A szürkeállomány I.
26„Ugyan meddig élsz még vissza, Catilina, a türelmünkkel?
Meddig űz még eszeveszett dühöd gúnyt belőlünk?
Mely határig hányja-veti magát zabolátlan vakmerőséged?”Cicero: Catilina ellen
Ahogy telnek-múlnak az évek, a hajdanvolt SZDSZ – a szürkeállomány – prominensei egyre biztosabbak abban, hogy országlásuk feledésbe merült és újra idejét érzik véleményük kifejtésének, akár érvényesítésének is. Magam őszintén remélem, hogy vagyunk még elegen, akik emlékezünk dicsőséges uralgásuk korára. Bizonyára sokan vannak – mert tényleg múlnak az évek – akik nincsenek így ezzel. Számukra és általában az emlékezés kedvéért, néhány tollvonással felvázolnánk pár portrét a szürkeállomány birtokosairól.
Az arcképcsarnok első portréja a régi manikűrös família sarját, Bauer Tamást ábrázolja a maga teljes fényében. A família eredete a távoli, ködös Galíciába vezet (ez nem kódolt zsidózás, oka van a megjegyzésnek – később megmagyarázom). Nagyatyja – az ősz grand seigneur – a felettébb romantikus zsák és madzag-kereskedelemmel foglalkozott, a haza üdvére, természetesen. Ezt unta el fia, az ifjú Miklós, hősünk papája aki állítólag „Bem apó” álnéven ellenálló is volt – bár hősi cselekedeteire csak ő emlékezett – és lépett be a baloldali humanizmus fáklyavivői közé az ÁVH-ba, feleségével, hősünk édesanyjával Schönberg Judittal együtt. Mondják, szép pár voltak.
Az ÁVH-ban elsősorban az őrizetesek körömápolásával bízták meg, ami roppant felelősségteljes munka volt. Hogy a mama mit csinált, az nem tudható, talán a kávét vitte a munkában megfáradt elvtársaknak. Voltak persze pipogya ápoltak is, akik belehaltak a gondoskodásba, de a proletariátus ellenségei már csak ilyenek. Ő azonban szép kort ért meg, 87 éve korában érte a halál, ágyban, párnák között természetesen.
Halálakor neki speciel az összes körme megvolt.
Hősünk, Tamás a gazdasági dolgokhoz vonzódott inkább, bizonyára a zsákos-gének hatására, és közgazdaságot tanult. Ami nem volt nehéz, tekintettel a papa múlhatatlan érdemeire. Diplomaszerzése után tudományos pályát választott, nem süllyedt a termelés hétköznapi gondjai közé. Ez – minden bizonnyal – a szocialista ipar egyik legnagyobb szerencséje. Karrierje töretlen volt bár egyszer kirúgták a pártból, viszont a Hazafias Népfront országos tanácsának tagjává is megválasztották, külföldi egyetemeken tanított közgazdaságot, gondolom ez a kapitalizmus összedöntésére szőtt KGB-s projekt része volt.
A késő-kádári uralkodó „elit” sok más csemetéjéhez hasonlóan ő is „ellenzéki” lett. Ez roppant mókás és teljesen veszélytelen döntés volt, hiszen akiknek a diktatúra nevében üldözni, elítélni, bebörtönözni kellett volna őket azok a saját szüleik, rokonaik és üzletfeleik voltak. Nem is csuktak le közülük egyet sem, mert hát holló a hollónak nem vájja ki a szemét.
Az „ellenzék” – a gondoktól megőszült rablógyilkosok fiai, unokái – jó szimattal vette észre, hogy a ’45 után elrabolt javakat immár megőrizni kell valamiképpen, mert fordulni látszik a történelem kereke és nem akartak alá kerülni. „Mindennek meg kell változni, hogy semmi sem változzon.” mondotta a derék Talleyrand, Beneventó hercege, akitől láthatóan sokat tanultak. A rendszerváltozás körüli zavaros időkben megalakították az SZDSZ-t, hogy azután egészen 2010-ig hol elől, hol hátul állva a maguk szájíze szerint alakítsák a magyari rögvalóságot.
