De mi az a széndioxid?
25„Az emberek többnyire rosszak”
Bion attikai bölcsnek tulajdonított mondás
Visszavonult a magyar politikai élet bús képű lovagja, Don András de la Szakasits, és ebből az alkalomból tengernyi nekrológ hangzott már el – és még fog is – melyek írói mind kifejezték mélységes megrendülésüket ez alkalomból. Visszavonulása űrt hagy maga után, Széll Bernadett fejében például egészen nyilvánvalót. Itt az ideje, hogy magunk is véleményt nyilvánítsunk eme szomorú esemény kapcsán. Engedelmükkel nem magáról a volt elnökről beszélnénk – róla már épp elég dicshimnuszt zengtek széles e hazában –, hanem az zöld gondolat és a demokrácia viszonyát boncolgatnánk alább.
Hősünk azt mondta a visszavonulása alkalmából adott interjúban, hogy „ha nincs meg a szellemi erőtér, ami stabilitást adna egy rendszerkritikus politikának, a párt nagyon nehezen tud áttörni”. Mély gondolat. Ennek jegyébe otthagyott csapot-papot és el is indul megkeresni a „szellemi erőteret”, hogy elnyerje azt, mint a legkisebb királyfi a királylány kezét. Nem tudom tisztába van-e vele, de a mesehősök útján még ott leselkedik majd az a rohadt sárkány is, de hát mi egy sárkány a szellemi erőtérnek?
Lemondásának oka – amennyire ez kiderül – kettős, részben nem tudta meghonosítani az öko-gondolkodást, minek eredményeképpen nem sikerül két fok alatt tartania a globális felmelegedést, részben pedig nem tudta áttörni pártjával a 5% körüli „üvegplafont”.
Ami a globális felmelegedést illeti, arról már kifejtettük a véleményünket – mérsékelt népszerűséget szerezve magunknak általa –, ezért nem is tudunk tanácsot adni. Szerintünk ugyanis a felmelegedés ciklikus folyamat, amely már sokszor előfordult, nem sok köze van az emberi tevékenységhez és se pro, se kontra nem nagyon tudunk beleavatkozni. Ettől függetlenül a környezet védelmére természetesen szükség van, hiszen bár a Földet felmelegíteni még nem tudjuk, összeszemetelni, megmérgezni, túlnépesedni annál inkább.
Bár, hogy ez utóbbi mennyiben „környezetvédelmi” probléma, az vitatható.
A lemondás másik okával kapcsolatban annál inkább felkészültek vagyunk, és mert nem tartozunk a „szellemi erőtérhez”, így ingyen is hajlandóak vagyunk tanácsot adni. Még csak meg sem kell erőltetnünk magunkat, elég ha – Szókratész módjára, a gondolatok bábájaként – egy egyszerű tanulmányi kirándulásra teszünk javaslatot. El kell utazni valami faluba, mondjuk a vadregényes Felsőbüdösbürgözdre, ahol az átlagválasztók élnek és a szembejövőknek fel kell tenni a címben szereplő kérdést: „De mi az a széndioxid?”. Fontos! Mindezt csináljuk óvatosan, mert lesznek – nem kevesen – akik az anyjukra vonatkozó dehonesztáló kijelentésnek fogják tekinteni és agresszíven reagálnak.
Fogadni merek – bár úriember nem fogad biztosra – 100 szembejövőből körülbelül 5 fogja a kérdést értékelhető módon megválaszolni. Az átlagválasztónak ugyanis kegyelemkettese volt kémiából, fizikaórán pedig szénszünete.
Már megvan az 5% és vele az üvegplafon is egy öko-párt számára.
Az emberek nagy többsége ugyanis roppant ambivalensen viszonyul a környezet óvásának gyakorlatához (is). Mélyen elítélik például azt, ha valaki más szemetel. Nem szeretik az autókat sem, ha azok mások tulajdonában vannak. Megvetik a környezetszennyező vállalkozásokat, ha azok nem a sajátjaik, vagy nem egy ilyennél dolgoznak. Egyetértenek a szigorú környezetvédelmi szabályokkal, amennyiben azok rájuk nem vonatkoznak.
Márpedig – a tömegdemokrácia már csak ilyen – az ő szavazataikkal kell hatalomba jutni, hogy azután nyomorgatni lehessen őket a bioszotyolára vonatkozó előírásokkal.
