Húsvéti kalandok
50Húsvéthétfő volt. Úgy gondoltam, ideje felkerekedni, hogy az általam kedvelt lányokat felkeressem és meglocsoljam őket. Nem tudom, megfigyelték-e, de a lányoknak ugyancsak különös ízlése van ebben a locsoláskérdésben. Amikor kicsik, akkor nem érdekli őket, menekülnek előle, aztán ahogyan nőnek, fokozatosan élénkül ez a kíváncsiság, és van egy kamaszkor, mikor kifejezetten várják. Aztán valahogy elmúlik és ismét menekülnek előle. Talán az lehet az oka, hogy a nagy felhozatalból megpróbálják kiválasztani a nekik tetszőt, illetve egyáltalán végignézhessék a felhozatalt. A női lélek kiszámíthatatlan, ezért aztán én nem is néztem, hogy töltelék vagyok vagy esetleg lehetőség, hanem felkészültem a nagy eseményre.
Ugyebár én mindig anyám parfümjéből szoktam csórni, mert az olcsó és tanulságos eljárás. Ezen a napon azonban szőrén-szálán eltűnt az összes parfümös üveg, anyám bizonyára megunta, hogy az ő drága kölnijét locsoljam ismeretlen lányokra és eldugta előlem. Be kellett hát ruháznom valamilyen szerre, hogy a locsolkodást végrehajthassam. Igen ám, de nem tudtam, milyet vegyek, valami olcsót gondoltam, mert – a nyári munkára készülve – igencsak felkopott már az állam. Végül a Krasznaja Moszkva mellett döntöttem, gondolván, az majd jó lesz. Mondjuk nem is volt valami nagy felhozatal.
Nem voltam felkészülve arra az illatorgiára, amit tartalmazott ez a viszonylag kicsi üveg.
Nem tudom, a nyájas olvasó találkozott-e már ezzel az üvegbe zárt csodával? Nos, ha nem, akkor elmesélem. Először, mikor kibontod, hogy beleszagolj az üvegbe, valami borzalmas pacsuliszag csap meg, azután következik valami vodkás illat némi rovarirtóval elegyesen, hogy majd egy virágillatú crescendóba csapjon át. Fenomenális. Mondjuk csodálom is a nőket, hogy ezt a fejükre engedik önteni. Illetve hagyták, mert ma már nem divat ez, bár estére – napjainkban is – az egyenként bizonyára kiváló szagokból, ami kialakul, az sem semmi.
Anyámat, húgomat és a nagyanyámat gyorsan lerendeztem – értsd: meglocsoltam –, aztán biciklire pattantam, hogy bemenjek a városba. Mi úgy hat kilométerre laktunk a várostól, egy kis tanyasi iskolában, két lehetőség nyílott a bejutásra: a bicikli és a vonat. Én általában a biciklit választottam, mert azzal útba esett a lovarda is, ha vonattal mentem, akkor bonyolultabb volt eljutni – márpedig én ki nem hagytam volna.
Valódi tavasz volt, igazi földszagú tavasz, a fák már mindenütt rügyeztek, a nyár ígéretét hordozva magukban. Megérkezett a gólyapár is az egyik tanya tetejére, a fészküket építették, amit megszakítottak néha valami harsány kelepeléssel. Megjöttek a fecskék is, ők is a fészküket csinosították, kis sárgolyókat gyúrtak és a házukhoz ragasztgatták; éles hangjuk messze hangzott a levegőbe. Mindegyiknek igyekeznie kellett, hiszen gyorsan elmúlott a nyár, addigra fel kellett nevelni a fiókákat; de a nyár még messze volt.
Útközben – mivel útba esett – benéztem még a lovasiskolába is, hogy meglocsoljam a kancákat és hogy körülnézzek. Ezt én vezettem be, gondolva, hogy a lovaknak se legyen jobb.
Pihenő nap volt, csak egy nappali őr volt bent, az is aludt, méghozzá kitartóan, fel sem ébredt. A paripák furcsán reagáltak a Krasznaja Moszkvától ért inzultusra. „Felpipáltak” – így nevezik azt, mikor a ló mélyen beszívja a levegőt, miután valamilyen fontos illattal találkozott, volt aztán olyan is, amelyik oldalazni kezdett, sőt, olyan is, amelyik kirúgott. Volt egy, amelyiknek csikaja volt, ott meg a csikó eszeveszett ugrálásba fogott a pacsuli hatására. Miután így sikerült tesztelnem a kölni hatását és elégedett is voltam vele, elindultam hát a városba. A biciklimet – valami isteni sugallat hatására – otthagytam a lovasiskolában és anélkül vettem a várost a nyakamba.
A városban előre eldöntött programom volt, tudtam, hová akarok menni és miért. Autók abban az időben még nem nagyon voltak, így tele volt az utca szorgos férfiemberekkel, akik láthatóan siettek valahonnan valahová. Persze eleinte az feltűnt, hogy igencsak jókedvűen teszik a dolgukat, széles mosollyal jönnek-mennek. Nemsokára én is egy lettem közülük. Sok helyütt jártam és sok mindent meg is kóstoltam, és hát nem mindegyik vált a javamra. Valamiért mindenütt édes likőröket próbáltak belém tölteni, és hát az első néhány után megadtam magamat.