Olyan is lett.
A kezdeti vad és álságos antikommunizmus után, amivel oly sokak gyanakvását altatták el, hamar visszatértek a haladás kebelére és együtt vasalták be rajtunk pillanatnyi ijedelmük árát. A zsákos dinasztia legifjabb tagja természetesen vezető szerepet játszott az események ilyetén alakulásában. Nem is csoda, a sajátjait védte. Bármely normális országban, ahol kicsit is tekintettel vannak az igazságra, ősz szüleit hosszú börtön, vagy az akasztófa várta volna. Ezzel szemben, nálunk az idősebb Bauerra egy jól fizető ügyvédi iroda várt. És ebben fiacskájának és elvbarátainak óriási szerepe volt. Ügyvédként – gondolom – az ártatlanokat és a gyengéket védte, ahogyan szokta. Fiacskájára pedig a bukás után a DK várt és elmondhatjuk: ott is a helye.
Bauer még most is annyira biztos a dolgában, hogy legutóbbi művében, „A bővített Lánczi-doktrína” címűben – bevallom ez ingerelt írásra – azt találja mondani, hogy: „Kétségtelen, hogy a második világháború utáni tulajdonosváltási hullám is értelmezhető lopásként, mind a földosztás, mind az államosítás, bár akkoriban nemzetközi tendencia volt ez is, az is”. Azt kell mondjam, nem „értelmezhető” annak, hanem az volt. Majd: „…amelyet Európa-szerte elfogadtak, egyfajta társadalmi igazságtételnek tekintettek, és – ami fontosabb – nem járt az akkori politikai vezető réteg személyes gazdagodásával.”
Az hogy Európa-szerte elfogadták, az igaz, de azért, mert nem mertek, vagy nem akartak Sztálinnal és közép-európai hóhéraival újat húzni. Személyes gazdagodással pedig tényleg nem járt, hiszen a cselédlakásból a Kistarcsára kitelepítettek villáiba költözni csakis elszegényedésnek tekinthető. Bizonyára. Az „akkori politikai vezető réteg” szörnyű körülmények között tengette életét és mindezt csak azért, hogy a nép boldogulhasson.
Egy ország sajnálta őket.
És itt kanyarodtunk vissza Galíciára. Mert azt, hogy valakinek a megérkezése után három nappal pont annyija legyen, mint azoknak a családoknak, akiknek évtizedeik, évszázadaik voltak a gyarapodásra, annak a kezét nem az igazság vezeti, hanem rablás szándéka. Nem véletlenül közülük kerültek ki a kommunisták, és nem a derék pesti molnárok vagy a törökbálinti kereskedők közül. Azoknak villáik voltak és azok Kistarcsára költöztek az igazság nevében, hogy Bauerék mindezt ne lopásnak érzékeljék.
Itt van hát egy alak, aki a mai napig „egyfajta társadalmi igazságtételnek” tekinti a rablást.
Nem csoda, hogy a privatizációt is annyira szerette. Nem érez sem szégyent, sem megbánást és annyira hülyének néz bennünket, hogy már elfejtettük őt és az egész famíliát. Tényleg, meddig él még vissza türelmünkkel?
legyetek
2016-06-05 @ 13:27
Kedves Aristo: „elszegényedésként tekinthető”
vagy: elszegényedésként értelmezhető;
vagy: elszegényedésnek tekinthető.
Az szdszhez és bauerhez: egyrészt nem felejtünk, másrészt a
döglött oroszlánt is rugdalni kell, amíg csak el nem kopik
a cipőnk, sőt még azután is.
