Megkísértés, továbbá L. beismeri, hogy volt KISZ-tag (II. rész)
12A viszály a háziúrral R. miatt kezdődött. R. jóval idősebb volt mindannyiuknál, mérnökember, a villanytársaságnál dolgozott. L. egy házibulin ismerkedett meg vele, szóba elegyedtek és kiderült, hogy R. hajléktalan, válófélben volt a feleségétől, aki kidobta, pontosabban R. megverte és ezért kitiltották. R. nagyon intelligens, hihetetlen memóriájú figura volt, azonban erősen hajlamos a szociopátiára, főleg, ha ivott – és szinte mindig ivott. Mélyen megvetette az embereket, és az alkoholon kívül csak a matematika érdekelte.
Éjszakánként – pedig tél volt – transzformátorházakban aludt, amikhez hivatalból kulcsa volt, és a transzformátorok fűtöttek is. Ennek örömére L. meghívta, hogy lakjon náluk. Meg is feledkezett róla, azonban egy éjjelen R. beállított, egy Maca nevű hölgy társaságában, aki félt a kutyától. Ettől kezdve R. náluk lakott.
Egy délután beállított a háziúr, miközben R. az ágyon heverészett és rumot ivott. Akkor nem szólt semmit, azonban másnap megkereste L.-t az egyetemen és közölte, hogy több lakbért kell fizetnie, mert többen laknak ott. Ez roppant rossz hírnek számított, mivel már így is tartoztak és pénzük természetesen nem volt. Ezért L. tagadta, hogy R. ott lakik, és megpróbált teoretikus vitát kezdeményezni arról, hogy mit jelent „ott lakni” valahol. Véleménye szerint R. vendég volt, és a vendégek után nem illik pénzt kérni. A háziúr nem fogadta el álláspontját, és fenyegetően kijelentette, hogy ha nem fizetnek, kirúgja őket. A következő havi lakbért nagy keservesen összeszedték valahogyan, és mivel nem jöttek érte, ahogyan szoktak, feladták postán. L. meg volt győződve róla, hogy a dolog a lovagiasság szabályai szerint el van intézve. Ezek szerint tévedett.
Miután elindult a régi épület felé N. irodájából, meglátta a nagyterem óráján, hogy 2 óra van, ezért rohanni kezdett, hogy elérje a menzát, ahonnan a kutyának hordta a kaját minden nap. Futtában majdnem feldöntötte M. professzort, aki botjára támaszkodva bicegett a tanszéke felé. – Bocsánat, bocsánat – lihegte –, de nagyon sietek a kutya kajája miatt. – M. ismerte a kutyát is, ezért csak ennyit mondott:
– Holnap délelőtt jöjjön be hozzám fiatalember – mindig „fiatalembernek” nevezte L.-t –, úgy tudom, bajban van.
– Bemegyek, köszönöm, professzor úr! – kurjantotta futtában L., aki fel sem fogta, hogy mit mondtak neki.
A menzát még pont nyitva találta, beköszönt a konyhásoknak, akik valamiért kedvelték, fogta a vödröt és megállapította, hogy a kutyának mázlija van, egy csomó pörkölt volt a maradék. Az albérletben csak a kutya volt otthon, de ő legalább láthatóan nagyon örült L.-nek és természetesen a pörköltnek is. Az ennivalót a ház előtt adta oda neki, a dog mint afféle lebenyes pofájú kutya, irtózatosan disznó módon tudott enni. Amíg Ralf kint küzdött a pörkölttel, L. végigheveredett az ágyán és elgondolkodott a történteken. Elhatározta, hogy írásban fog kérdéseket feltenni a tanulmányi osztálynak. Úgy gondolta, egy levélre kénytelenek lesznek válaszolni. „Levélben feltett kérdések” – ez olyan megnyugtatóan hivatalosnak tűnt. Magához vett egy füzetet, tollat, és a kutya kíséretében átment Gyuri bácsihoz megfogalmazni a levelet. „Tisztelt Tanulmányi Osztály!” – így kezdődött, csupa nagybetűvel a levél. Néhány órával és fröccsel később a levél elkészült, kért egy borítékot a kocsmárostól, megcímezte, leragasztotta és Gyuri bácsi megígérte, hogy másnap a többi postájával együtt feladja.