Mindenütt megkóstoltam valamit, úgyhogy sajnos csak igen töredékesen, úgy nagyjából a késő délutáni órától emlékezem az eseményekre. Forgószínpad-szerűen vannak felvillanások, amelyekről tudok és amelyekről nem. Az például megvan, hogy tucatnyi tojással állok valami út kereszteződésében és azon gondolkodom, hogy merre induljak, de a döntésre már nem emlékezem. Kaleidoszkóp-szerűen élnek bennem a dolgok, egyfolytában filmszakadásaim vannak. Mindenesetre derekasan teljesítettem a vállalásaimat, úgyhogy ideje volt hazaindulni.
Szerencsére a lovardát valamikor felkerestem, mert a biciklim megvolt. A hazaút az nincs meg, de bizonyára kalandok nélkül megesett. Otthon aztán – ne kérdezzétek, miért, de – fel akartam hurcolni az előtérbe a gépezetet. Ezt amúgy nem szoktam és egyébként is nehéz lehetett, mert néhány lépcső vezetett fel oda. Aztán összekeveredtem a biciklivel; mondhatni, földharcba bonyolódtam vele. Egyszerűen nem tudtam megszabadulni tőle és éppen erőt gyűjtöttem a folytatáshoz, mikor meggyulladt a villany. Felnéztem és három hálóinges és egy pizsamás lábat láttam: anyám, húgom, nagyapám, nagyanyám álltak ott és szemléltek engem, aki ugye a földön küzdöttem a bicajjal.
Nagyanyám – az az áldott asszony – azt mondta: „Segítsetek a gyereknek, hiszen rosszul van!” Mire anyám, aki sokat látott asszony volt, csak annyit mondott lemondóan: „A fenét van rosszul! Részeg, mint a disznó.” Mit válaszolhattam volna? Lábuk előtt hevertem a porban. Aztán megfordultak és elvonultak.
Hát így esett ez a bizonyos húsvét.
100km
2021-04-05 @ 07:34
én is jártam így, csak nem húsvétkor.
Neaddfel
2021-04-06 @ 14:20
Be kell látnom javíthatatlan optimista maradtam vén fejem ellenére.
Azt hittem, hogy a szokásos idióták legalább most meghúzzák magukat.
De nem.
A feltünési viszketegségben szenvedő bonyhádi cigány Weber, na az már nem tudta megtagadni önmagát, itt is van.
Kíváncsi vagyok a Garbage (gárbics=szemét) vagy Gabara meg a bocskoros román a Bíró Z, megjelenik-e.
botocska
2021-04-05 @ 08:23
Hajaj! ismerős a helyzet.
Pandora
2021-04-05 @ 09:27
Drága Mester ! Hja ilyenek voltak azok a régi szép (?) idők. Köszönöm a mai mosolyt ! Azt a hétfő esti szagkavalkádot az akkori lányok nem felejtik………
csakafidesz
2021-04-05 @ 11:29
Az akkori lányok a kölninek elnevezett, ház készítésű szappanos vizet tudják nehezen felejteni. A 7-8. osztályos fiúk többsége ezzel locsolta a korabeli lányokat. Anno kifogyott a kölnim, én mindig anyám 4711-es kölnijét használtam.
https://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6lniv%C3%ADz#/media/F%C3%A1jl:4711.JPG
Volt belőle bőven, Hollandiából a rokonok mindig úgy jöttek, hogy Kölnben megálltak teljesen eredetit venni anyámnak. Mégis sikerült elhasználnom egy kb. 3 decis nagyméretű üveggel. A kislány csalódott volt és a saját mamája Opera kölnijét csente ki a fürdőszobából, de mivel már 10 féle illat volt a haján, teljesen mindegynek tűnt a dolog. Valahogy mégis neheztelt rám.
Nem tudom, hogy a magyar ipar alulmúlhatatlan pacsuliját, az Operát gyártja-e még valaki.
Csocsó
2021-04-05 @ 09:47
Ilyen Húsvét hétfői emléke errefelé sokunknak akad. Vidéki rokonainknál a távoli Beregben töltöttük az ünnepeket. Öcsém, a világmegváltó eszmékkel terhes egyetemista, fennhangon oktatta a frissen szerzett népboldogító ismereteivel a derék rokonságot. Azok pedig csak szorgosan bólogattak, és valami cinkos félmosollyal töltögettek a pesti gyereknek, aki mondanom sem kell nem volt szokva a beregi töményhez. Amikor már kellően elszabadult fantazmagóriákba is belekezdett, és már nem tudta mit is diktálnak bele, egymás után csempészték a poharába a pálinkával keresztezett sört.
Szóval leitatták annak rendje és módja szerint. Mikor szegény tesómat az asszonynép nagy nehezen ágyba próbálta rángatni, egy derék szomszédasszony, akinek már bőséges rutinja volt a részeg emberek körüli teendők terén, átszólt a kerítésen. -Várjanak, mielőtt beviszik, vegyék le róla a cipőt, nadrágot, zakót, oszt hagyják csak az udvaron, mert roukázni fog! Eleinte nem értettük, mi is az a roukázás, de azért lerángattuk a részeg öcsémről a ruhát a szomszéd néni utasításai szerint. És milyen jól tettük, mert hamarosan mi, messziről jött pestiek is, megtapasztaltuk mi is az a róukázás, mert szegény srác sugárban hányta ki a sok drága piát. Azóta is absztines, úgy hogy sikeres locsolás volt.
Csocsó
2021-04-05 @ 10:22
HÚSVÉT HAJNALON
A pusztában jártam és megkísértett a rontó démonok hada,
Kergettek, űztek, míg térdre hulltam, nagyszombat éjszaka.