Ez azután minden zöld mozgalom, párt, akármi számára komoly nehézséget okoz. A modern ember kényelmes. Nem szövi maga a ruháját, nem gyalogol, ha autóval is mehet és inkább megveszi készen az élelmét, minthogy vesződjön az elkészítésével. Mariska nem áll neki pogácsát sütni este, hanem megveszi készen, mert az is finom. Ami nem is csoda, hiszen guárgumiból, polisztirolból, ízfokozóból és a kőbányai Kátránygyár mellékterméküzemében készül aromából áll. Naná hogy finom. Fogyasztása közben pedig lehet nézni a TV-t, ami tovább fokozza az élvezetet. Ha egyáltalán lehet.
A modern ember hozzá van szokva az ígéretekhez, melyek arra vonatkoznak, hogy egyre „jobb” lesz az élete. Nagyobb lesz az autója, finomított guárgumit ehet és egyre kevésbé kell csinálnia bármit is. A demokrácia a korrupción alapul, mindig ígérni kell valamit, valami többet. Ezzel szemben a „zöld” politika csupa tiltás. Ne autózz! Ne szemetelj! Ne vegzáld a vörös vércsét mikor tojik! Ne lépj a kockás levelű kálmosra! És így tovább. Ezzel nagyon nehéz áttörni azt a bizonyos üvegplafont.
Még akár a „szellemi erőtér” segítségével is.
Bizonyára efféle felismerések vezették az LMP-t is, mikor – népszerűségét növelendő – felült az ellenzéki „mutyi” vonatra és külön mutyiszakértőnek alkalmazta azt a Hadházy Ákost, akit mostanában lehetséges utódnak is neveznek.
Hadházy szellemi erőtere roppant változatos és váratlan fordulatokban gazdag. Ami biztosan megállapítható róla, hogy unja a székrekedéses tacskók gyógyítását és mindenáron országos mutyi-babérokra tör. Ő a szekszárdi Talleyrand, hiszen a híres köpönyegforgató sem országok, hanem trafikok sorsáról döntött volna, ha Szekszárdra veti a sorsa.
Egyébként bárhogyan is nézzük, furcsa szokás a velem egy politikai pártba tartozók beszélgetéséről titokban hangfelvételt készíteni, majd erre politikai karriert építeni. Az LMP-nek, ha van esze, akkor megbeszélések előtt elveszik a diktafonját, mert aki megtette egyszer miért ne tenné meg másodszor is? A kitűnő Szanyi kapitány szerint:”Az árulást sokfelé szeretik, de az árulót sehol!”
Kénytelenek vagyunk mélységesen egyetérteni.
Kolompár Tarzan
2016-06-02 @ 14:02
Az ilyen cikkekről mindig a „Hülyék paradicsoma” c film jut eszembe, ahová sajnos gőzerővel tart ez a társadalom, ilyen seggfej firkászokkal az élen.
Egy jó pszichológus talán kigyógyíthana 1-1 embert abból az állapotból, hogy gyűlöli a tudományt, de egy egész társadalmat képtelenség.
Erre jött rá Schiffer, csak túl későn.
Csaba
2016-06-02 @ 14:31
Kedves Aristo!
A köpködő stílusához azt hiszem formáját tekintve illik a dilettantizmusa.
Végtelenül felületes, mégis az egészet úgy állítja be, mintha mélyen szántaná az igazságot. Korábban pedig sértettségében a tények elvitatásával vádolta a tudósokat, amelyet azonban maga is megtesz.
Élvezze a „95%” helyeslését – a tanulatlannak és bunkónak nevezett réteg elismerését. Ahhoz állítólag elég idiótának és gerinctelennek lenni.
legyetek
2016-06-02 @ 15:18
A legnagyobb biznisz a lustaság. Ez ellen harcolni valóban Cervantes
hőseinek feladata. És itt rejlik a nagy-nagy társadalmi paradoxon: minél
öntevékenyebb az ember, annál kisebb a GDP. Tehát vagy a kényelemről
kell lemondani, vagy a GDP-ről.
(Azt meg sem merem pendíteni, hogy célfüggvényként talán nem a GDP-t
kéne használni.)
khm
2016-06-02 @ 17:33
Soha senki nem mond le a kényelméről.
Ez majdnem azzal egyezik,mikor a csukát(Esox Lucius) megpróbáljuk rábeszélni a sebes pisztráng megevésére. Ehhez egyrészt sokat kellene sportoljon,másrészt le kellene mondania az esetlen ponty,kárász,keszeg félékről,hiszen túl sok „zsírt” tartalmaznak a gyönyörűen szilfid pisztránghoz képest….
Régi trükk a környezetben,hogy mindenki a legkevesebb energiabefektetéssel,a lehető legtöbb,netán tápláló élelmiszerhez szeretne jutni.
