helyett tobbet beszel a dolog hogy
Horty a zsidok penzen elt halalaig
Sztalint nagyra tartotta Hortyt, o mondta a nurnbergi per kapcsan: – Hagyjak beken azt az oregembert!
fran
2017-07-04 @ 18:02
Nagyjából hasonlókat gondolok Horthyról, mint aristo. Néhány dolgot jegyeznék meg. Nem tudom, miként dolgozzák fel azok a jobboldaliak,akik még a Magyar Nemzetnél dolgoznak, hogy Romsics olyanokat nyilatkozik, mint amit. Tudom, hogy a magyar történelem a nagy pálfordulások történetének sorozata. De ez most kicsit meglepett.
Miért említem ezt? Mert ugye a cikkben Romsics leírja, hogy először a 18-19-es forradalmokat kutatta, majd tért át már a Kádár rendszer alatt a Horthy-korszak kutatására. Milyen volt ennek a korszak történelem oktatása. Már akkor is érdekelt a történelem és némi kritikával kezdtem figyelni az ott hallottakat, elsőként mikor Marx nézeteit tanultuk, amikor leírta, hogy műkődik a kapitalizmus, nem értettem miért olyan nagy teljesítmény, amit leírt. S láttam, ha tisztességes az ember, aki működtet egy nagy céget, akkor sok emberrel tesz, tehet jót. Majd mikor azt próbálták elhitetni, hogy Görgey áruló volt, akkor tudtam, hogy hazudnak nekem és nem elsősorban a tanárom. Majd sok tapasztalat révén eljutottam oda, hogy amit nekem a történelemről tanítottak hazugság és szándékos hazugság. Miért fontos ez? Mert én baloldali történetírónak nem hiszek, mert ez a tapasztalat. Nyilván nem tudom, mikor miben, de azt hogy hazudnak igen. S véleményük, tényközlésük mindig kérdéses a számomra. Azt gondolom, hogy a jobboldalon ez egy általános tapasztalat. Ez nagyon nehezíti Horthy megítélését. Mert a szándékos hazugságok, saját családtörténetek, szemtanúk történetei közül kell kiválogatni az igazság magvait. Nem könnyű. Ezért nem ítélem el, aki gyűlöli Horthyt mert a Don-kanyarban vesztette el az apját. Őket könnyebben elviselem, mert ők nem pénzért és hatalomért döntöttek afelől, hogy mit gondolnak és írnak Horthyról. És ezért nincs igaza Romsicsnak, nem lezárt a Horthy korszak megítélése és történelmi áttekintése, mert még a szemtanúk köztünk vannak. S ezt Romsics pontosan tudja és mégis szembemegy a történész szakma működési metódusával. S hitelteleníti el magát mint történész.
Alex
2017-07-04 @ 18:17
Egy dolog a történelmi tények, események projekciója, más dolog az értékelés. Az értékeléseik során anno Dózsa Györgyből is népvezért csináltak a kommunistáink.
magyar
2017-07-22 @ 09:28
„Ezért nem ítélem el, aki gyűlöli Horthyt mert a Don-kanyarban vesztette el az apját. ”
Magyar ember nem gyűlöli Horthyt azért, mert a Don kanyarban vesztette el az apját. Azért se gyűlölte a hazája vezetőit, ha az I.vh.-ban vesztette el. Magyar embernek a haza volt a második. Isten, Haza, Család.
A zsidó munkaszolgálatos gyereke gyűlöli Horthyt.
medvefalvy
2017-07-04 @ 18:53
Köszönettel
Hirundo
2017-07-04 @ 18:59
Köszönjük, Aristo!
canalis csende
2017-07-04 @ 19:42
Csak egy kis megjegyzés: Antonescu soha nem volt a vasgárda parancsnoka. Ez kb. olyan mintha Horthyt a nyilasok vezetőjének neveznék. Nem védem sem Antonescut sem a románokat, de Antonescu egy katona volt, aki megpuccsolta a királyi diktatúrát, keményen leszámolt a vasgárdával és emellett teljesen átadta az ország olajtartalékait a németeknek, stb, stb.
Gáspár Anett
2017-07-04 @ 21:03
Kísértetiesen hasonló időket élünk. 🙁
Gáspár Anett
2017-07-04 @ 21:06
„miként dolgozzák fel azok a jobboldaliak,akik még a Magyar Nemzetnél dolgoznak,”
Tisztességes, gerinces ember nem dolgozik a MN-nél.