Ritkás hóesésben, miközben lassan leszállt a téli este, L. és a kutya besétáltak a városba L. barátnőjéhez és ott töltötték az éjszakát, Ralf, a kutya az előszobában, L. pedig barátnője virágos terítővel letakart ágyában.
Másnap délelőtt egyedül ébredt. E., a barátnője vizsgázni ment. Visszament az albérletbe bezárni a kutyát. A hóesés még az éjjel elállt, szutykos, csöpögő kupacok maradtak utána, ahogyan eltolták az útról. A kutya kényeskedve lépdelt és ha tehette, átugrotta a pocsolyákat, L. lakatlanabb részekre érve elengedte a pórázról, hadd kényeskedjen kedvére. A házban az ágyán egy cetlit talált, B. írta, hogy délben mindenképpen találkozzanak a tanszéken – így hívták a kocsmát –, mert furcsa hírei vannak. – Vajon miféle hírek – morfondírozott, és ekkor jutott eszébe aznap először a fegyelmi. Nem tudta, mennyi idő van, de gondolta, hogy már jócskán benne vannak a délelőttben, sietett M. professzorhoz, ahogyan megígérte. Biztos volt benne, hogy M. is a fegyelmiről akar beszélni vele. Úgy gondolta, az N.-nek tett hallgatási fogadalom nem érvényes olyanokkal szemben, akik amúgy is tudnak a dologról. Megnyugtatta, hogy M. foglalkozik az üggyel, remélte, hogy segíteni tud, bár hallotta, hogy az egyetem vezetése nem kedveli M.-et, aki tudásával, viselkedésével nagyon kilógott a sorból. L. apa nélkül nőtt fel és az idős professzort afféle apapótléknak látta, végtelenül bízott benne, és biztos volt abban, hogy együtt és a prof tekintélyével a háta mögött találnak valami megoldást.
Dél körül ért be az egyetemre, nem aggódott a B.-vel való találkozója miatt, B. pontosan jó helyen van a kocsmában, bizonyára talál valamit, amivel elütheti az időt. Bevitte Ralf vödrét a konyhásoknak, valami káposzta volt az ebéd, szegény kutya szenvedni fog, gondolta. M. tanszékén az irodában az ősz hajú tanszéki titkárnő fogadta: kedves, halk szavú asszony volt, erősen sántított született csípőficama miatt, a szobája pedig ki volt dekorálva gyerekei és unokái képével, akikről szívesen és sokat mesélt azoknak, akik a professzorra vártak.
– A professzor úrnak sürgősen Pestre kellett menni, tudja, az egészsége – nézett fel L.-re –, elnézését kéri, csak a jövő héten lesz bent – mondta, ahogyan L. bekopogott.
L. elkedvetlenedett. Nemcsak azért, mert a szóban forgó ügy halasztást szenvedett, hanem mert mindig szívesen és hosszasan beszélgetett M.-mel bármiről. Hasonló volt az irodalmi ízlésük, hosszasan, barátságosan tudtak vitatkozni egy-egy könyvről vagy íróról. Úgy tűnt, M. is élvezi ezeket a beszélgetéseket, különleges alkalmak voltak, az egyetem oktatóinak kilencven százaléka együtt nem olvasott annyit, mint M. egymaga, velük nemigen lehetett beszélgetni ilyesmiről. Őszintén szólva, L. el sem tudta képzelni, hogy miről lehet egyáltalán beszélni velük, hiszen láthatóan az sem érdekelte őket különösebben, amit tanítottak. Két-három ember volt, akikkel szokott a hivatalos ügyeken túl is beszélni. L. így kénytelen volt elmenni a kocsmába – majd ott folytatjuk.
gyozo2018
2023-08-26 @ 13:28
Egyre kíváncsibban várom.