Vendelin
2016-06-02 @ 19:14
Aristó egyik legmulatságosabb vonása a önkorrekcióra való képesség teljes hiánya. Újra és újra lejárataja magát olyan témákkal, amelyekről zéró tudása van (jelen esetben a zöld mozgalomról), mégis posztolgat tovább, mintha semmi sem történt volna.
Alex
2016-06-03 @ 17:47
Mi a széndioxid? Nos Széll Bernadett levegőt vesz (percenként kb. 65 x) és széndioxidot bocsájt ki, ami környezetszennyezés. (Sőt akkor is kibocsájt széndioxidot és kéndioxidot amikor pukizik, azaz cikket ír.)
legyetek
2016-06-03 @ 20:23
Percenként kb 16x.
Alex
2016-06-04 @ 23:19
Igazad van, a szívveréssel tévesztettem össze. Tehát kb. 16, ha fut akkor jóval több. Szeretnénk, ha Széll Bernadettnek futnia kellene, mert elkergetik a fészkes fekete fenébe.
khm
2016-06-04 @ 10:43
A tehén az metán pukizik.
khm
2016-06-04 @ 10:44
Bocs metánt.
Lajamancs
2016-06-04 @ 15:02
Na végre! Megjelentek a reálkommunizmus rejtett talentumai. Akik minden kétséget kizáró mértékben birtokolják a bölcsek kövét. A kár az, hogy még azt sem hiszem el önöknek, amit kérdeznek. A teljes létezésük a hazugságra, az elnyomásra és minden valódi érték tagadására való törekvésre épül. A degenerált és merhetetlenül aljas marx-engels-lenin-sztálin-rákosi-satöbbi vonulat méltó örökösei. akik megértek arra, hogy egy jó alapos öblítéssel eltűnjenek a latrinában, ahová mindig is valók voltak. Én ezennel lehúztam a budin magukat, tessenek végre a méltó közegükben megnyilvánulni!
khm
2016-06-04 @ 17:48
Van egy kérdésem.
Kend eltűnt a latrinában? Tudja,ahová való . a
Amúgy a magafajtája már reggel 7-kor iparkodott a szennyvíztelep felé.
khm
2016-06-04 @ 17:49
Na zsidó!
Jól esett-e amit írtam?
khm
2016-06-04 @ 18:55
Karbondioxid.
Félix
2016-06-04 @ 21:17
Az ipari termelés hatását a klímaváltozásra temérdek kutatás bizonyítja. Csak olyan ember tagadja a nyilvánvalót, akinek fogalma sincs a témáról.
heroes_never_die
2016-06-04 @ 22:00
Valamint temérdek kutatás az ellenkezöjét. Egyre többen látják be, hogy Al Gore és szektája egy hazugságra alapozta a félelmi-iparát:
http://ef-magazin.de/2016/05/27/9117-eine-unbequeme-wahrheit-al-gore-und-das-dreiste-maerchen-von-der-klimakatastrophe
http://www.climatechangedispatch.com/the-amazing-story-behind-the-global-warming-scam/All-Pages.html
http://www.breitbart.com/big-government/2015/08/08/climate-change-the-hoax-that-costs-us-4-billion-a-day/
Aristo
2016-06-05 @ 09:32
Azt is roppant viccesnek tartom, hogy az un. „széndioxid lobbi” esetében a vállalati, pénzügyi érdekekre hivatkoznak, azt állítják, hogy ezek miatt érvelnek a CO2 hatás ellen, addig a megújuló energiákról úgy beszélnek, mintha nem ugyanazok a vállaltok gyártanák a szükséges berendezéseket és nem lenne az egyre nagyobb üzlet.
heroes_never_die
2016-06-05 @ 12:26
Pontosan igy van, bár lassan fordulni kezd az a bizonyos kocka. A német „regenerativ energia” lobby hatalmas veszteségeket produkál, dacára az állami, akarom mondani az energiafogyasztók -nem önkéntes- támogatásának. Most ne beszéljünk a természeti károkról (erdök bebetonzása, madarak, denevérek csépelése és leginkább az infrahang kihatása). A gazdasági háttere viszont gyakorlatilag jóvátehetetlen, hiszen a nagyrészt kommunális kézben levö német energiakonszernek, amelyek a gazdaság pillérei voltak, a csöd szélére kerültek. Dánia éppen most bejezte be az „energiaváltást” egyébként.