Pókhálóként a rettenet vergődő szívemre tapadt,
Űrmagányában reszketett, az iszony kupolája alatt.
Vad, kusza álmok elmémet befonták, véremig vert a vágyak ostora,
Karámba zárt az ösztönök világa, űz önző gének csaholó hada.
Lefoszlott rólam minden arc, és lettem csontig meztelen,
A halál tükrében néztem meg magam, túl minden szégyenen.
Mikor hűs márványra hullott, gót ablakok szivárvány fénye,
Indultam rügyező fák alatta kelő, aranyló nap elébe.
Ő jött felém az úton, az opál ragyogásban a Húsvét hajnalon,
Fény gyengéd glóriája áradt, sugárzott át az élő alakon.
Táruló ölelés volt az arca, ezer csókolás a tekintete,
Lobogó ruhája fénylett, mint tavaszi szirmok csillagözöne,
Megérintett és lángba borított az áradó, végtelen szeretet,
Betöltve élettel mindent, rezdülő lombot, szálló porszemet.
Szólott hozzám mondhatatlan szóval, ég, föld szavával betelt.
A hulló kő, a rebbenő madár, atomok milliárdja, mind vízhangra lelt.
Virágba borult a kozmosz, mint fényben fürdő, üde kertek,
A megnyíló és csukódó terek Őbenne mind hozsannát zengtek.
Lassan lépkedtem le a lejtőn, a völgy füvét fürdette üde harmat,
Széttárt szárnyaim suhogtak a szélben, megkaptam minden hattalmat.
csakafidesz
2021-04-05 @ 11:13
Krasznaja Moszkvával az emberek többségét el lehetett riasztani. A fáma szerint a szovjet asszonyok ilyet locsoltak magukra, hogy valamelyik vodkagőzös elvtárs nehogy erőszakot kövessen el rajtuk. Más vélemények szerint a Tereskova által megénekelt: „Illatos a p.nám” tényét akarták vele palástolni.
Szerintem a Krasznaja Moszkva parfüm üzenet is. „Büdös vagy babám, de ha ezzel meglocsollak akkor mindenki szaglószervét blokkolni fogom.”
lhotx
2021-04-05 @ 16:03
Szerintem ezekkel a ruszki csodákkal bárkit — és akármit az önjáró páncélos lövegig bezárólag — blokkolni lehetett.
Nálunk még akad néhány üvegnyi krasznodari „agyikalóny” (a 80-as évekbeli kárpátalji behozatalból), az érdeklődőknek be tudom mutatni pl. a Szireny (orgona), „Kara-Novo” (olvashatatlan gyártású), vagy a lvovi termésből való „Csornobrivci barkhatci” nevű (leginkább a büdöskére hasonlító virág ábrázolással ellátott) illatköltemények évtizedek óta alig gyengült hatását.
DörrögZuldán
2021-04-05 @ 11:27
Az az első bebaxász, az az igazi. Szegény Apám nyitott ajtót, megkérdezte, mi bajom van, diszkréten félretoltam és besiettem a fajanszhoz. Apám meg azon röhögött, hogy Anyám miért sápítozik.
A munkahelyen meg a nők végiglocsolása keménytojás undort eredményezett.
Ja és az ember gyereke még fiatal is volt.
Naprózsa
2021-04-05 @ 12:19
Michelangelo és a meszesgödör
Igazat töredelmesen bevallva eme eset megesett, de nem húsvétkor, hanem nagyszombaton. Magyar férfiembör ugyanis bármennyire elkötelezett a hétvégi és ünnepkori fusiban, a húsvét hétfőn nem megy melóba, egy félvilágért sem. Sőt egészért sem, mert ki ne hagyna egy legális tintókázási lehetőséget.
Pláne, ha a kőművesmesteri alfajba tartozik, akikről tudvólagos, hogy az alkohol ugyanolyan alapfelszerelése mint a szintező, meg kőműveskalapács. Sőt fontosabb. Mert ha megvan a Mesterben a kellő maligánfok, a vízszintező el is maradhat, a célzóvíz helyettesíti. Ilyenkor a szakember megfelelő szögben eldőlve tökéletesen látja a függőlegest meg a vízszintest, és nem szabad olyan mondatokkal molesztálni, hogy:
– Mester, az az aljzatbeton nem a padlóösszefolyó felé lejt, hanem épp fordítva a küszöbhöz tendál rajta a víz…
– Ezt én jobban tudom! – mordul fel a mester teljes öntudattal.
Márpedig vannak olyan időszakok amikor a kőművesmester értékesebb az aranynál is, mert időszakos hiánycikk, a becserkészése csak a legjobb vadászoknak sikerül. És még pórázt sem szabad rá kötni, ha megsértődve mert művészi kvalitásait kétségbe vonás okán el akarna szökni.
Naszóval épp jövök haza, hát látom az én Micheangelom ott ül egy kisebb téglarakaton balkezében egy vagyont érő Porotherm tégla, jobbjában egy kőműveskalapács, körötte ütésektől elhalálozott téglák vörösbarna kalapálmányai.
– Mégis mit csinál, Mester? – kérdem én halálos rémülettel.
– Felezek.
– Jó, azt látom, hogy egész téglát féltéglává farag, de miért?
– Mert nem hozatott, asszonyom, felesidomot.
– Örültem, hogy egész téglát kaptam, és nem szólt ki a főnök a tüzelőanyag telepen az eladójának, hogy „Ki az aki ennyire válogat”?