Dávid Zsuzsa
2023-08-26 @ 14:28
Gondolom, beszervezési kísérletről lesz szó.
atörökszultán
2023-08-26 @ 15:30
Szívesebben olvasnám kissé hosszabb tagoltságú részekben. Még a „Keménykalap és krumpliorr” egyes fejezeteire sem kellett heteket várni.😴
csakafidesz
2023-08-26 @ 19:17
KISZ.. Nekünk a gimiben semmi dolgunk nem volt a KISZ-szel 1961 és 1965 között. Megválasztottuj T. Pistát KISZ-titkárnak, és négy évig rendszeresen kiosztotta a bélyegeket. Egyszer volt csak KISZ gyűlés, minden osztályt összehívtak, minden KISZ tag ott volt. Történt, hogy április 4.-én P.J. zongorázott, egy szovjet tisztet vártunk aki elmesélte (volna) hogyan szabadított fel minket. Az ünnepi alkalomra P.J. piros inget vett fel, és mondta a sziszegő igazgatónak, hogy ez a menő, ez a szovjet zászló színe is. Jött a Felszabadítónk ,is, a Rákóczi induló várta őt. Mivel nem ismerte örömmel fogadta, valamilyen katonazenének vélte. A derék Szovjet Katonatiszt számos jelvénnyel kidekorálva hozzá akart fogni, hogy elmondja hány fasisztát kergetett el egymaga Berlinig, de felcsattant a tapsorkán. Kellett öt perc amíg a derék ruszkinak leesett, hogy a taps nem neki szól, hanem a beszédének. Egészen pontosan azért szólt a szüntelen taps, hogy ő ne is jusson szóhoz. Szép lassan váltott. Először a nyaka lett vörös, majd az egész feje. Az iskolaigazgatónak addig már lila volt a feje, és vártuk, hogy agyvérzést kap, amit „Disznó” (ez volt a diri beceneve) meg is érdemelt volna szerintünk.
A KISZ gyűlésen elhangzott, hogy milyen csúnyán viselkedtünk a vendéggel és az iskola hírnevén lemoshatatlan folt keletkezett. „Disznó” fejét közben a tanáriban borogatták vizes törülközőkkel.. Neki szerencsére a KISZ-hez nem volt köze, azt nem ő csinálta, hanem az orosz tanárunk akinek nem volt szerencséje, mert nem tudott tolmácsolni.
A mi nemzedékünk átélte az 1956-ot, más reakció a különböző felszabadításokra nem is volt várható tőlünk.
csakafidesz
2023-08-26 @ 19:21
Ja igen, és amíg el nem felejtem az egyetemen már nem voltam KISZ tag. Egyszerűen „elfelejtettem” leadni a tagkönyvemet és szépen kimaradtam. Senkinek sem tűnt fel.
Theo
2023-08-27 @ 00:39
Nálunk nem volt apelláta, aki egy bizonyos napon bent volt az iskolában, az KISZ tag lett és pont. Ketten épp betegek voltak, ők a következő évben lettek beadminisztralva. A legjobb tanuló ki lett jelölve KISZ titkárnak. Eztán senki sem csinált semmit.
A sok mai tájékozatlan azt hiszi hogy mindennek akkor bármilyen jelentősége volt a kozemberek életében.
Csak a központi szervek működtek, a több százezres tagság csak papíron létezett.
csakafidesz
2023-08-27 @ 01:34
Nos a mezei párttagok is így voltak. Balatonaligára, vagy a Kútvölgyi kórházba nem ők lettek beutalva. A párttagság 80%-a papíron volt csak, és ragasztgatta a bélyeget. Állásinterjún esetleg némi előnye volt a tagságának.
vorosful
2023-08-27 @ 01:57
Theo,
„…aki egy bizonyos napon bent volt az iskolában, az KISZ tag lett és pont.”