Miután az egyik hozzászóló kedélyesen lebunkózott itt többünket 😉 ezúton szeretném felhivni a figyelmet Henrik Swensmark, dán fizikus és klimakutató munkásságára (ö is egy „tanulatlan bunkó” lehet), https://de.wikipedia.org/wiki/Henrik_Svensmark aki nem véletlenül kerül és került sokszor háttérbe, de végül is jóval kevesebb kutatási pénzzel sikerült bemutatnia a nap és a kozmikus sugárzás hatását a klimára. Az 5 részes német nyelvü dokumentáció (ARTE TV) még laikusoknak is rendkivül érdekes lehet, ahogy több angol nyelvü video is található az oldalon.
„Das Geheimnis der Wolken” 1. https://www.youtube.com/watch?v=BTtDgPrMwo8
„The Cloud Mistery” https://www.youtube.com/watch?v=ANMTPF1blpQ
Üdvözlettel a Dodo-Countryból és „merci Aristo” 😉
Banánköztársaság
2020-02-02 @ 04:54
DE MIÉRT CSINÁLJÁK EZT? AZÉRT, MERT INKÁBB PRÓBÁLJUK MEG AZT MEGVALÓSÍTANI, AMI SEMMIKÉPPEN SEM ÁRT, MINT BAGATELLIZÁLJUK AZ ÜGYET!:) Egyébként megjegyzem, teljesen feleslegesen.(Mert? Kinek lesz jobb vele, a lustáknak?) Csak egy kis pénz kell, itt tömnek minket az Únióból manival, több milliárd áramlik ide be, az olyan nettó befizetőktől, mint Hollandia, Fro., No., Egy. Kir.(mostmár onnan nem). Ne csodálkozzatok, akarom mondani, hogy haragszanak ránk, ha egyszer nem a hasznos dolgokra költjük, hanem hagyjuk őket elsüllyedni a tengerben! Ha mást nem, legalább annyit azért végképp megtehetnénk értük, hogy lecseréljük geotermikusakra a szénerőműveinket. Igaz, hogy drága, nagyon drága szegénykém, „de nekünk ez jutott”.Ebbe kell fektetni az államkötvényekből származó pénzt is, nem feltétlen csak az államadósság csökkentésébe lehet fordítani. Ez egy nagyon jól megtérülő iparág. Vagy nemtudom, be lehetne vezetni az áramtermelőt egyes edzőtermekbe. Saját ötlet.XD Igaz, hogy nem termelne túl sok áramot, de valamit csak számítana az is(bicikli).
Alex
2016-06-04 @ 23:22
Félix! Sajnos a nagyüzemi mezőgazdaság is. Amerika ma egy nagy búzatermelő pusztaság. Anno az indiánok idejében még erdős, és zöld rétekkel ékes virágzó vidék volt, de már nincsen se indián, se bölény. Mint a két élőlény útjában volt a pionereknek.
legyetek
2016-06-05 @ 10:49
Azt azért nem árt tudni, hogy a növényi produkciónak legfontosabb limitáló
tényezői, a CO2 a hőmérséklet és a csapadék. (Egyes üvegházi
kultúrákban szokták is alkalmazni a CO2 trágyázást.)
Az úgynevezett klímaváltozás együtt jár egy magasabb CO2
koncentrációval, egy magasabb hőmérséklettel, sőt helyenként
nagyobb csapadékmennyiséggel is. Vagyis minden olyanból többet
kapnak a növények, amire szükségük van. Az eredmény a nagyobb
zöld tömeg (== több megkötött CO2). Tehát a rendszer rendelkezik
egy nagyon erős visszaszabályozó mechanizmussal (pl. a Szahara
kimutathatóan zöldül: puff neki!).
Nagyon fontos tényező a vízben oldott CO2, mivel a magasabb
vízhőmérséklet kevesebb gázt tud oldani. Ez tehát egy pozitív
(kellemetlen) visszacsatolás, ugyanúgy, mint a csapadék pH-jának
eltolódása (karbonát tartalmú kőzetek!).
A geológusok azt mondják, hogy jégkorszak az, ha a sarkokon
jég van. Most jég van. Ez azt jelenti, hogy a Föld természetes
állapota, egy ennél lényegesen magasabb hőmérséklet.
A fő kérdés tehát az, hogy:
(akadémikusoknak) – az emberi hatás számít-e valamit?
(mérnököknek) – mi a teendő?
A CO2 a növényi produkción keresztül ha nem is távolítható
el a légkörből, de részben kordában tartható, ligninben megköthető,
karbonizálható. Mellesleg az így előállított szén egyrészt inert,
másrészt rendkívül jó talajjavító anyag.
A metán sötét ló. Ki kell szedni a légkörből és CO2-vé kell
alakítani, az energiát ki kell nyerni belőle. Minden metánt
el kell égetni! Elképedve nézem az amerikai tározók szivárgási
adatai: mi a feneért nem gyújtják be a gázfáklyákat!!??