Alex
2016-06-05 @ 14:21
A döglött oroszlán rugdosása teljesen improduktív tevékenység. Annak idején a számonkérés elmaradt. Már a Kádár korszakban elmaradt, mert az egykori államvédelmiseket jólfizető civil pályákra terelték, pl. színházigazgató lett belőlük, stb. Amikor a rendszerváltás jött, akkor már nyugodt képpel mondhatták, hogy kérem én a könyvterjesztésben dolgozok harminc éve, kétszer kaptam kiváló dolgozó plecsnit..
legyetek
2016-06-05 @ 15:56
Helyesbítek: a döglöttnek LÁTSZÓ oroszlán rugdosását nem szabad
abbahagyni. A döglött oroszlán rugdosása valóban improduktív,
azonban a rúgótechnikát igen jól karbantartja, garantáltan szükség
lesz még rá valamikor.
heroes_never_die
2016-06-05 @ 15:50
„másrészt a
döglött oroszlánt is rugdalni kell, amíg csak el nem kopik
a cipőnk, sőt még azután is.” 😀 😀 😀
Erdő Géza
2016-06-18 @ 00:40
Nem döglött az, csak bebújt a barlangjába. Bauer is tanácsadó Gyurcsánynál. Hiszem, hogy az előtérből visszavonult szdsz érdeke volt, hogy Gyurcsány szétverje az MSZP-t, majd nyugdíjba küldjék a kivénhedt, fogatlan őshüllőket: Lendvait, Kovácsit, Ájem Mónikát stb.
Alex
2016-06-05 @ 14:14
Khm. Én megértem, ha valaki szívből utálja Bauer Tamást, de ennek talán nem ilyen formában kell nyilvánosságot kapni. Mellesleg én sem szeretem, egy beképzelt alaknak tartom. Az apja tetteiért azért mégsem rajta kell a port elverni.
Vén Csataló
2016-06-05 @ 15:44
De bizony hogy el kell verni rajta a port, mert Bauer Tamás pontosan ott folytatta, ahol a gyilkos apja apja abbahagyta, csak – ahogy Clausewitz mondotta – „más eszközökkel”. Ami a magyargyűlöletet illeti tökéletes a történelmi folytonosság a Bauer családban. Ezenkívül sosem hallottam, hogy Bauer (vagy akár Pető) valaha is elhatárolódott volna az apjától (miközben ezek a trógerek naponta szólították fel a magyar politikai élet egyéb szereplőit elhatárolódásra!).
Pedig ha az emberenek egy gyilkos pribék az apja, na ebben a speciális esetben maximálisan elvárható az elhatárolódás (ld. Hobó!). Ha politikusi pályára adja a fejét az illető – akkor pedig nyilvánosan kötelező! Persze nem az SZDSZ-es körökben. Ők egyenlőbbek. Rájuk nem vonatkoznak a saját elhatárolódási szabályaik. Legalább is – amennyire szánalmas intellektussal próbálták itt fújni a passzátszelet – azt hitték hogy nem.
Alex
2016-06-05 @ 20:28
Csatalónak igaza van, mert még sem a bauer sem a pető nem mondta, hogy bocsi, én elítélem azokat akik a kommunizmus ürügyével szörnyűségeket követtek a jólszigetelt pincékben.
Gullwing
2016-06-05 @ 15:45
Hát nem az apja tetteit kéri senki sem számon rajta, ha nem az övét. És elhiheted van mit. És az a legkevesebb hogy beképzelt.
legyetek
2016-06-05 @ 16:04
Nem Bauer volt az, aki a dohánylobbiért küzdött foggal-körömmel
a parlamentben? Mert, ha igen, akkor neki bizony a jó kurva
édesanyját. És akkor most már össze is van csomagolva
a szüleivel, legalábbis az anyjával.
[bocs]
legyetek
2016-06-05 @ 16:18
pl:
„Hadd tegyek hozzá még valamit: amíg van a dohányáruknak piaca – márpedig van piaca -, amíg a dohányzók sokféle dohánytermékbõl választhatnak, addig nem lehet kizárni azt, hogy ezen a piacon reklám is legyen. Nem azért, mert ez a dohánygyárak érdeke, hanem azért, mert ez a dohányosok érdeke is, hogy õk választhassanak, és a választásuknál a reklámot is figyelembe vehessenek.”