Kristina Alexandra
2017-07-04 @ 21:19
Tucatnyi Horthy elemzést olvastam könyvek és értekezések írták meg ennek a nagyszerű
magyar embernek a munkásságát és tragikus életrajzát.
Számomra mindig is egyértelmű volt, hogy Horthyt szerette és szereti ma is a magyar nép, a többi nem számít!
Köszönet ezért a remek írásért, ami egy drága nagymama és nagypapa történetét is tartalmazza, ez rendkívüli élménynek számít számomra!
Az egész történet szépségét az adja meg, hogy Orbán Viktor is állást foglalt és elismerte Horthy egyértelmű pozitív jelentőségét és nem csak a negatívumokat, amik sokszor hazug módon kreáltak, mert ránk kényszeritették!
Végre elkezdtünk felállni és emberré válni, bízom a folytatásban, de hosszú az út és nem adják ingyen!
Végezetül, külön öröm számomra, hogy többségében remek magyar emberek írtak ide!
„Egy ezeréves nemzet erkölcsi tőkéjével, a magyar föld őserejével és magyar nép lelkének keresztény hitével bátran nézünk szembe a jövendővel.”
Köszönöm Aristo!
István
2017-07-05 @ 09:03
Nincs az a pozitivum ami elfeledtetné hogy 1 millió magyar halála szárad a lelkén.
Kaktusz
2017-07-04 @ 21:22
Jó írás csak így tovább. Rehabilitálni kell Horthyt mindenképpen.
tango47
2017-07-05 @ 12:43
Inkább óvodásokat etess a hülyeségeiddel! Ők talán még hisznek majd neked.
My View
2017-07-04 @ 21:59
Egy lavade-póz megjárna neki.
Lavade and Capriole
https://www.youtube.com/watch?v=aMB0QTDbNjU
Magd@
2017-07-05 @ 12:03
Levade-póz, én is szoktam melléütni, sajnos.
De nagyon is illett hozzá.
My View
2017-07-05 @ 21:17
Lavade-póz –> Lavade póz
(elpötyentés)
Kristina Alexandra
2017-07-04 @ 22:34
Romsics Ignácnak sokan nekimentek szerintem méltatlanul, pedig igazság az csak egy létezik, ezt írta le Aristo is és szerintem Romsics előadásai és írásai is szakszerűek!
Mérnök vagyok, nem író és történész és megérzem a csalárdságot és hazug szándékot!
Ha Romsics sem elég, akkor felhozom Prof. Dr. Bokor Imre ragyogó írását példának!
Íme: http://www.irodalmilap.net/?q=cikk/horthy-es-zsidokerdes-5
”ÖSSZEGZÉS: A megcáfolhatatlan tények (és bizonyítékok) magukért beszélnek! Ez az összeállítás nem Horthy védelmére készült, hanem kifejezetten azok ellen, akik antiszemita, rasszista, fasiszta vagy nacionalista címkék ragasztgatásával akarják vélt igazukat bizonygatni, és másokat megfélemlíteni (fenyegetni). Ehhez az elemzéshez tartozik az is, hogy egyes Hitlerrel, Göringgel, Sztalinnal vagy Horthyval együttműködő zsidók semmit sem tettek a zsidóságért és most nagy hangerővel magukról akarják elterelni a figyelmet, de azok száma még több, akik mások tragédiájából folyamatosan hasznot akarnak húzni.
Ezek az „agitátor” típusok már évezredek óta ezt teszik: gyűlöletet szítanak az emberek körében, és beláthatatlan kimenetelű incidensek katalizátorai, amelyek mérhetetlen károkat okoztak és okoznak ma is, mind a normálisan gondolkodó zsidóságnak, mind pedig más nációknak.
Jól meglennénk nélkülük!”
Alex
2017-07-05 @ 00:31
Nézzük akkor az idézett Bokor Imre egyik kitételét:
„Egy másik, kissé részletesebb levélben A.W.G.Randall azt írta, hogy „…a zsidók szemszögéből az egyetlen remény az volt, ha a magyarok azt választanák, hogy nem lépnek addig, amíg gyakorlatilag biztossá válna, hogy a németek nem képesek reagálni”
Nos: Egyértelmű, hogy a reakció minden kilépési kisérletre brutális lett volna. Ugyanis az Anschluss után Hegyeshalomnál húzódott a Német Birodalom határa. Itt Magyarországon a megszálló és harcoló német csapatok közvetlenül a Birodalmat védték.