( Az átkosban – csak az ifjabbak kedvéért – félreértés ugyanis az a vád, hogy hiánygazdálkodás volt. Volt áru bőven, kizárólag csak az hiányzott, amit akkor és ott kerestél. De az mindig.)
– Jó – mondom – de felezni évezredek óta tudunk és nem mint Michelangalo, aki minden mészkődarabban meglátta a szobrot, és csak lefaragta róla a felesleget…
– Ezt én jobban tudom, ne szóljon, asszonyom, a szakmámba…- kérte ki magának a Maestro teljes férfiúi öntudatával és úgy 75 fokos dőlésszögű maligánfokával.
– Jó, akkor csináljunk egy versenyt, aminek a tétje az lesz, hogy levonom a munkadíjából az eddig tönkrevágott hiányzó tégláim árát.
Ekkorra már mint hiénafalka ott lesett egy kört alkotva a Mester munkásai, a mi felfogadott culágereink és a vízszerelők mind egy szálig. Nem mert visszakozni. Úgyhogy én is leültem egy téglatrónra elém egy téglarakat asztalon a mesterdarab, a saját kőműveskalapácsom és vésőm.
Megkezdődött a verseny. Ő bőszen farigcsált, én középen a vésővel egy vonalat kalapáltam a munkadarabba. Aztán a vésőre két szende nőies koppintás, és két gyönyörű féltégla született.
S jól sejtettem: Michelangelo vérig sértődött az eddig állandóan leordibált munkásai kaján röhögésétől, és a férjem, mint másik építtető szende mosolyától, úgyhogy toronyiránt nekiindult a kapu felé. A feje vöröslött, de leginkább nyilván nem a torkán ledöntött, csak belélegzett „én munka közben sosem iszom!” – típusú célzóvizek hatására, a látása is elhomályosult, és úgy egyenesen és öntudatosan belegyalogolt a saját maguk kiásott meszesgödrébe.
Tudományos tény, hogy az alkohol hatékony védőital, mert a részegek soha nem szenvednek súlyos balesetet, nyilván szent Hubertusz mint védőszent vigyáz rájuk, mert mikor ijedten kihalásztuk, egy csepp égésnyom se volt a bőrén, csak olyan volt mint a meszes, még nálunk is falfehérebb.
A munkásai is megkönnyebbülten hazatámogatták a második utcába a mesterüket, ott nekitámasztották a kapufélfának, hogy el ne dőljön, amíg megnyomják a csengőt.
Mikor kinyílt a mester házának bejárati ajtaja, meg rutinnal elrohantak, nehogy kapjanak az igencsak kardos természetű mesterné:
– Már megint ittál? – kezdetű, és – te részeg disznó – folytatású népneveléséből.
Amúgy emberségből kifizettem kedden a teljes munkadíjat, de kölcsönös megelégedésre közben érzékeny búcsút vettünk egymástól az én Michelangelómmal.
Namond
2021-04-05 @ 22:25
Ni már,
Ha ez igaz és Naprózsa nő, Hódolatom, Ön egyenlőnél is több, példa mimdenkinek.
Nem jogilag, de személyében.
Naprózsa
2021-04-06 @ 05:41
Igaz a sztori, kedves Namond. S nem is olyan nehéz bebizonyítani, merthogy mi építészmérnök csajok is mindnyájan tudunk téglát felezni. Első év után ugyanis elvittek minket az egész évfolyamot egyik vidéki városunkba, és az egy hónapos nyári gyakorlaton sajátkezűleg falaztunk meg betonoztunk. Jó, a nehezét inkább a srácok végezték, mi inkább gletteltünk, de felezni megtanultunk.
Amúgy nekem az is véleményem, hogy nem elég tervezést megtanulni, csak az lehet igazi mérnök, aki legalább egy építkezést személyesen is végigdolgozott. Na ezek voltak a saját házaink. Szinte minden évfolyamtársam (37% nő) otthona vagy a nyaralója a sajátkezű munkája. Viszont, hogy magunk is betonvasaltunk, betonoztunk, burkoltunk, nem tudtak kijátszani a Mekk mesterek, és tekintélyünk szükséges, mikor egy hiba okán mint felelős műszaki vezető mi mehetünk elsőnek börtönbe.
Namond
2021-04-06 @ 11:05
Naprózsa,
Ön példa mindenkinek.
??
Remélem értékeli, hogy én pedig jobb és bal kézzel is feltudom dobni a maltert a falra. Ami sarok vakolásnál igen előnyös.
Na persze ennek is van sztorija, meg haszna, ha a pallér nem úgy néz az emberre, mint kétlábú pénztárcára.
Naprózsa
2021-04-06 @ 15:11
Hogyne értékelném, kedves Namond. Én semelyikkel nem tudnám felverni a habarcsot a falra, mert leperegne. Maximum felkenném mint egyes hölgyek a túl sok vakolatot az arcukra.
De amit mégjobban respektálok, a „kétlábú pénztárca” nagyon találó kifejezés. Jót kuncogtam rajta.
Más téma: tetszik a malter szó amit Ön használ. Mára ugyanis kezdenek kiveszni az építőiparra egykor nagyon jellemző német vagy német eredetű szakszavak. Gyerekkoromban mi is építkeztünk és a nagyon tehetséges kőművesmesterünk meg apukám mellett sokat lebzseltem és akár betont is kevertem vaslapon, (nem semmi nehézségű munka) és akkor még az öregek csak a német szavakat használták. Aztán ma, ha azt mondanám egy fiatal építőmesternek, hogy legyen szíves ideküldeni a culágerrel a fandlit, meg a spaknit egy tele kübli malterrel, hogy felcsapjam a mennyezetre meggúzolni a plafonon a nádszövethez, hát csak nézne mint a moziban.