A periodicitásról még egy pár szó: Láttuk, hogy korábban a
hőmérséklet emelkedés MEGELŐZTE a CO2 szint emelkedését.
Az összefüggés nyilván a magasabb hőmérsékletű szilárd és
folyadékfázis rosszabb gázmegkötő képességében rejlik.
A legújabb hőmérséklet emelkedés azonban minimum
EGYIDEJŰ a CO2 emelkedéssel, ezt nem hagyhatjuk teljesen
figyelmen kívül. Más szavakkal, az emberi tevékenység
fokozódása
v a g y
(1) véletlenül egybeesik egy felmelegedő periódussal
[lehet álvéletlen, amennyiben az emelkedő hőmérséklet
növeli a populáció létszámát és a rendszer gerjed!]
v a g y
(2) a bolygó egyensúlya RENDKÍVÜL instabil és egy kevés
CO2 (metán) többlet beindítja a folyamatot.
v a g y
(3) a mérési adatok koordináta rendszerének a felbontása
nem illeszthető össze: helyenként geológiai léptékű, helyenként
antropomorf. Ezért a levont következtetések tévesek.
Szóval szerintem nagyjából ennyi. Elnézést, ha hosszú voltam.
heroes_never_die
2016-06-05 @ 12:50
Nem hosszú, de érdekes. A probléma ott kezdödik, hogy még azt sem tudták eddig eldönteni, mi volt elöbb „melegedés”, vagy „CO2 növekedés”? A melegedés definitiv nem következett be, inkább egy általános lehülés tapasztalható, ha az egész világ klimáját vesszük figyelembe. A szekta elegánsan kihagyta pl. az El Nino-jelenség befolyását szinte az egész világra.
Valóban az egykori Sahel-övezetben lehet újból növényeket termelni, ami az ott élöknek jó, a milliárdokat megforgató Charity-iparnak talán nem annyira. Érdemes untána nézni olyasmiknek, mint HAARP, Geoengineering, valamint hogyan lehet, hogy egy állitólagos 9-es földrengés nem pusztitotta el 500 km-es körzetben Fukushima környékét…
Fentebb közöltem pár linket H. Swensmark téziseiröl, Önnek meg -miután látom, mennyire érdekelt a témában- 2 linket, ha még nem ismerné ezeket, amelyeken rendkivül figyelemre méltó cikkeket lehet találni 🙂
https://wattsupwiththat.com/
https://web.facebook.com/Zappelstromer/?_rdr
legyetek
2016-06-05 @ 15:53
A linkekeket köszönöm, át fogom nézni. A témában azonban nem
vagyok rendkívül érdekelt, mert már ELÉG öreg vagyok, ezzel
szemben a téma iránt nagy érdeklődést tanúsítok, mert még
NAGYON öreg azért még nem (-::
Üdv:l.
heroes_never_die
2016-06-05 @ 16:44
Uupsz, ezer bocs 🙂 annak dacára, hogy 30 évi távollét után eléggé fit vagyok az anyanyelvemböl, amit szerintem NEM lehet elfelejteni, mégis beugranak néha kisebb-nagyobb bakik. Mondjuk én sem vagyok már mai csirke, ennek dacára érdeklödö, kritikus, gondolkodó és föleg logikus analizisre képes emberek talán nem öregszenek meg – olyan gyorsan 🙂
Üdv. back 😉
Banánköztársaság
2020-02-02 @ 04:32
Neem…. őszintén szólva ilyen hülyeségeket még nem olvastam ebben a témában. Attól, hogy növekszik a szén-dioxid mennyiség, még nem lesz jobb a növényeknek, mert ők egy alacsonyabb mennyiséghez vannak hozzászokva, gondolj csak bele: középkor, iparosodás előtt, kevesebb ember, kevesebb állat, nem tudják egyszerre mind beszívni! A legfontosabb a nap, a víz. De nem lesz mindenhol több a csapadék, csak átlagban lesz több, a szélsőségek fognak megnőni! Lesz, ahol túl kevés, lesz ahol túl sok lesz(igen jól olvastad, egész városok-országok kerülhetnek víz alá, nyilván Hollandia, Velence, de most kapaszkodj meg, Banglades is, nem kevesebb, mint 100 millió lakossal, azok közül pedig nyilván jöhetnek majd Eu.fele is) a csapadék. Ugyanez napfényből, pontosabban hőből, most Ausztráliai erdőtüzek, holnap brazil, egy hónap múlva mexikóban, vagy talán épp Mo.-on, eloltani nyilván plusz költség, na még az esőhiány, lesz itt aszály nemsokára, nyugodj meg!