Nekem sikerult elkerulnom. Gimnazium idejen aktivan sportoltam, ami kozismert volt, es azt hazudtam, hogy a sportklub KISZ szervezeteben mar tag vagyok. A vicc, hogy negy evig a kutya nem probalta leellenorizni (mondjuk hogy akkor mutassam a tagkonyvemet). Igaz, az osztalyfonokunk nem az a tipus volt, aki ezt a temat erolteti 🙂 Igy aztan elso, altala kijelolt KISZ-titkarunk egy hetediziglen szinte bigottan katolikus familiabol erkezett, templomjaro lany volt. – Aztan masodikban atvette a stafetabotot egy paredesan vonalas, ugrifules fiu (akinek mellekesen a nagyapja meg nagytokes volt a Horthy-eraban, de a kedves papa mar hiven megertette az idok szavat…)
Ch d V
vorosful
2023-08-27 @ 06:15
Na tessek, a felet kihagytam…
Szoval KISZ-tag ugyan nem voltam, de tagkonyvet persze lattam, sot, szokasom szerint vegig is olvastam. Beleertve az esku szoveget, amelyben ott diszelgett, hogy „…minden erommel, ha kell, fegyverrel is (!), megvedem hazamat, a Magyar Nepkoztarsasagot.” Nem veletlen, hogy szo szerint emlekszem ra, mert a szoveg, valahanyszor eszembe jutott, mindig elbuvolt. Lelki szemeim elott mindig megjelent Oleg Kosevoj (fiatalabbaknak: Fagyejev „Az ifju garda”-janak fohose), amint az utolso megprobaltatason megy keresztul – ideologiai vizsga – a Komszomolban. A rettegett, nyaktoroen nehez vizsga igy zajlott:
„Zadacsa Komszomola?” (a Komszomol feladata? kerdi a biztos.)
„Zadacsa Komszomola: bity vraga” (a Komszomol feladata: utni az ellenseget, hangzik a valasz.)
„Nu, vidno, polityicseszki gramotnij” (Na, latszik, politikailag muvelt, csettint elegedetten a biztos.)
Ennyi.
Aztan ugy latszik, megsem volt eleg, mert 1943 februar 9-en, mindossze 16 eves koraban a sajatjai fobelottek.
Csak tudnam, mi a feszkes fenetol asszocialok arra, hogy a mai ellenzekben az egyetlen elvaras, hogy az illeto tudja „O1G”… Ha ezt tudja, mindent tud, politikara kvalifikalt. Minden mas csak sallang, folos fecsej, ahogy Prucsok, Rejto hose mondana…
Ch d V
Theo
2023-08-27 @ 10:27
Vicces ez a párhuzam.
Amúgy a Maci Laci „kozepiskola’ (ilyen is volt) egyik TÉTELE összesen ennyi volt:
Mi korunk fő tartalma?
Valasz:
A kapitalizmusbol a kommunizmusba való átmenet.
Akkoriban ezen jókat rohogtunk, de lehet, hogy ez volt egyedül igaz?
vorosful
2023-08-27 @ 13:03
Theo,
biztos? Nem ugy volt, hogy „a kapitalizmusbol a kapitalizmusba valo rogos, fajdalmas atmenet”? Mert mifelenk ugy jarta.
Meg egy masik klasszikus, amit gyakran idezek most is, mas dolgokra, visszassagokra, burokraciara alkalmazva:
„Mit jelent a kommunizmus felepitese?
A kommunizmus felepitese azt jelenti, hogy kemeny, hosies munkaval, hatalmas aldozatokkal, verrel-veritekkel fokozatosan megoldjuk mindazokat a problemakat, amelyek egyebkent nem is leteznenek.”
Ch d V
csakafidesz
2023-08-27 @ 13:40
A szovjet Komszomol és az NDK-s FDJ tagok komolyan vették a sok hülyeséget. A legkevésbé a lengyelek és a magyarok hittek az „eszmében”. Amúgy nem mi mentünk át a kapitalizmusból a szocializmusba és vissza, hanem az ország. Benne az összes karrierista, sajnos nagyszámú kaméleonnal és söpredékkel együtt.