Mi már – igen helyesen – kizárólag magyar szavakon tanultuk a kivitelezést. Volt is móka belőle, amikor az öreg kőművesek meg nem értették a magyar megfelelőjét a német régi szavaknak. Nekünk még meg kellett tanulnunk az ő szavaikat is. Most meg fordítva. De Ön még érti, hogy a „malter” = habarcs.
Namond
2021-04-07 @ 01:57
?
?
Vaslap, szárazon kevert beton, locsolókanna, lapátok!
Bohó, érdeklődő, kalandvágyó fiatalság.
Műszaki történész öregbarátomnak:
Cserpák, cúg, kübli, glettelő, hóbli, kartecsni, vinkli, zenkli, centrum, grund.
vorosful
2021-04-08 @ 00:27
Uzlettars (es Naprozsa),
„Cserpák, cúg, kübli, glettelő, hóbli, kartecsni, vinkli, zenkli, centrum, grund.”
Jo nehany szakmaba belekontarkodtam, a komuvessegbe speciel nem, ennek ellenere sok kifejezese ismeros.
Mi tobb, talan ujat is tudok mondani, mert a „vinkli” nem csak eszkoz, de tajjellegu pszichologiai szakkifejezes is. 🙂
?????
Baranyai rokonoknal nemegyszer hallottam, ha valaki furan viselkedett, letort, vagy epp rajott a hoppare:
„Ugyan, hagyjatok mar, kinn van a vinklibol.”
Ch d V
Namond
2021-04-08 @ 01:38
Chevalier,
„sok kifejezese ismeros”
Habarcsmerítő kanál, kézi felvonó, vödör, vas simító, kétkezes vörösfenyő malter felhúzó, 400×200, 800×120, derékszög, függő vas, kimérés alappont jelölés, falsík jelölő deszka 200×300.
? Get square! ?
Bagir
2021-04-11 @ 16:36
Mi gépészek is a reszeléssel kezdtük
Aztán amikor a nagypofájú esztergályosomat/aki nagyon pontosan tudott dolgozni, ha megfizették volna/ félretoltam és megcsináltam azt amiért ugatott, takarékra vették a figurát
vorosful
2021-04-05 @ 23:38
Naprozsa,
🙂 Ismet remekelt!
„( Az átkosban – csak az ifjabbak kedvéért – félreértés ugyanis az a vád, hogy hiánygazdálkodás volt. Volt áru bőven, kizárólag csak az hiányzott, amit akkor és ott kerestél. De az mindig.)”
Tupontos, tomor leiras!
A „ket szende noi koppintas”-on meg vegkepp eldobtam magam.
Erezze Magat virtualisan meglocsolva!
Ch d V
Naprózsa
2021-04-06 @ 05:56
Köszönöm, kedves Vorosful a virtuális locsolást, és azt még külön, hogy nem kellett mellé meghallgatni a „Zölderdőben jártam…” ezerszer hallott opuszt.
S fogadja részemről (s Önnel együtt az összes férfi kommenttárs is) a részemről szeretettel küldött virtuális hímzett tojást.
Döme
2021-04-06 @ 06:54
Kedves Naprózsa!
A megunt ibolyákról eszembe jutott dínóimádó unokám locsoló verse.Íme:
Zöld erdőben jártam
T-rexet találtam
meg akart harapni!
Szabad-e locsolni?
Mosolygósabb ünnepet kívánok mindenkinek!
Naprózsa
2021-04-06 @ 08:36
Köszönjük, kedves Döme. Ha saját művészi termék a vers, akkor gratulálunk az ifjúi tehetségnek!
De ha már belejöttünk, aktualizálhatjuk is:
Zölderdőben jártam,
Covid vírust láttam,
Le akart teperni,
Ma nem szabad locsolni.
vorosful
2021-04-07 @ 02:39
Naprozsa,
koszonom a virtualis tojast, virtualisan beteszem a nagyon is valodi gyujtemenyembe: kb. husz tulelo az elmult evtizedekbol egy gusztusos kosarban. Zommel kifujt tojasok, de van egy-ket fott is, amelyek nem budosodtek meg vagy robbantak fel, hanem mumifikalodtak. (Biologiaban jartasak meseljek el, hogyan lehetseges ez, mi tortenik maskent ezekben a tojasokban!) – Kedvesem altalaban szines koromlakkokkal festette, van nehany kifejezetten muveszi darab koztuk.
Ne aggodjon, a „Zold erdoben jartam”-hoz nem alacsonyodtam volna le, ha mar valamit, ezt kapta volna, ami olyan otromban ostoba, hogy az mar szinte ba’jos:
„Zug a traktor, szant az eke
Olvtarsno, permetezhetek-e?”
(Az „olvtars”-ra ferdites nem veletlen 🙂 koszonom, hogy megtanitottak a szora.)
A kezugyessegehez gratulalok, de nem azzal a meglepetessel, hogy „huha, no, es megis!” Emlitettem mar, hogy kedvesem is rendkivul ugyes mindenfele javitasi, szerelesi, installalasi munkaban, es szereti is csinalni. Axiomaszeruen: „ugy all a kezeben az utvefuro, mint mas nonek a puderpamacs” 🙂 – Azt hiszem, ebben IS jol megertenek egymast…
(Juj! Most, hogy elarultam, hogy kedvesem no, reszketni kezdtem. Ugye irgalmas lesz, es nem zuditja ram az LMBTQ+ hordat???)