Tangoo47
2016-06-06 @ 19:26
Sokan – úgy érezve, hogy ez így igazságos – függetlenítenék a gyereket az apák bűnétől, holott az apák által elkövetett bűnök (lopott holmi, befolyással való visszaélés) nagyban segítették az utódok érvényesülését.
Rebeka
2016-06-05 @ 14:45
Bauernek nincs politikai jelentősége. Az Orbán-kormány viszont 6 éve rombolja a jogállamot és fosztogatja a közvagyont. Miért nem velük foglalkozik a szerző?
Gullwing
2016-06-05 @ 15:48
Szerintem te mint ballibcsi bérenc lapulj mint szar a fűben. Ha egy szer megtörténik az elszámoltatásotok, annyi kötél meg lámpavas nem lesz mint amennyire szükség lenne.
legyetek
2016-06-05 @ 16:02
Rebi Néni! Lopni nem szabad, ebben egyetértünk. Valamiért azonban
több jut az embereknek, mint annak előtte. A 2×2/3-on talán el
kéne gondolkodni: mi lehet az oka? Mert, hogy az emberek nem
hülyébbek, mint 2010 előtt az biztos.
Alex
2016-06-05 @ 20:29
Forduljál fel légyszíves, az összes orbánellenessel együtt.
Vén Csataló
2016-06-05 @ 15:32
Vagyunk még elegen. És mindig el fogjuk mondani, hogy a rendszerváltás utáni Magyarország legkártékonyabb, legszemetebb csoportosulása a Kádár ultrabalos ellenzékéből magát liberálissá maszkírozó SZDSZ volt.
Olyan fontos „vívmányokat” köszönhetünk nekik, mint a nyilvános magyargyűlölet, a nemzeti érzelmű és elkötelezettségű honfitársaink antiszemitázása, nácizása, a fasisztázása, a nagyravágyó, dölyfös középszerűség „elitizmusa”, örökösnek szánt libsi hitbizományok kialakítása a kultúra, az oktatás és a tömegtájékoztatás területén, valalamint az MSZMP-s tróger-nómenklatúra visszatérésének legitimálása, ami különösen annak a fényében undorító és hazaáruló lépés, hogy az SZDSZ a leginkább kommunistraellenes pártnak próbálta elhazudni magát a választók előtt. De persze a nagy köpönyegforgató, az csakis Orbán Viktor lehet, faképnél hagyta ezt a gittegyletet 93-ban – nem mellesleg azért, mert a gittegylet úgy 180 fokkal eltért a hangoztatott antikommuniztmusától. Hogy kit változtatta meg itt az álláspontját, hogy ki köpte szemen a saját szavazóit? Az SZDSZ-esek szerint relatív. De persze azt a mai napig sem képesek összerakni abban a piszkosul csúcskategóriásnak tévedett agyukban, hogy a magyar választók végül miért is küldték el őket a halál retkes faszára.
Péter
2016-06-05 @ 20:32
És olyanok is vagyunk még páran és elegen, akik már az első székházügy környékén is pontosan láttuk, hogy olyan korrupt bagázs nincs még egy a rendszerváltás óta, mint a Fidesz. És igazunk lett. Ezt is jó megjegyezni és nem felejteni, mert ez is jól jöhet még.
Péter
2016-06-09 @ 10:36
Nézd, meglehetősen zsigeri és differenciálatlan a gyűlöleted, úgyhogy nem hiszem, hogy a józan érvek befolyásolnának, de tegyünk egy próbát.
Az SZDSZ soha nem volt kommunistaellenes, mindig kommunizmusellenes volt. A distinkció nagyon fontos: nem emberek ellen kell küzdeni, hanem nézetek ellen. Amikor az MSZP-vel koalícióra lépett, akkor egy választók által már legitimált, tehát a demokráciába befogadott, megváltozott párttal lépett koalícióra. A döntés kárára volt, leginkább talán ennek köszönheti a bukását, tehát lehet neki örülni, de értelmetlen azt állítani, hogy az elveit feladta volna (ha feladta volna, nem gyűlölnéd ilyen zsigeri alapon még ma is, de hát nem adta fel, épp ez vele a bajod). Egy koalíció mindössze együttműködést jelent, még akkor is, ha az elképzelések között maradnak eltérések jócskán. Részletes koalíciós szerződést kötöttek (ilyesmiről hallottál azóta?), lefektették, miben térnek el az álláspontok, miben nem, és tele is volt konfliktussal a kormányzás egészen a végéig.