Kristina Alexandra
2017-07-04 @ 22:39
„Egy lavade-póz megjárna neki.”
Meghajtom öreg fejemet, mert ez remek volt!!!!
100km
2017-07-05 @ 08:31
úgy látom, hogy nem szabadott volna lemondania (a történtek ellenére sem), de azt is belátom, hogy ez érdemben (valószínűleg) nem változtatott volna semmit.
nem szabadott volna lemondania … de ennél terhelőbbet nem nagyon tudnék mondani róla….
magd@
2017-07-05 @ 09:44
„A hibás alapelv pedig azt volt, hogy a hadsereg főtiszti kara hűséges a Kormányzóhoz és az országhoz. Nem így volt.”
…”Hányszor támadt tenfiad
Szép hazám, kebledre,
S lettél magzatod miatt
Magzatod hamvvedre!”…
Amúgy a két egyén, az egyik a facebookon, a másik a Hozzászólásokon, megjegyzéseire nem érdemes reagálni. PROVOKÁTOROK teljesen nyilvánvalóan, még olvasni sem érdemes, kár az idôért. Meggyôzni egy provokátort úgysem lehet.
rk
2017-07-05 @ 15:47
Méghozzá a legrosszabb fajtából: a homo fiztetikusz provokaliszból.
És csak azért bosszant, mert számomra jó érzés Aristo-t olvasni. Néha felemel, néha megnevettet. Jó olvasni az értelmes hozzászólásokat. és akkor jön a homo provokalisz.
Miért fáj nekik, ha egy kicsit jól érezzük magunkat?
Aladin
2017-07-05 @ 11:48
Horty egy elismerést érdemel a magyaroktól, hogy másnak ez nem tettszik az az ö bajuk. Egy politikus nem mindenkinek tettszik ez igy van, de nekünk ö speciálisan tettszik. Ezzel a kormánnyal az élén még megérjük, hogy budapest föterén élet nagyságú szobor lesz Hortiyrol.
Karácsony Márti
2017-07-06 @ 11:59
Az ötvenes években jártunk általános iskolába. Felnőtt korunkig csak rosszat tanultunk és olvastunk Horthyról. Később kiváncsi emberekként azonban aminek csak tudtunk, utána olvastunk. Érdekes, hogy mi elég jól megértettük az ő szerepét és személyét. Nálunk jelentősen fiatalabb korosztály azonban vadul fasisztázik, antiszemitázik, anélkül, hogy valaha is utána olvastak volna, valójában ki is volt Horthy és mi történt. Ugyanez érvényes sok más történelmi alakra is. Pl. Mindszenty biboros. Annyira elhisznek és elhittek mindent nagyon sokan a fiatalabb és még fiatalabb korosztályokban, hogy pl férjem unokaöccse feleséggel együtt nem volt hajlandó az esztergomi bazilikában lejönni a kriptához, ahol Mindszenty van eltemetve. ?!?!?!? Nagyon nagyon elkeseritőnek találjuk, hogy a magyar nép még mindig itt tart, ami a múltat illeti, nagyon lassan megy a rendcsinálás, sötétség a fejekben és passziv érdektelenség a fiatalság részéről, tisztelet a kivételnek. Persze komoly akadályok vannak. Ilyen hazaáruló „elitje” és ellenzéke nincs még egy országnak. A kormány kitüntetheti és pénzelheti őket, ahogy akarja… csak nem érnek el vele semmit. Lásd az oszkárokat és az aranymedvéket…csupa kormány- és magyarellenes kapta, de erről meg sem szabad nyikkanni, még jobboldali körökben sem! Minden esetre jó és fontos, hogy legalább igyekeznek rendbe tenni, megváltoztatni a történelemhamisitás átkos maradványai miatti agymosott állapotokat. Talán majd lesz egy új nemzedék, de ha a kockásingesek tovább garázdálkodhatnak, akkor baj van, az általánostól egészen az egyetemekig, mivel kinevelik az „utánpótlást”. Lásd pl. az „igazság”szolgáltatást. Jövője csak azoknak van, akik tisztelik és ismerik a múltat, de nem a meghamisitott, átirt történelmet.
Alex
2017-07-06 @ 12:40
Filozófiai síkra terelve a kérdést. Létezik-e objektív igazság, pontosan visszatükrözött valóság és végül létezik-e torzításoktól, horribile dictu: sallangoktól, hazugságoktól és hamis mítoszoktól mentes objektív történetírás?