Ch d V
Theo
2021-04-05 @ 12:54
Ezt a kolnit az oroszok meg is ittak, ha nem volt mas.
Amugy legutoljara egy szovjet helyi legijarat mosdojaban fedeztem fel, a csap melle volt helyzve szappan helyett.
Lehet, hogy a Covid ellen is jo lenne.
DörrögZuldán
2021-04-05 @ 20:29
A Pitralon narancs üdítővel ütős volt előfelvett koromban, a ruszki kölni viszont nagyon durva lehetett.
Andersen
2021-04-05 @ 14:00
Karesz barátom tartott attól, hogy nem tesz jót Zsigulija kerekeinek, hogy a környék kutyái rendszeresen lepisálják. Nagy gondolata támadt: vásárolt egy üveg Krasznaja Moszkvát (a ’80-as években még lehetett kapni) és bespriccelte a gumikat. Bevált!
Theo
2021-04-05 @ 14:27
Nagyon sokretuen hasznalhato, mondtam en. 🙂
sunga
2021-04-05 @ 15:48
A tavalyi kicsit romantikusabb és kevésbé naturális volt.
Nekem valahogy jobban tetszett. A hozzászólások is.
https://aristo.pestisracok.hu/krasznaja-moszkva/
Vajon mit hoz a jövő (ha egyáltalán…)?!
gyozo2018
2021-04-05 @ 16:57
A húgom minden húsvét hétfőn elmenekült otthonról, mert utálta, hogy összevissza locsálták a pacsulikkal és a drága parfőmökkel, kinek mire tellett. Ennek folyományaként minden alkalommal szabályos migrént kapott.
Dobi56
2021-04-05 @ 17:45
Még élénken él emlékeim közt az utolsó húsvéti locsolás. Kora reggel meglocsoltam a kedvesemet, nagyjából ebédig veszekedett velem a neki fejgörcsöt okozó pacsuli miatt. Szerencsére a nagyszülők már szombaton elvitték a gyerekeket horgászni. Így volt időnk kibékülni, hajnalig…. Azóta nem locsolkodunk mindjárt a béküléssel kezdjük.
khm
2021-04-05 @ 18:58
Igen jó erős kölni volt a Krasznaja Moszkva!
Anno… még szovjet mérnök urakat,izé elvtársakat vagy miket kellett autóval a lokátorhoz vinnem. És nem mindegyik szeretett reggel zuhanyozni. Ezt PÓTOLTA a derék illatanyaggal. Hú de gáz volt. Néha vezetés közben elkapott az inger,hogy kihányok az ablakon. Szerencsére,vagy időben megérkeztünk,vagy rezisztenssé váltam. Nem tudom.
Amúgy jó srácok voltak. De az a szag!
Namond
2021-04-05 @ 22:11
Nem tudom mit célzott meg, ez az írója – self made man – függetlenségében alkotott írás.
A hangulat kedves, az emlékek csodásak, de mi célja?
Theo
2021-04-06 @ 00:32
A szepseg.
Megiscsak unnep van.
Kulonben nagyon belesullyedunk a mindennapi csip-csup politikai ugyekbe es a napi tizezer lekozvetitett beoltas bamulasaba.
Namond
2021-04-06 @ 11:29
Kösz Theo,
Igaza van.
Ebben a stresszelő világban, szinte már el is feledtem, milyen érzés minden kötelezettség nélkül, virágzó meggyfák között hallgatni a madarak csicsergését, vagy naplemente után a holdkeltét figyelni.
És még egyszer igaza van.
Aristo mester által lefestett életérzést, életminőséget várjuk a kormánytól, hogy ne mások stresszeljenek – következmény nélküli – hülyeségükkel, legfeljebb saját ostobaságunk és annak eredményei idegesítsenek.
bl
2021-04-05 @ 22:50
Az írásnak ugyanaz a hibája, mint ami Bayer Zsolt másfélmillió lépésének. Ebből is abból is, hiányoznak az emberek. Innen a lányok, onnan pedig úgy általában az emberek. Események, beszélgetések, a közösségi élet.
Theo
2021-04-06 @ 00:34
Nem, csak tipikus ferfi iras.
Meg jo, hogy van ilyen.
Szedlacsek
2021-04-06 @ 01:05
Az átkosban, ha nem volt vodka, az ideiglenesék mindent megittak. A Vörös Moszkvát is. Egyszer találkoztam egy eléggé részeg tiszttel, aki a város egxik pártelit által látogatott vadász vendeglőjében éppen szóváltásba keveredett a pultossal, mert nem akarta kiszolgálni. Nekem is a pultnál volt dolgom, ezért testközelből éltem át az élményt, amikor is a tiszt egy hatalmasat böffentett.
Én még ilyen penetrális, illatnak álcázott bűzt még az életben nem éreztem. Az Aristo által emlegetett kiscsikóhoz lehettem hasonló.
csakafidesz
2021-04-06 @ 05:47
A szovjet ember lábszaga sem volt mindennapi. Nekünk egy szovjet professzor tartott előadást a társadalomkutatásról, azaz szociológiáról. Érdektelen mondanivalójához zöldkockás inget vett fel. Ráadásul öltönyben volt, szerencsére egyszínű nyakkendővel és megdöbbenve láttuk, hogy bejött szürke, rosszul szabott öltönyben és szandálban. Öltönyhöz szandál.. Ezt még fokozta valami erőteljes lábszaggal amit egy cipő talán lefojtott volna, de hát egy ócska szandál volt a mocskos zokniján. Komolyan mondom Bulgakov tudta volna leírni a méltóság nélküli megjelenésnek ezt a fokát, és minden erőnkre szükség volt, hogy nyugodtak legyünk afelől, hogy az illető egy akadémiai professzor. A látvány annyira ütős volt, hogy Krasznaja Moszkva sem kellett hozzá.