A Fidesz útja elég más volt, hiszen pontosan tudjuk, hogy Orbán kinézett magának egy lyukat a spektrumon, és átment oda. Tudta, hogy az egészen máshol van, mint ahol ő addig volt, de a vákuum azzal kecsegtette, hogy ott elérhet valamit, miközben saját, eredeti helyén nem annyira. Eközben szükségszerűen valóban az ideológia, a politikai oldal változott meg teljesen (beleértve olyan külsőségeket, mint hogy Orbán sose volt vallásos, most sem az, de elég sikeresen hazudja az ellenkezőjét ahhoz, hogy elég sokan el is higgyék neki). A tagsága is alaposan kicserélődött, igen sokan elhagyták (és most nem arra a pár frontemberre gondolok, dehogy), és egészen mások jöttek helyette. A Fidesz a kezdet kezdetétől fogva egyszemélyi párt (egyetlen másik hasonlót nem találsz a palettán, most a Jobbikból próbál ilyet faragni Vona, majd kiderül, milyen sikerrel), amit ő kitalál és eldönt, az van. Ez kétségtelenül nagyon megkönnyíti számára az ilyesmi manővereket, hiszen sose volt saját politikai meggyőződése, véleménye, csak pillanatnyi érdeke.
A politika már csak ilyen. Az SZDSZ-nek sokan nem bocsátják meg a haszonelvű együttműködéseit, a Fidesznek meg sokan (ugyanazok? ki tudja) elnézik a szintén haszonelvű átalakulásait.
Vén Csataló
2016-06-05 @ 15:54
Tovább köszi Aristo!
Ezekről újra és újra beszélni kell, ezekről újra és újra el kell mondani, hogy micsoda gazemberek!
Mark
2016-06-05 @ 16:14
Van egy dokumentumfilm arrol, hogy 46 utan teljesen „uzemszeruen” koztorvenyes buncselekmenyekkel, rablassal, zsarolassal, cigicsempeszessel hogyan loptak ossze az AVO-s csocselek a vagyont.
(kozben nemi kereses utan megtalaltam a cimet: „Így is épült a szocializmus”)
Félix
2016-06-05 @ 17:12
Bauer pártja 5 % körül van. Miért fél Aristó ennyire a liberálisoktól?
Gabcikova
2016-06-05 @ 18:01
Fél tőlük a rossebb! Csak igyekszik megakadályozni azt, (nagyon helyesen és kitűnő stílusban) hogy feledésbe merüljenek a gazságaik.
Vén Csataló
2016-06-05 @ 20:05
Ne reménykedj, hogy itt bárki is fél tőlük. Csak tudod „Repetitio est mater studiorum.” Bár kétlem, hogy tudnád mit jelent…
immunitas
2016-06-05 @ 20:03
Nagyon jó, remek stílusban! Ugyanígy a többiről is! Meg a kapcsolati hálójukról! És érdekes (és érdemes) olvasni a származásukról is. De biztos, hogy lesz még visszhangja Galíciának, meg az összefüggésnek ezzel kapcsolatban, pedig hát…
No, várjuk a folytatás.
toboz
2016-06-06 @ 09:33
Érdemes volna kontrollálni azt az előbb „hálózatként” majd SZDSZ-ként önmagát definiáló hungarofób, anarcholiberális párt volt prominenseit, akik egy noname vezetéssel kiszervezték magukat -jelentős adosságot hátrahagyva- a közéletből. Gondolom ma is aktívak. Amúgy, ha jól tudom, nem Talleyrand, hanem sokkal korábbról Lao-ce. Dixi.