Namond
2021-04-07 @ 01:02
A szovjet ember vagy egy bizonyos szovjet professzor lábszaga a tárgy?
Ez nem afféle image tépő csúsztatás?
Amúgy meg, még nálunk sem mindenki öltözött – mint TE – a nyugati rokonok által küldött csomagokból, nemhogy a SZU-ban.
Remélhetem, hogy afféle szoknyabolond Sunny Boy-ként, akkor és ott is bátran kritizáltad a szovjet ipar kiemelkedő termékeit, amikor ez aktuális lehetett?
Kis megjegyzésed ugye nem valamiféle pótcselekvés, az akkor mulasztottak miatt.
csakafidesz
2021-04-07 @ 10:37
A szovjetember nem kaphatott csomagot a nyugati rokonaitól.. Amúgy pont a fegyveres szovjetemberek jóvoltából kerültek 1945 és 1956 után nyugatra a családom tagjai. Valahogy nem kedvelték a lábszagú orosz katonákat..
csakafidesz
2021-04-07 @ 10:48
Szovjet ipar kiemelkedő termékei..
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSETs9ooL__iWPrSp2FO7tVdNfLKwA6a2_h3w&usqp=CAU
és szovjet műremekként:
https://i.pinimg.com/originals/eb/3a/95/eb3a959bd4d9e689ef4c0312fc66565f.jpg
Naprózsa
2021-04-06 @ 09:20
Húsvéti ajándék
Ha túlvagyunk a locsoláson, meg a nagy lakásfogság okán kénytelenek voltak a férfiaink minden elérhető leányzó után még tele kölnisüvegből a nősténymacskákat is meglocsolni, volna egy macskás sztorim egyik húsvétból.
Előre kell jeleznem, hogy az átlag macskakedvelő nem vesz pénzért macskát, világért sem fogad el ajándékba bájos kölökmiaut se, jól tudja, hogy a macska az terem magától. Van amikor a kutya is.
Általában úgy terem (akárcsak a mostani kandúrunk is), hogy egy hajnalon ott nyávog a küszöbén a baleknek, és nem illik arra gondolnunk, hogy egyesek úgy dobják be a kerítésen megunt feleslegüket.
A szintén így termett a még felnőttként is igen játékos Cirmi cicánknak volt egy kedvenc játéka: Úgy este 8 körül elém állt, és rám nyávogott, hogy akkor játsszunk! Hozzáértők tudják, hogy e kis éjszakai ragadozók úgy koreste felélénkülnek, és hajnali 4 tájban meg rájuk tör a dorombolhatnék és akkor levakarhatatlanok.
Az volt a játék, hogy én vagyok az egér, ő meg a vadász. Elrejtőzött az ágyak alatt, nekem meg családi nyomásra csoszognom kellett szerte a parkettán. Erre az egérgyilkos kirontott és elkapta hátulról a bokámat, majd visszafutott. (A mostani a kertben játssza ugyanezt, de a nagyfiammal). Csakhogy a kezdetben műsikoltozás és menekülés még vicces, de amikor már kezdi a kis gyilkos komolyan venni magát, akkor vadul harap is. Úgyhogy már nagykamaszként fárasztó volt minden este átváltoznom egérré.
Húsvétvasárnap sötétedés után miközben tojást festettünk, jött, hogy ő most játszana, én meg elküldtem. Erre nagyon meg szokott sértődni, és bevonult az ágy alá duzzogni. Halljuk ám, hogy valami kaparja a kertben a bejárati ajtót. Apu kiment, s a lába között berontott egy fekete felnőtt tacskó, egyenest a szobába. Máig nem derült ki, hogyan került a kertbe. Mi sikoltoztunk, hogy megeszi a macskánkat, kifelé!
De ekkor Cirmi kirongyolt, s egy dzsúdós olimpikonnak is becsületére váló legalább egy yukót érő válldobással földre vitte a nálánál kétszer termetesebb földszintes kutyavirslit, átharapta a torkát mint egy vad oroszlán. Már nem őt, hanem a kutya életét kezdtük félteni, aki megadóan farkával verte a tatamint (vagyis a perzsaszőnyeget), és a macska erre alaposan megmosta a jövevényt recés nyelvével.
Egy pillanat alatt meglett az örök barátság és innentől a macskánk eme húsvéti ajándéka lett az új esti áldozati tacskóformátumú egér.
Nagyon régen történt, de még ma is emlegetjük, hogy ha akkor lett volna internet meg okostelefon, a tacskónk és a macsekunk biztosan világsztár lett volna, éveken át olyan tündérien játszottak.
csakafidesz
2021-04-06 @ 20:17
A macska odavan a locsolásért. Slaggal kell csinálni, és fut előle, mint a nyúl. Egy kutya eltűri, legfeljebb ugat.
Namond
2021-04-07 @ 01:07
?
???
?
?
Báron-Kenesei Géza
2021-04-06 @ 13:35
A „locsolkodás” – azaz nők férfiak által elkövetett, nyilvános és kéretlen lefröcskölése vízzel vagy más folyadékkal – egy nőalázó, hímsoviniszta hecc. Sem termékenységi rítusként, sem népszokásként nem akceptálható. Minenkit, aki ilyesmivel próbálkozik nálam vagy a rokonaimnál, azonnal feljelentem zaklatásért.
sunga
2021-04-07 @ 00:12
Egykorú metszet
German Troopers in a French Chateau, azaz, Német lovaskatonák [táboroznak] egy francia kastélyban – ezt a nyitóképet látjuk kedvenc szerzőnk legutóbbi opusza fölött. A francia-porosz háború (1870-71) egyik helyi epizódját megörökítő egykorú metszet láthatóan nem annyira a Húsvét szokványos ikonjait kívánja megjeleníteni…, sokkal inkább Aristo lovak iránti múlhatatlan vonzódásának köszönheti kiválasztását, ennek egyébként jelen írásában is kellő teret engedett, és a dolognak ez a része így rendben is van.
Nekem azonban egészen más jutott eszembe a repró láttán, éspedig egy gyerekkoromban – úgy hatvan-hetven éve – éppen elégszer hallott történet:
’44 december elején, amikor odaért a front (mert persze az nálunk a történetekben sohasem háború volt, hanem mindig csak „a front”, hasonlóképpen időjelzőként mindig ezt hallottuk: „azelőtt”, s még véletlenül sem a háború előtt, vagy ilyesmi), szóval a borongós téli reggelen jött a német tiszt, illően köszönt, tisztelgett, majd a ház legidősebb emberéhez fordult, s udvarias, de határozott hangon KÖZÖLTE, hogy a házat 10 percen belül MINDENKINEK el kell hagynia – közben karóráját maga felé fordította, s minden percben jelzett! -, mert, mint mellékesen közölte, mostantól ez a ház lesz a helyi német parancsnokság (vagy állomáshely, vagy törzsszállás, vagy mifene – ezt soh’sem tudtam megjegyezni, de ez nem is érdekes).
Nagyapám természetesen értette az elhangzottakat, akkoriban lényegében minden tanult ember beszélt németül, de eszébe sem jutott vitatkozni – tette, amit tenni kellett, illetve lehetett.
A mese szerint Nagyanyám próbált (ahogy ma mondanánk) „hisztizni”, hogy ő ugyan nem mozdul innen egy tapodtat sem, menjen innen a német ahova akar, ez a mi házunk, neki éppen elég volt OTTHONRÓL, Erdélyből menekülni ’16-ban, ő itt marad, stb., de aztán a család férfi tagjai eligazították, emellett az emberek összekapták, amit lehetett: némi kaját, ruhafélét, meg az iratokat, Anyám pedig az akkor alig féléves bátyámat és annak legfontosabb holmijait próbálta egybe rakni.
Kellő időben, a mondott 10 percen belül megtörtént az „evakuálás” (most már biztosan nem fogjuk megtudni, hogy mi lett volna, ha mégsem…), a németek pedig beszállásoltak a kellő gondossággal kinézett, a környéken központi helyen fekvő, és meglehetősen nagy, tágas ház + porta minden zeg-zugába.
Hónapokkal később, amikor a többször is oda-vissza (orosz-német) gazdát cserélt vidéken a front végképp elvonult, talán éppen Húsvét táján nagy óvatosan visszamerészkedtek szüleim-nagyszüleim, a korábban szépen rendben tartott, (pince+spájz persze illő módon feltöltve…), igényesen berendezett házban, ill. környékén MINDENT összetörve, elpusztítva, udvarra kihajigálva, bemocskolva, kifosztva találtak, aztán amit az egyenruhás hordák nem tettek tönkre, abból a még úgy-ahogy használhatót a helyi „jóemberek” fosztogatták abban a pár hétben, amíg már és még lakatlan volt a ház. Ezek a szomszédok-környékbeliek mesélték később, de nem is kellett bizonygatni, mert a „nyomokból” világosan látszott, hogy a legnagyobb szobába, amelyet némi nagyzoló felülértékeléssel a család egyszerűen csak szalonnak nevezett, bizony beszállásoltak (németek, vagy oroszok, ki tudja?) néhány lovat is.
Nos, hát ez az – annak idején oly sokszor, sokféle verzióban végighallgatott – igaz történet jutott eszembe az Aristo jóvoltából ideszerkesztett metszet láttán, ahol is a lovak a perzsa szőnyegen állnak, a bársony kárpitozású kanapét használják jászolnak, míg a porosz tisztek mást sem tesznek, mint dorbézolnak a francia kastély szétdobált szalonjában, amíg csak kitart a konyak, a pezsgő, s minden más ott talált „ingyen” finomság.
☼
csakafidesz
2021-04-07 @ 10:54
A gödöllői Sisi kastély kápolnája volt a Vörös Hadsereg istállója 1945-ben.. Amúgy a Kelenföldi Református templomba (Fehérvári út sarka) is vittek lovakat.. A ló hasznos állat, húzza az ágyút is.
Namond
2021-04-07 @ 13:46
Off
Egy valódi örömhír a kommenttársaknak, tájékoztatásul;
https://infostart.hu/gazdasag/2021/04/07/haromszorosara-nott-a-magyar-aranytartalek
(94,5 tonnára, az emelkedő aranyárak mellett. Remélem palládiumot, platinát, nióbiumot és irídiumot is vesznek.)
Gedeon bácsi
2021-04-08 @ 11:10
Mi értelme aranyat venni olyankor, amikor az egekben van az ára?
https://arany-vetel.hu/befektetesi-arany-arfolyam